Uważam, że nie ma złych produktów spożywczych, są one tylko nieodpowiednie dla wszystkich. To samo dotyczy kontrowersyjnej kwestii mleka i jego przetworów.

 Istnieje wiele diet opartych na eliminacji nabiału i często wykluczenie tej grupy pokarmów przynosi spektakularne efekty. Ale lekarze tacy, jak doktor Vogel, Budwig i Mayer zalecali produkty mleczne, aby pomóc swoim pacjentom i w niektórych przypadkach efekty były również imponujące. Produkty mleczne mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. I jedni, i drudzy są w stanie poprzeć swoje argumenty odpowiednimi badaniami naukowymi. Ważne jest zrozumienie dlaczego, i komu przetwory mleczne mogą szkodzić, a komu nie. Wiele osób spożywa mleko, ser i jogurt bez żadnych skutków ubocznych, a niektórym one nawet służą.  Niejednokrotnie zdrowy, tradycyjnie przetworzony nabiał jest podstawą żywienia wielu społeczeństw, także tych cieszących się dobrym zdrowiem.

Dlaczego medycyna chińska twierdzi, że przetwory mleczne wytwarzają Wilgoć lub Śluz? Czy to naprawdę jakość związana z tymi produktami? A może, produkty mleczne to żywność zbyt odżywcza, a zdolność trawienna niektórych ludzi jest po prostu za słaba, aby je przetworzyć, a półprzetworzone produkty odpadowe stają się tym, co nazywamy Wilgocią. To samo, odnosi się do większości innych produktów spożywczych, które są oskarżane o „tworzenie Wilgoci”. Są one po prostu zbyt odżywcze, aby wielu współczesnych ludzi mogło je strawić (cukier, gluten, tłuste potrawy, mięso). Ważnym czynnikiem jest także kwestia zbyt niskiej aktywności fizycznej. Problem może być związany również z tym, że wielu współczesnych ludzi zniszczyło swoje trawienne do tego stopnia, że ​​mają problemy z przetwarzaniem tych bogatych pokarmów (nieodpowiednia dieta, styl życia, stres, antybiotykoterapia, leki hormonalne, leki przeciwbólowe itp.). Te wszystkie aspekty wpływają na nasze trawienie i przyswajanie składników odżywczych.

Dla mnie żywność, która jest odpowiedzialna za „powstawanie Wilgoci” to przede wszystkim wysoko przetworzone produkty spożywcze, które są podstawą współczesnej diety. Uważam, że takie produkty naprawdę nie są dobre dla nikogo, nawet jeśli mogą być promowane przez przemysł spożywczy jako „zdrowe”. Wracając do nabiału, pasteryzacja sprawia, że ​jest on znacznie trudniejszy do strawienia, więc unikanie pasteryzowanych produktów mlecznych (o UHT nawet nie wspominam), w tym serów i jogurtów oraz innych produktów fermentowanych to dobra decyzja. Istnieje ogromna różnica w jakości mleka, kiedy zwierzę jest hodowane na pastwisku, w przeciwieństwie do karmionego paszą przemysłową, nawet jeśli jest to produkt organiczny. Karmione przemysłowo zwierzęta ​​produkują znacznie więcej mleka, ale mają zaburzone trawienie, co powoduje ich gorsze zdrowie i mleko o znacznie niższej jakości, o negatywnym wpływie na środowisko też należy wspomnieć. Mleko od zwierząt wypasanych, niezależnie od tego, czy są to krowy, kozy czy owce, jest całkowicie innym pożywieniem niż mleko od zwierząt karmionych niezgodnie z ich naturą.

Z wymienionych wyżej powodów uważam, że określanie produktów mlecznych jako winnych powstawaniu Wilgoci, bo taka jest ich właściwość jest nie do końca zgodne z prawdą. Ogromna większość ludzi spożywa pasteryzowane nabiał kupiony w sklepie, od krów karmionych zbożem, przetworzony przemysłowo i nie ma co się dziwić, że większość z nich nie może tego trawić. 

Jak mówi Sun Simiao w swoim tomie na temat dietetyki: „Częste spożywanie mleka i podobnych substancji daje człowiekowi siłę w ścięgien, wielką odwagę i ciało lśniące zdrowiem. Ale jeśli są spożywane w nadmiarze, mogą również powodować wzdęcie brzucha i biegunkę i stopniowo powodować uszkodzenia”.

 I w dalszej części tego samego tomu, we wpisach dotyczących poszczególnych produktów spożywczych:

O ludzkim mleku: „Słodki, zrównoważony, nietoksyczny. Uzupełnia pięć wnętrzności i sprawia, że ​​osoba jest gruba, biała, radosna i błyszcząca. ” 

O kozim / owczym mleku: „Słodki, lekko ciepły, nietoksyczny. Uzupełnia zimno, pustkę i brak, a także brak krwi i koloru. Powoduje, że osoba odczuwa ciepło w środku.

Mleko i jego produkty są bardzo bogatym, odżywczym pożywieniem. Spożywane okazjonalnie, sezonowo, pochodzące od zwierząt z chowu na świeżym powietrzu, spożywających odpowiednią dla nich paszę na pewno nie zaszkodzi, pod warunkiem, że ilość tych produktów jest dostosowana do naszych potrzeb, stanu zdrowia, możliwości trawienia i aktywności fizycznej.

Pin It on Pinterest

Share This