Rak jest jedną z głównych przyczyn zachorowalności i śmiertelności na całym świecie i drugą główną przyczyną zgonów po chorobach kardiologicznych. Według WHO liczba nowych zachorowań ma wzrosnąć o około 70% w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Stosowanie diety opartej na zaleceniach Medycyny Chińskiej, w chorobach onkologicznych ma działanie profilaktyczne lub wspomagające terapię onkologiczną.
- Funkcja profilaktyczna jest tu szczególnie istotna. Dotyczy ona osób pragnących zachować zdrowie, a powinna być szczególnie ważna w przypadku osób, u których w rodzinie zdiagnozowano chorobę nowotworową. W takim przypadku przeprowadza się diagnozę różnicową i określa stan zdrowia pacjenta. Na podstawie zebranego wywiadu terapeuta przekazuje zalecenia, które mają przywrócić stan równowagi organizmu (homeostazę). Zdrowy i zrównoważony organizm poradzi sobie z codziennie mutującymi komórkami w ciele, przy udziale swojego sprawnie działającego systemu odporności. Nie znam lepszego sposobu na raka niż profilaktyka!
- Dieta wspierająca jest istotna dla osób z rozpoznaną chorobą nowotworową, osób w trakcie terapii konwencjonalnej oraz tych, którzy zostali wyleczeni. W tym ostatnim przypadku, dieta i zmiana stylu życia jest szczególnie istotna, zapobiega nawrotom choroby, które nie należą do rzadkości. Jest to szczególnie ważny aspekt. W praktyce często spotykam się z osobami z nawrotem choroby nowotworowej. Przeważnie takie osoby niewiele lub dosłownie nic nie zmieniły w swoim stylu życia. Jeżeli określony styl życia doprowadził do rozwoju choroby nowotworowej, to nie ma co się dziwić, że po wyczerpującej terapii onkologicznej, w krótkim okresie pacjent usłyszy, że ma nawrót choroby.
Zalecenia dietetyczne dobieramy do pacjenta a nie do choroby!!!! W medycynie chińskiej nie mówi się, “leczymy nowotwór” zawsze mówi się “leczymy człowieka z chorobą nowotworową” I to jest ta podstawowa różnica między tym systemem dietetycznym a dietami “leczącymi raka”.
- Dobór określonych produktów żywnościowych i utrzymywanie zbilansowanej diety jest niezwykle ważne na każdym etapie życia, w zdrowiu i w trakcie leczenia.
- Należy zwrócić uwagę na różnorodność pokarmów lekkostrawnych i odżywczych, łącząc terapeutyczne działanie koloru, termiki i smaku produktów w jedną zrównoważoną dietę, dostosowaną do pacjenta, jego stanu zdrowia lub etapu leczenia.
- Stosując zalecenia dietetyczne można odpowiednio pobudzić apetyt, wspomóc proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Te aspekty mają fundamentalne znaczenie w trakcie leczenia onkologicznego. Dobrze odżywiony pacjent lepiej znosi terapię I szybciej powraca do zdrowia.