Korzeń lukrecji jedno z częściej stosowanych ziół w praktyce klinicznej, składnik wielu receptur ziołowych.
Wg Medycyny Chińskiej korzeń lukrecji uralskiej [GAN ZAO] Radix Glycyrrhizae jest słodki i neutralny termicznie.wnika do systemu energetycznego Nerek i Wątroby (Jelita Grubego). Inne podejście zakłada, że wnika do 12 meridianów, ale głównie do Serca, Płuc, Śledziony, Żołądka i Nerek, dlatego widzimy lukrecję w dużej część receptury ziołowych medycyny chińskiej.
Wg Medycyny Chińskiej korzeń lukrecji:
- Wspomaga Serce – jest pomocny w stanach takich, jak: bóle serca i bladość twarzy, zadyszka po wysiłku fizycznym, kołatanie serca, niepokój, ucisk w klatce piersiowej, arytmia.
- Nawilża Żołądek. Dociera bezpośrednio do Żołądka i przywraca jego prawidłowe funkcjonowanie, tak by pacjent był w stanie przyjąć posiłek, by nie miał odruchów wymiotnych.
- Silnie odżywia Płyny ciała. W za dużych ilościach może powodować zastój, spowolnienie pracy żołądka. Nawilża także jelita. Zmniejsza wymioty spowodowane niedoborem Płynów ciała w żołądku.
- Redukuje objawy takie jak: drażliwość, łatwe wpadanie w gniew. Uspokaja umysł, wzmacnia w stanach zmęczenia i podrażnienia, z lękami i osłabieniem pamięci.
- Łagodzi bóle – silne bóle brzucha, bóle skurczowe z odczuciem wychłodzenia ciała lub drętwienia kończyn z powodu słabego krążenia krwi. Jest składnikiem bardzo dobrze działającej dwuskładnikowej formuły do leczenia bolesnych skurczów w całym ciele, przykurczów mięśni.
- Usuwa toksyny – korzeń lukrecji obniża toksyczność i skutki uboczne wywołane lekami, ziołami, substancjami toksycznymi.
- Łagodzi bolesność i obrzęk gardła, łagodzi świąd genitaliów, zewnętrznie łagodzi owrzodzenia, odmrożenia.
- Wzmacnia apetyt, poprawia wchłanianie pokarmu.
- Nawilża Płuca i powstrzymuje kaszel. Działa na kaszel w różnych postaciach:
– kaszel wywołany stanem Zimna, bardziej uporczywy, z zadyszką, białym, wodnistym śluzem.
– kaszel wywołany Gorącem – uczucie gorąca w ciele lub gorączka, żółty, gęsty śluz.
– kaszel z powodu Suchości, jest on stłumiony, bez siły, z mniejszą ilością wydzieliny i gęstą śliną, trudną w przełykaniu.
Korzeń lukrecji w praktyce
W praktyce, korzeń lukrecji jest jednym ze składników receptur ziołowych, zmniejsza skutki uboczne silnie działających ziół oraz harmonizuje działanie formuły. Pojedynczo stosowany jest tylko do leczenia podrażnienia i łagodnego bólu gardła. Stosowanie każdego zioła zawsze powinno być poprzedzone postawieniem prawidłowej diagnozy, tylko w takiej sytuacji unikniemy ewentualnych działań niepożądanych i wykorzystamy potencjał leczniczy zioła.
*Dla przykładu, jeżeli podamy lukrecję przeciwwymiotno osobie z Suchością Żołądka to bardzo poprawimy jej stan, ale jeżeli wymioty są spowodowane nagromadzeniem Wilgoci to podanie tego zioła nasili odruch wymiotny.
Korzeń lukrecji preparowany i niepreparowany
Istnieją różnice między surowym korzeniem lukrecji – Gan Cao, a preparowanym w miodzie – Zhi Gan Cao. Surowa postać jest słodka i neutralna, a oprócz wspomnianych wcześniej funkcji jest w stanie złagodzić toksyczność. Preparowana forma jest słodsza i nieco cieplejsza, szczególnie działa na Środkowe Jiao, a jej funkcja tonizowania i harmonizowania Qi jest silniejsza niż w przypadku formy surowej.
Przeciwwskazania
- Chociaż korzeń lukrecji jest często stosowany w wielu formułach, jego słodka natura może prowadzić do zastoju Qi, spowodować nagromadzenie Wilgoci. Dlatego pacjenci z objawami Wilgoci nie powinni stosować tego zioła w dużych dawkach. Ponadto, w takiej sytuacji może pogorszyć wymioty i mdłości, uczucie rozpierania i pełności w klatce piersiowej i brzuchu.
- Nie łączymy korzenia lukrecji z produktami z alg morskich.
- Nie stosujemy go przy obrzękach, stanach zatrzymania wody w organizmie, przy podwyższonym ciśnieniu i bólach głowy. Dawki powyżej 10 g mogą podnieść ciśnienie lub wywołać obrzęk.
Stosowanie
- Mielony korzeń lukrecji 50 g można wymieszać z miodem, uformować kulki i podawać dzieciom na kaszel. Zawsze jednak poprzedzone to musi być diagnozą różnicową, gdyż kaszel może wynikać z różnych powodów. Jeśli zastosujemy zioło w niewłaściwym przypadku – pogorszymy stan.
- Można dodać 6-9 g korzenia lukrecji do congee ryżowego – taki kleik poprawia trawienie, wzmacnia apetyt u osób osłabionych, rekonwalescentów z objawami Suchości.
- Herbatka – 6-9 g korzenia ugotować w 0.5 l wody przez 20 minut. Przynosi ulgę w bólach gardła, można dodać liście mięty do takiego naparu.
- Herbatka z lukrecji poprawia apetyt u małych dzieci, ponieważ zwiększa ilość soków żołądkowych.
Dodatkowe informacje na temat korzenia lukrecji uralskiej możecie przeczytać tu:
https://katarzynatyczynska.pl/korzen-lukrecji-uralskiej-na-stres-i-wyczerpanie-nadnerczy/
Na zdjęciu powyżej korzeń lukrecji GAN CAO, na zdjęciu poniżej ZHI GAN CAO lukrecja preparowana w miodzie.
Zamieszczony opis absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz, udzielania terapeutyczny zaleceń, przyjmowania ziół bez odpowiedniego wykształcenia w zakresie ziołolecznictwa Medycyny Chińskiej. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.
Czy lukrecję można stosować po kuracji przeciwpasożytniczej w celu usunięcia toksyn pozostałych po pasożytach?
Niestety nie, lukrecja nie posiada takiego działania.