Rak jest jedną z głównych przyczyn zachorowalności i śmiertelności na całym świecie i drugą główną przyczyną zgonów po chorobach kardiologicznych. Według WHO liczba nowych zachorowań ma wzrosnąć o około 70% w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Stosowanie diety opartej na zaleceniach Medycyny Chińskiej, w chorobach onkologicznych ma działanie profilaktyczne lub wspomagające terapię onkologiczną.
  • Funkcja profilaktyczna jest tu szczególnie istotna. Dotyczy ona osób pragnących zachować zdrowie, a powinna być szczególnie ważna w przypadku osób, u których w rodzinie zdiagnozowano chorobę nowotworową. W takim przypadku przeprowadza się diagnozę różnicową i określa stan zdrowia pacjenta. Na podstawie zebranego wywiadu terapeuta przekazuje zalecenia, które mają przywrócić stan równowagi organizmu (homeostazę). Zdrowy i zrównoważony organizm poradzi sobie z codziennie mutującymi komórkami w ciele, przy udziale swojego sprawnie działającego systemu odporności. Nie znam lepszego sposobu na raka niż profilaktyka!
  • Dieta wspierająca jest istotna dla osób z rozpoznaną chorobą nowotworową, osób w trakcie terapii konwencjonalnej oraz tych, którzy zostali wyleczeni. W tym ostatnim przypadku, dieta i zmiana stylu życia jest szczególnie istotna, zapobiega nawrotom choroby, które nie należą do rzadkości. Jest to szczególnie ważny aspekt. W praktyce często spotykam się z osobami z nawrotem choroby nowotworowej. Przeważnie takie osoby niewiele lub dosłownie nic nie zmieniły w swoim stylu życia. Jeżeli określony styl życia doprowadził do rozwoju choroby nowotworowej, to nie ma co się dziwić, że po wyczerpującej terapii onkologicznej, w krótkim okresie pacjent usłyszy, że ma nawrót choroby.
* Przypadek: pacjentka z nawrotem choroby nowotworowej usłyszała od lekarza prowadzącego po zakończeniu leczenia onkologicznego – “niech nic Pani nie zmienia w swoim życiu i żyje dalej, tak jak wcześniej”. Brzmiało to całkiem miło, ale z punktu widzenia Medycyny Chińskiej to nie najlepsza rada. Jak nie usuniemy przyczyny choroby to możemy mieć pewność, że choroba powróci, niekoniecznie w tym samym narządzie. Zapobieganie chorobom, nie tylko nowotworowym jest najważniejszym celem Medycyny Chińskiej. Przy stosowaniu dietoterapii u pacjentów chorych na raka należy zachować szczególną ostrożność. Żywność jest częścią medycyny i ma pewne określone działanie. Wpływa ona na stan zdrowia pacjenta, ale nie może zastąpić medycyny. Żadna dietoterapia nie zastąpi konwencjonalnego leczenia nowotworów [chirurgia, radioterapia, chemioterapia, itp.]. 
Jednak niewłaściwie dobrane zalecenia dietetyczne do potrzeb pacjenta mogą mu bardzo zaszkodzić. Spotykam sie w praktyce z różnymi stosowanymi dietami w trakcie leczenia onkologicznego, sporadycznie są one pomocne, częściej niestety wspierają one chorobę. * U pacjentów, u których nowotwór jest konsekwencją stanów nadmiarowych, na początku leczenia, diety eliminacyjne nie są bardzo szkodzące, u pacjentów niedoborowych przyspieszą rozwój choroby. Skąd mamy pewność, jaki jest stan pacjenta wybierając lub stosując jedną z wielu diet „na raka”?
Zalecenia dietetyczne dobieramy do pacjenta a nie do choroby!!!! W medycynie chińskiej nie mówi się, “leczymy nowotwór” zawsze mówi się “leczymy człowieka z chorobą nowotworową” I to jest ta podstawowa różnica między tym systemem dietetycznym a dietami “leczącymi raka”.
  1. Dobór określonych produktów żywnościowych i utrzymywanie zbilansowanej diety jest niezwykle ważne na każdym etapie życia, w zdrowiu i w trakcie leczenia.
  2. Należy zwrócić uwagę na różnorodność pokarmów lekkostrawnych i odżywczych, łącząc terapeutyczne działanie koloru, termiki i smaku produktów w jedną zrównoważoną dietę, dostosowaną do pacjenta, jego stanu zdrowia lub etapu leczenia.
  3. Stosując zalecenia dietetyczne można odpowiednio pobudzić apetyt, wspomóc proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Te aspekty mają fundamentalne znaczenie w trakcie leczenia onkologicznego. Dobrze odżywiony pacjent lepiej znosi terapię I szybciej powraca do zdrowia.

Pin It on Pinterest

Share This