Xia Zhi Letnie przesilenie to dziesiąty sezon słoneczny według obecnej kolejności. Jednak w VII wieku p.n.e., kiedy Chińczycy zaczęli obserwować zmiany związane ze słońcem, sezon ten był pierwszym ustalonym sezonem słonecznym. Jest to wg mistrza Zhang Ming Lianga jest z czterech najważniejszych okresów w całym systemie 24 sezonów.

Sezon ten rozpoczyna się 21 lub 22 czerwca każdego roku. Zhi oznacza coś ekstremalnego i chodzi tu o słońce, które świeci wtedy najbardziej ekstremalnie w zenicie na północ. Jest to to czas kiedy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza. Po tym okresie dzień będzie stopniowo stawał się coraz krótszy, a noc wydłużała. Jest to czas kiedy Yang w przyrodzie osiągnęło maksimum i Yin stopniowo zaczyna się odradzać.  

Xia Zhi składa się z trzech etapów: w pierwszym jelenie zrzucają swoje poroże; w drugim cykady „grają” całymi dniami; w trzecim rośliny cieniolubne takie, jak Pinelia trójlistkowa zaczynają się bujnie rozwijać, a rośliny światłolubne przechodzą stopniowo w ich gorszy okres rozwoju. 

Pogoda przed Letnim Przesileniem nie powinna być zbyt gorąca, oznacza to, że gorące dni z odpowiednim nasłonecznieniem i opadami deszczu dopiero nadejdą i spowodują bardzo dobre warunki do plonowania. Niestety w tym czasie rozwiną się też szkodniki i chwasty co sprawi, że rolnicy będą mieli ręce pełne roboty. 

Zwyczaje 

W przeszłości, w tym czasie cesarze wraz z wojskiem i ludnością cywilną składali dary, aby plony były obfite. W czasach dynastii Song (960-1279) takie uroczystości trwały 3 dni i odbywały się poza miastem w specjalnej świątyni.  

W tym okresie ludność spożywała wiele potraw z makaronu, który jest chińskim daniem, a do Włoch dotarł najprawdopodobniej dzięki Marco Polo. W Chinach jest to czas zbiorów pszenicy, tak więc makaron, który wtedy przyrządzano był wyrabiany z mąki ze świeżych zbiorów i jest synonimem świeżego smakołyku.    

*W północnych Chinach przygotowują makaron z wieprzowiną i pastą z soi. W południowych Chinach z kolei makaron częściej pojawia się w zupach lub też przygotowywany jest z siekaną wieprzowiną, owocami morza, sosem sezamowym itd. 

Profilaktyka zdrowia

 

Przesilenie letnie to jeden z najbardziej niezrównoważonych sezonów słonecznych, ale też klucz do konwersji yin i yang qi, dlatego jest cenny przy profilaktyce zdrowia.

 

W tym sezonie trzeba uważać na nierównowagę pomiędzy mocno doładowanym energetycznie Sercem, a przeważnie słabo wydolnymi Nerkami. Letnie Przesilenie zwykle oznacza rozpoczęcie najgorętszego okresu w roku. Taka pogoda sprawia, że możemy często czuć zawroty głowy, nudności, mieć słaby apetyt lub odczuwać ucisk w klatce piersiowej. Powinniśmy ograniczać przebywanie na słońcu w najgorętszej części dnia i unikać ćwiczeń fizycznych w pełnym słońcu, bo może to doprowadzić do udaru cieplnego.

Z drugiej strony powinniśmy uważać na kąpiele w zimnej wodzie i wystawianie się na wpływ klimatyzacji, bo może to doprowadzić do innych problemów zdrowotnych. Jednocześnie korzystnym będzie codzienne kąpanie się/prysznic w ciepłej wodzie, aby zmyć pot i brud a czysta skóra będzie lepiej się wentylowała i chłodziła (poprzez wydzielanie potu i otwieranie porów skóry).

 

Zalecana jest dieta lekkostrawna, jednak trzeba unikać surowych i zimnych pokarmów. Możemy jednak jeść pokarmy o chłodnej naturze termicznej, patrząc z punktu widzenia chińskiej dietetyki. Korzystnie będą wpływały na nas pokarmy o smaku kwaśnym, gorzkim i słonym. Powinniśmy teraz więcej pić więcej wody. 

Dobrymi pokarmami do gaszenia pragnienia i łagodzenia gorąca w ciele są arbuz, zupa z fasoli mung i zupa śliwkowa, o której wspominaliśmy w poprzednim sezonie. Nie powinniśmy tych produktów podawać schłodzonych.

 

Należy w tym okresie rozwijać optymizm oraz dbać o czystość umysłu (najlepiej działa medytacja). Umysł w tym czasie powinien być silny, ponieważ w przyrodzie jest maksymalnie rozwinięty aspekt Yang, a w ludziach czystym Yang jest umysł.

 

Możemy na to jeszcze spojrzeć z dwóch perspektyw: w chińskiej medycynie mówi się, że w głowie znajduje się czyste Yang i sama energia Yang wykazuje naturalny ruch ku górze. To wiąże się z pracą mózgu, który w zachodniej nauce głównie utożsamia się z pracą umysłu.

 

Z drugiej strony lato, generalnie, w medycynie chińskiej jest powiązane z Sercem, które jest z kolei organem najbardziej Yang i stąd związek z naszym umysłem. Patrząc z obu perspektyw, jest to najlepszy czas na pracę z naszym umysłem i dla pracy naszego umysłu (mimo, że zwykle wtedy bierzemy urlopy, aby odpocząć). Nie powinniśmy być teraz zbyt zmęczeni, rozproszeni. Powinniśmy uważać, aby nie rozwinęła się w nas zbyt mocno złość i nastrój melancholijny.

 

Aby ułatwić zrozumienie jak łączy się Yang z umysłem to krótko przypomnę, że Yang to aspekt określający aktywność, a najbardziej aktywną częścią nas jest umysł, który potrafi nieustannie produkować myśli i emocje.  Jest mu niezwykle trudno odpocząć, przestać coś robić. Stąd, aby pomóc odpocząć umysłowi wynaleziono na Dalekim Wschodzie medytację, która jest wypróbowaną przez tysiące lat metodą. Nie działa ona na zasadzie tabletki, ale sprawdza się gdy stosujemy ją jako codzienny trening.

 

Lato to dobry czas na leczenie chorób występujących zimą jak choroby układu oddechowego, które latem prawie nie występują. Można wtedy w tym czasie u takich osób ze skłonnościami do tych chorób wzmocnić Płuca i układ odpornościowy.

 

Podsumowując okres Przesilenia Letniego to bardzo dobry czas na regenerację fizycznej siły i stopniowe usunięcie zmęczenia. 

 

Pin It on Pinterest

Share This