Da Han Duże Zimno to ostatni 24 sezon słoneczny w ciągu całego cyklu. Oczywiście będziemy kontynuowali dalej opisy kolejnych sezonów słonecznych, bo nie zaczęliśmy od początku.

Zaczyna się 20 stycznia każdego roku. W porównaniu z poprzednim okresem powinien być jeszcze zimniejszy. Zwykle to najzimniejszy czas w ciągu całego roku. Powietrze w tym sezonie jest szczególnie mroźne. Mimo, że cały świat natury jest w tym czasie pogrążony w wielkim zimnie jednak zawiera w sobie już nieskończoną witalność, która wraz z energią Yang już niedługo mocno poruszy się póki co czekając na nadejście wiosny.

Okres ten składa się z 3 części: w pierwszej kury zaczynają składać jaja (czego możemy nie zauważyć w naszym obecnym stylu hodowli kur). W drugiej części ptaki drapieżne latają na niebie polując na pożywienie cały dzień, aby mieć odpowiednią ilość kalorii na przetrwanie tej części zimy. W trzeciej części woda gruntowa zamarza do dna szczególnie w środkowej części jezior i rzek.

W tym sezonie pogoda jest mroźna, sucha i wietrzna a śnieg się nie topi. Jednak, ponieważ zima zbliża się powoli do końca, wiosna jest tuż za rogiem szczególnie w południowych Chinach. Prace związane z uprawą pól są bardzo spokojne, ale ludzie na północy Chin zaczynają zbierać obornik, który będzie służył do nawożenia pół podczas wiosennej orki. Na południu Chin zaczyna się już bardziej intensywny czas przy uprawie pszenicy i innych rodzajach upraw.

Z uwagi na to, że jest to ostatni sezon przed Nowym Chińskim Rokiem zwanym też w Chinach Świętem Wiosny ludzie przygotowują się do niego sprzątając swoje domy i podwórka, kupują nowe ubrania na obchody Nowego Roku, a także fajerwerki. Gotują kiełbasy, konserwują mięso i inne rodzaje żywności. Modlą się również za swoich przodków i przygotowują się do noworocznych przyjęć. W mitologii chińskiej istnieje Bóg Kuchni, którego zesłał na ziemię Cesarz Niebios. Pod koniec roku Bóg Kuchni powraca do niebios, aby zreferować Cesarzowi Niebios jak się ludzie sprawowali. Aby Bóg Kuchni dobrze o nich mówił składa się mu w ofierze kadzidła i inne dary jak słodkie melony.

Profilaktyka zdrowia

Styl życia

Z uwagi na to, że jest to najzimniejszy okres w roku większość istot żywych jest w tym czasie pogrążonych w hibernacji. Zwyczaje ludowe zalecały w tym czasie przyjmować rano napój z żeńszenia, traganka błoniastego i jeść pigułki z jagód goji i remanii kleistej jako zabezpieczenie przed zimnym powietrzem. 

W tym czasie często następuje nasilenie chorób układu krążenia i udarów naczyniowych mózgu. Zaleca się w związku z tym osobom ze słabym zdrowiem pozostanie w domach, a ci, którzy prowadzą aktywność na zewnątrz powinni mieć bardzo ciepłe ubrania. Aby dbać o zdrowie w tym czasie zaleca się też odpowiednio wysypiać i utrzymywać umysł w spokoju. 

Cały czas staramy się przestrzegać, aby kłaść się wcześnie a późno wstawać. 

Dieta

Jeśli chodzi o dietę okres Duże Zimno to najlepszy czas na bardzo odżywcze pożywienie jak przygotowany odpowiednio (zgodnie z medycyną chińską) tłuszcz zwierzęcy, a także spożywanie pożywienia usuwającego zimno z organizmu czyli liście czerwonej pachnotki zwyczajnej, imbir, cebula dymka, pieprz, pieprz syczuański i cynamon. Powinno się mniej spożywać jedzenia zimnego i surowego. Jedzenie gotowane zapobiega uszkodzeniom Żołądka i Śledziony.  Zaleca się zmniejszenie ilości soli a zwiększenie smaku gorzkiego, aby odżywić qi Serca i wzmocnić qi Nerek (w celu przywrócenia połączenia i harmonii pomiędzy Sercem a Nerkami).

Ćwiczenia

Z uwagi na mrozy i zimno bijące od zmrożonej ziemi zwracamy uwagę na zachowanie odpowiedniej ciepłoty stóp. A więc oprócz odpowiednich skarpet po ciepłe buty. W ćwiczeniach zwracamy większą uwagę na ćwiczenia talii i nóg. Warto w tym czasie robić automasaż twarzy (rozcieranie dłońmi skóry twarzy) oraz oklepywanie ciała, aby poprawić krążenie krwi i rozluźnić mięśnie. 

Ćwiczenia powinny być w tym czasie spokojne i doprowadzać jedynie do niewielkich potów.

Akupresura

Stosujemy te same punkty akupunkturowe co w poprzednim sezonie czyli na przebiegu meridianu Śledziony: SP 6. SP9, SP 10 i SP 21.

Pin It on Pinterest

Share This