Zakazane zioło na grypę, kaszel i przeziębienie

Ziele przęśli, zwane także kiedyś jodłą pospolitą (Ephedra sinica), należy do ewolucyjnie prymitywnej rodziny roślin zwanej Ephedraceae. Rodzaj Ephedra liczy sobie 40 gatunków. Ziele przęśli ma sosnowy zapach i cierpki smak. Jest to jedna z wielu roślin, która zajmuje ważne miejsce w Medycynie Chińskiej (MC – Ma Huang), która w krajach zachodnich została zakazana ze względu na bezrefleksyjne jej stosowanie, bez uwzględnienia i rozważenia sposobów, w jaki stosuje ją MC.

L-efedryna a odchudzanie

L-efedryna wyekstrahowana z Ma Huang stała się przedmiotem badań naukowych dotyczących odchudzania. Podejrzewano, że ze względu na swoje właściwości termogeniczne, czyli ogrzewające, ziele przęśli będzie wzmagać metabolizm, prowadząc do redukcji masy ciała. Stworzono formułę zawierającą w swym składzie L-efedrynę, kofeinę oraz aspirynę, która następnie poddana została badaniom, które trwały średnio 8 tygodni. U każdej grupy osób badanych nastąpiła istotna redukcja masy ciała. Na masową salę zaczęto więc produkować preparaty dedykowane osobom odchudzającym się. Choć przytoczone wyżej krótkie badania, nie wykazały skutków ubocznych stosowania formuły, to po czasie okazało się, że kombinacja ta może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego (nadciśnienie lub udar).

Zakaz stosowania ziela przęśli w Europie wynika także z kolejnego nadużycia. Zawarta w niej L-efedryna jest środkiem stymulującym ośrodkowy układ nerwowy, powszechnie stosowanym jako substancja pobudzająca. Produkty zawierające ziele przęśli były sprzedawane i stosowane w celu poprawy wydolności tlenowej i wytrzymałości, zmniejszenia zmęczenia, zwiększenia czujności, poprawy czasu reakcji, a nawet zwiększenia siły przez sportowców. Jest to substancja dopingująca, a produkty ją zawierające są sprzedawane kulturystom. Stosowanie przęśli w tym przypadku, niesie za sobą liczne, poważne skutki uboczne.

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w Stanach Zjednoczonych otrzymała wiele zgłoszeń o skutkach ubocznych stosowania Ma Huang w suplementach diety, których niekontrolowane użycie doprowadzić może, w szczególnych przypadkach nawet od zgonu. Mniej drastyczne działanie niepożądane to:  nadciśnienie, nadmierne pocenie się, drżenie, kołatanie serca, ból głowy, niepokój i bezsenność, w skrajnych przypadkach – psychoza.

Ma Huang w medycynie chińskiej

Opisane wyżej skutki uboczne stosowania Ma Huang dałoby się przewidzieć, analizując i preparując go w sposób, w jaki robi to Medycyna Chińska, która wykazuje zrozumienie termiki, smaku danego składnika oraz to jakie niosą one za sobą specyficzne działanie i skutki dla określonych sytuacji energetycznych człowieka.

 
Ziele przęśli to zioło ciepłe, ostre i gorzkie z natury i będzie najbardziej odpowiednie dla osób z oznakami zimna. Co ciekawe L-efedryna występuje jedynie w węzłach łodyg Ma Huang, a nie ma jej w międzywęźlach. Chińskie certyfikowane leki ziołowe przygotowywane są właśnie z tej bezpieczniejszej części rośliny. Wiedza na temat roślin jest w tym starożytnym systemie medycznym bardzo precyzyjna i szczegółowo opisuje działanie poszczególnych fragmentów ziół (liści, młodych pędów, kory, korzeni, pędów, owoców w różnej fazie wzrostu, nasion itd.)

