Cechą łączącą systemy dietetyczne zachodni i wschodni jest określanie składu jakościowego oraz kaloryczności produktów spożywczych, ponieważ nauka o żywieniu i żywności rozwija się na całym świece w jednakowym tempie. Ale jest jedna, zasadnicza różnica miedzy tymi dwoma systemami: dietetyka medycyny chińskiej opisuję również cechy produktów uwzględniając ich bardzo ważne właściwości, takie jak: smak, termika oraz obszar oddziaływania.

W dietetyce zachodniej, mimo, iż zdajemy sobie sprawę, że każdy produkt ma jakiś smak oraz czasami zwracamy uwagę, że coś działa na nas wychładzającą (lody, napoje z lodem, chłodnik) lub rozgrzewająco (rosół, grzane wino, herbata z imbirem) nie uznajemy tych jakości jako terapeutycznych.

  1. Termika produktu określa zdolność do zmieniania indywidualnego odczucia temperatury, która występuje po spożyciu określonego produktu lub dań z niego przyrządzonych.
  2. Każdy produkt spożywczy posiada cechy, które równoważą wpływ środowiska panującego w miejscu, w którym rośnie, oraz wpływ pory roku, w której dojrzewa np. warzywa jesienne mają ogrzewającą naturę, owoce letnie ochładzającą.

Spożywanie produktów, które dostosowały się do lokalnych warunków pomaga nam zwiększyć nasze zdolności adaptacyjne. Jest to najlepsze działanie prozdrowotne. 

* Wiąże się to, ze zdolnością adaptacyjną wszystkich organizmów żywych do warunków środowiska w których żyją.  W każdej strefie klimatycznej istnieją zdefiniowane warunki wodne, glebowe, określona długość dnia, nasłonecznienie. Rośliny, a także zwierzęta żyjące w określonym miejscu, wytwarzają szereg cech i właściwości, które pomagają im przetrwać w danych warunkach i przedłużyć gatunek. To  procesy ewolucyjne doprowadziły do wytworzenia w świecie roślin i zwierząt szeregu przystosowań umożliwiające im bytowanie w bardzo różnorodnych środowiskach.

Postaram się wybrane produkty spożywcze charakteryzować zgodnie z punktem widzenia medycyny chińskiej oraz zachodniej dietetyki.

Pin It on Pinterest

Share This