To jedna z metod leczniczych wchodzących w skład tradycyjnej medycyny chińskiej. W terapii używa się tu ziół najczęściej w formie cygara, ale nie tylko. Tradycyjnie cygara ziołowe zwane moksą palą się dymiąc i wydzielając intensywny zapach. Obecnie wykorzystuje się również moksę bezdymną. Ta terapia wpływa na ludzki organizm korzystnie dzięki wydzielanemu przez paloną moksę ciepłu, które kieruje się do punktów akupunkturowych lub określonych obszarów ciała. Ciepło rozluźnia dany obszar w tym mięśnie oraz poprawia krążenie krwi i energii witalnej. Oprócz działania na układ ruchu i krążenie krwi moksa, grzejąc odpowiednie punkty akupunkturowe wzmacnia układ odpornościowy.

Pudełko do moksoterapii.
W przypadku moksy dymnej ważny jest wiek rośliny tzn. im starsza tym lepsze oddziaływanie zdrowotne. Najlepsze są te, co mają co najmniej 6 lat. Moksoterapię można stosować zarówno profilaktycznie jak i leczniczo.

W swojej praktyce stosuje wiedzę z zakresu (TMC) Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, którą uzyskałem na specjalistycznych kursach oraz podczas praktyki z moimi mistrzami z klasztoru Shaolin w tym moim głównym mistrzem, Shi Yan Ao, Shi De Hongiem, który zainteresował mnie Yang Shengiem oraz mistrzem Zhang Ming Liangiem – obecny 14 dzierżawca tradycji Emei.