Kiedy wirusy atakują powierzchnię ciała, a pory skóry, przez które według Medycyny Chińskiej, pozbywamy się patogenów, pozostają zamknięte, ciało nie jest w stanie usunąć intruza, ponieważ jego odporność jest słaba. Odczuwamy wtedy dreszcze, bóle pleców, karku. Takie zablokowanie energii na powierzchni ciała może doprowadzić do gorączki oraz zahamowania przepływu energii w meridianie Płuc. Powoduje to kaszel i krótki oddech. Ziele przęśli jest pierwszym wyborem w tego typu przypadkach. Indukując pocenie, wyprowadza patogen z ciała. Wnikając do meridianu Płuc oraz Pęcherza Moczowego, który biegnie m.in. przez plecy oraz kark, usuwa sztywności, ból pleców i karku w przebiegu infekcji, niweluje także kaszel i skrócony oddech.

Ziele przęśli, wraz z innymi ziołami pomocniczymi jest w stanie skutecznie i szybko poradzić sobie z pierwszymi objawami np. grypy i nie doprowadzić do rozwinięcia się choroby. Starożytni medycy zdawali sobie sprawę z siły jakie ma to zioło. Siła ta oznacza, że należy go stosować ostrożnie, w poważnych i uzasadnionych sytuacjach, w kontrolowanych dawkach, przez krótki czas. Łączyli je z innymi ziołami, które miały moderować agresywne działanie.  Jeśli po zastosowaniu dawki terapeutycznej objawy nie ustąpią, należy zastosować łagodniejsze zioła o podobnym spektrum działania. W celu zredukowania niepożądanych skutków ubocznych Ma Huang poddaje się preparacji w miodzie, co z punktu wiedzenia Medycyny Chińskiej czyni go bardziej bezpiecznym.

Środowisko zielarskie i jego niedziałanie

Ziele przęśli jest jednym z przykładów roślin leczniczych, którego niekontrolowane stosowanie w zbyt wysokich dawkach, niewłaściwe preparowanie i wprowadzenie do obrotu przez nieodpowiedzialnych producentów suplementów diety, może przynieść szkody i to nie tylko konsumentom. W tej chwili nie możemy z jego niezwykłych właściwości korzystać legalnie. Szkoda, bo jest to zioło, które mogłyby się przyczynić np. do skuteczniejszego radzeniem sobie z wirusem grypy.

W Polsce przemysł i środowisko zielarskie nadal nie może opracować spójnej polityki samoregulacji, która zapobiegałby powyższym nadużyciom prowadzącym do zakazywania sprzedaży kolejnych ziół. Ziele przęśli, jak i inne zakazane zioła, są bezpieczne w użyciu, ale w kontrolowanych dawkach, dostosowanych do konkretnych przypadków. Warto czerpać także ze sprawdzonych sposobów przygotowania ziół chińskich zielarzy.

Zrzeszenia zielarskie powinny wspólnie pracować nad podnoszeniem świadomości dotyczącej ziół, ich właściwości oraz skutków ubocznych i budować rzetelną bazę edukacyjną. Na tym gruncie możliwe będzie stworzenie systemu kontroli suplementów diety, właściwego ich etykietowania oraz zarezerwowanie niektórych silnie działających ziół wyłącznie dla użytku odpowiednio wyedukowanych zielarzy. Zmniejszałby to ryzyko nadużyć. Brak stosownych regulacji powoduje deprecjonowanie zielarstwa i daje łatwe argumenty koncernom farmaceutycznym, przejmującym kolejne naturalne środki lecznicze. 

Pamiętaj, że nigdy nie powinieneś sam stosować ziół. W Medycynie Chińskiej zioło prawie nigdy nie jest stosowane samodzielnie, ale jako część formuły zawierającej kilka składników, które działają razem, modyfikując swoje właściwości. 

Artykuł ukazał się w miesięczniku Natura & Zdrowie (12/2019) 

Żródła: Yifan Yang, MD, MSc, Chinese Herbal Medicine, Comparisons and characterictics

Zamieszczony opis absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz, udzielania terapeutyczny zaleceń, przyjmowania ziół bez odpowiedniego wykształcenia w zakresie ziołolecznictwa Medycyny Chińskiej. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This