W dietetyce medycyny chińskiej mówi się ogólnie, że lato jest związane ze smakiem gorzkim, bo ten smak jest powiązany ze Sercem, które w medycynie chińskiej jest związane z latem. Jest to prawda, ale jest to uproszczona wiedza, która jednak jest dobra na początek studiowania chińskiej dietetyki.

Ci z Państwa, którzy czytali opis bieżącego sezonu słonecznego zauważyli, że temat smaków w tym okresie jest bardziej skomplikowany. W tym okresie zaleca się pożywienie i napoje o smaku gorzkim, ale także słonym i kwaśnym. Dlaczego te smaki teraz się zaleca, aby były wiodącymi w naszej obecnej diecie (wiodące, a więc kładziemy na nie większy nacisk, ale nie wycofujemy z diety pozostałych smaków)?

 Smak gorzki ma działanie osuszające, kierujące w dół. W dietetyce chińskiej ważna jest termika pożywienia. 

  • Smak gorzki chłodny ściąga w dół oraz wspiera funkcje trawienne i wydalnicze organizmu jak np. gorzka herbata czy piwo z chmielu. Taki smak w połączeniu z zimną termiką uzupełnia yin Serca, uspokaja w czasie napięcia emocjonalnego.
  • Smak gorzki w połączeniu z ciepłą termiką nie jest wskazany latem, bo za bardzo osusza organizm (tak działa np. kawa). 

Smak gorzki latem jest dla nas bardzo cenny, ponieważ pomaga wyprowadzić gorąco z organizmu ( o ile połączony jest z zimną termiką pożywienia).

Uwaga dla osób nie znających chińskiej dietetyki, zimna termika pożywienia nie jest tu rozumiana jako zimne, schłodzone pożywienie czy picie. 

Smak słony jest związany z Nerkami i ma działanie ochładzające, nawilżające, ściągające w dół. Słony wzmacnia Nerki szczególnie ich aspekt yin, który latem jest często osłabiony i stoi przez to w nierównowadze do yang Serca, co jest bardzo niekorzystne. Smak słony pobudza wydalanie moczu i stolca. Trzeba jednak uważać na właściwości odwadniające soli, w sytuacji kiedy jest ona spożywana  nadmiernie w okresie lata. Może ona, podobnie jak smak gorzki ciepły uszkodzić płyny ciała, w tym krew, co latem jest szczególnie niebezpieczne u osób z problemami układu krążenia.

Słony poprzez cykl powstrzymujący (ke) pacyfikuje pobudzone, poirytowane (gorącem, stresem, niedoborem yin) Serce.

Najbardziej korzystna w lecie właściwość smaku słonego to ochładzanie, nawilżanie, ściąganie w dół i odżywianie yin Nerek. Ważna jest tu jednak ilość smaku słonego w pożywieniu.

Smak kwaśny gromadzi i chroni cenne płyny ciała. Ponownie, działanie tego smaku jest lepsze przy zimniejszej termice pożywienia, gdyż czujemy się po nim odświeżeni, orzeźwieni. Smak kwaśny pomaga zredukować nadmierne pocenie się, które przy letnich upałach bywa bardzo męczące. Smak. Kwaśny także wycisza, ponieważ znana jest relacja tego smaku z Wątrobą czyli naszym epicentrum związanym ze stresem, który manifestuje się jako frustracja, złość, gniew, furia. Smak kwaśny ułatwia regenerację yin w organizmie.

Kwaśny poprzez cykl odżywczy (sheng) wspiera Serce.

Podsumowując, te trzy smaki latem wspierają Serce, a przez to naszego Cesarza (Umysł-Serce), który o tej porze roku ma się cieszyć i być aktywny, ale nie może się przegrzać. Stąd te smaki albo go odżywiają, nawadniają albo poskramiają, jeśli strefa mentalna za bardzo się „przegrzeje”.

Pin It on Pinterest

Share This