Dietetyka medycyny chińskiej opisuję cechy produktów uwzględniając ich bardzo ważne właściwości, takie jak: smak, termika oraz obszar oddziaływania, ale również ważną informacją na temat właściwości produktów jest  kolor pożywienia.

Dietetyka medycyny chińskiej opiera się na modelu pięciu przemian, w którym każdy produkt spożywczy i zioło ma określony kolor i smak. Kolor i smak jedzenia sygnalizuje jego podstawowe właściwości i opisuje potencjał, który jest wyzwalany w trakcie gotowania.

Wg teorii pięciu przemian różne barwy produktów żywnościowych i ziół odpowiadają różnym systemom organów i porom roku.  

Kolor zielony produktu związany jest z systemem Wątroby. Zieleń jest kolorem życia, jest to pierwsze ogniwo w łańcuchu pokarmowym, a zielona żywność jest podstawowym źródłem żywności dla ludzi i zwierząt. 

Jedzenie o tej barwie jest szczególnie zalecane w okresie wiosennym ale powinno być spożywane również w pozostałych porach roku. Przede wszystkim reguluje ono Qi Wątroby, a problem ze swobodnym przepływem Qi mamy prawie wszyscy. Kiedy Wątroba jest w harmonii nie dochodzi do powstania stresu lub napięcia – ludzie posiadający zdrową Wątrobę są spokojni.

Wątrobie szkodzi nadmiar stresu, alkoholu, tłuszczu, białka, przetworzona żywność, konserwanty i barwniki. Zielone produkty żywnościowe zwykle bogate są w błonniki, witaminy, chlorofil, pomagają usuwać toksyczne produkty z organizmu i wspomóc działanie Wątroby. Pierwsze nowalijki, zwłaszcza warzywa liściaste są bogate w chlorofil, który nadaje roślinom zielony kolor a nas odżywia i oczyszcza, działa rewitalizująco.

Żywność w kolorze zielonym przede wszystkim aktywuje swobodny przepływ Qi we wszystkich kierunkach dzięki czemu zapobiega zastojom Qi. Wspiera Wątrobę, która przechowuje Krew i wspomaga jej regenerację, odżywia mięśnie i ścięgna, działa korzystnie na wzrok, regularną menstruację, ładne włosy i paznokcie i co najważniejsze zmniejsza wewnętrzne napięcie.  

Potrawy z produktów zielonych powinny być przygotowane w sposób maksymalnie prosty, z minimalną ilością przypraw. Powinny być łagodne w smaku, należy unikać skomplikowanych połączeń smakowych. Zazwyczaj polecam gotowane a nie surowe pokarmy.

Wg dietetyki Zachodniej za zielony kolor warzyw odpowiedzialny jest chlorofil, który świetnie wpływa na układ trawienny oraz stymuluje pracę wątroby. Są w nich również związki chemiczne, które redukują ryzyko raka oraz takie, które obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Są też bogate w witaminę C, witaminę K i witaminę B6, wapno, błonnik oraz beta-karoteny. Powinny po nie sięgnąć kobiety w ciąży oraz te, które planują ciążę. Świetnie wpływają na wzrok, poprawiają stan skóry oraz podwyższają odporność. Czyli właściwości i zalecenia pokrywają się z wiedzą zaczerpniętą z medycyny chińskiej. Jak miło:)

*Odwiedzając targowiska w różnych krajach (co jest moim ulubionym zajęciem) zobaczyłam zdecydowanie większy wybór produktów zielonych niż w Polsce. Azjatyckie targowiska były dla mnie monochromatyczne – czyli zielone, różnorodność zielonych produktów jest tam po prostu powalająca. Wiosenne targi we Włoszech też zaskakują wyborem zielonych dzikich ziół i warzyw, których u nas się nie jada. U nas jest mniej zielono, może dlatego jesteśmy tak zestresowani:)

Pin It on Pinterest

Share This