Dietetyka medycyny chińskiej opisuję cechy produktów uwzględniając ich bardzo ważne właściwości, takie jak: smak, termika oraz obszar oddziaływania, ale również ważną informacją na temat właściwości produktów jest kolor pożywienia.
Dietetyka medycyny chińskiej opiera się na modelu pięciu przemian, w którym każdy produkt spożywczy i zioło ma określony kolor i smak. Kolor i smak jedzenia sygnalizuje jego podstawowe właściwości i opisuje potencjał, który jest wyzwalany w trakcie gotowania.
Wg teorii pięciu przemian różne barwy produktów żywnościowych i ziół odpowiadają różnym systemom organów i porom roku.
Kolor zielony produktu związany jest z systemem Wątroby. Zieleń jest kolorem życia, jest to pierwsze ogniwo w łańcuchu pokarmowym, a zielona żywność jest podstawowym źródłem żywności dla ludzi i zwierząt.
Jedzenie o tej barwie jest szczególnie zalecane w okresie wiosennym ale powinno być spożywane również w pozostałych porach roku. Przede wszystkim reguluje ono Qi Wątroby, a problem ze swobodnym przepływem Qi mamy prawie wszyscy. Kiedy Wątroba jest w harmonii nie dochodzi do powstania stresu lub napięcia – ludzie posiadający zdrową Wątrobę są spokojni.
Wątrobie szkodzi nadmiar stresu, alkoholu, tłuszczu, białka, przetworzona żywność, konserwanty i barwniki. Zielone produkty żywnościowe zwykle bogate są w błonniki, witaminy, chlorofil, pomagają usuwać toksyczne produkty z organizmu i wspomóc działanie Wątroby. Pierwsze nowalijki, zwłaszcza warzywa liściaste są bogate w chlorofil, który nadaje roślinom zielony kolor a nas odżywia i oczyszcza, działa rewitalizująco.
Żywność w kolorze zielonym przede wszystkim aktywuje swobodny przepływ Qi we wszystkich kierunkach dzięki czemu zapobiega zastojom Qi. Wspiera Wątrobę, która przechowuje Krew i wspomaga jej regenerację, odżywia mięśnie i ścięgna, działa korzystnie na wzrok, regularną menstruację, ładne włosy i paznokcie i co najważniejsze zmniejsza wewnętrzne napięcie.
Potrawy z produktów zielonych powinny być przygotowane w sposób maksymalnie prosty, z minimalną ilością przypraw. Powinny być łagodne w smaku, należy unikać skomplikowanych połączeń smakowych. Zazwyczaj polecam gotowane a nie surowe pokarmy.
Wg dietetyki Zachodniej za zielony kolor warzyw odpowiedzialny jest chlorofil, który świetnie wpływa na układ trawienny oraz stymuluje pracę wątroby. Są w nich również związki chemiczne, które redukują ryzyko raka oraz takie, które obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Są też bogate w witaminę C, witaminę K i witaminę B6, wapno, błonnik oraz beta-karoteny. Powinny po nie sięgnąć kobiety w ciąży oraz te, które planują ciążę. Świetnie wpływają na wzrok, poprawiają stan skóry oraz podwyższają odporność. Czyli właściwości i zalecenia pokrywają się z wiedzą zaczerpniętą z medycyny chińskiej. Jak miło:)
*Odwiedzając targowiska w różnych krajach (co jest moim ulubionym zajęciem) zobaczyłam zdecydowanie większy wybór produktów zielonych niż w Polsce. Azjatyckie targowiska były dla mnie monochromatyczne – czyli zielone, różnorodność zielonych produktów jest tam po prostu powalająca. Wiosenne targi we Włoszech też zaskakują wyborem zielonych dzikich ziół i warzyw, których u nas się nie jada. U nas jest mniej zielono, może dlatego jesteśmy tak zestresowani:)
To mój 52. artykuł przeczytany na tym portalu i właśnie się zorientowałam, że mogłam wiele z nich skomentować 😀 A to tylko potwierdza bardzo przystępnie podane i wciągające treści (uzupełnione tymi estetycznymi niepowtarzalnymi fotografiami, pomagającymi zapamiętywać dane artykuły <3). Niemniej uważam, że wszystkie zasady warto stosować jako ogólne wskazówki i w razie dostrzeżenia jakichkolwiek patologii, należy zdecydowanie udać się do dobrego specjalisty, żeby nie eksperymentować z autorską terapią, jeśli nie ma się odpowiedniego wykształcenia. Kluczem jest właściwa diagnoza i samemu bardzo łatwo się pomylić!
Zgadzam się z Panią całkowicie, prowadzony blog ma na celu przekazanie informacji na temat medycyny chińskiej w przystępny sposób. Zawarte w nim informacje nie stanowią podstawy do postawienia samodzielnej diagnozy, co często zaznaczam w artykułach. Prawidłowo postawiona diagnoza jest kluczem do skutecznego leczenia, zawsze polecam udać się do doświadczonego terapeuty. Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam.
Dziękuję za ten wartościowy komentarz. Zgadam się w 100%, żadnej samodiagnozy, bez rzetelnego wykształcenia nie polecam. Artykuły przedstawiane na blogu mają na celu przedstawienie innego spojrzenia na nasze zdrowie, z perspektywy medycyny chińskiej. Odpowiedna diagnoza jest kluczowa w terapii i zrozumieniu jakie procesy przebiegają w naszym ciele.