Kudzu – opornik łatkowaty to rodzaj pnącza. W Medycynie Chińskiej wykorzystywany jest korzeń tej rośliny GE GEN (Radix Puerariae). Roślina ta została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych w 1876 roku jako pnącze ozdobne.

Powszechne rozumienie działania korzenia kudzu skupia się na jego potencjalnej pomocy w leczeniu nałogów, w tym uzależnienia od alkoholu. Okazuje się, że jego spektrum działania jest o wiele szersze, a niektóre właściwości pokrywają się z tradycyjnym jego stosowaniem zioła w farmakopei chińskiej. Liczne badania dostarczyły wsparcia dla tradycyjnych zastosowań korzenia kudzu we wspomaganiu leczenia schorzeń układu sercowo-naczyniowego,  mózgowo-naczyniowego i hormonalnego, w tym cukrzycy oraz w leczeniu wczesnych stadiów chorób infekcyjnych. 

Użycie korzenia kudzu w medycynie chińskiej

Od ponad 2000 lat korzeń kudzu jest stosowany jako lek ziołowy w leczeniu stanów przeziębieniowych, które nazywane są „wniknięciem patogenu z zewnątrz”. 

Ge Gen wnika do meridianu Żołądka i Śledziony. Jest to zioło zimne, ostre i słodkie z natury. 

  • Pomocne będzie w leczeniu początkowych infekcji bakteryjnych i wirusowych układu oddechowego, pokarmowego oraz skóry. 
  • Jest ona również używana do leczenia problemów odcinka szyjnego kręgosłupa, barków oraz do leczenia alergii skórnych i egzemy. 
  • Korzeń Kudzu łagodzi pragnienie wynikające z nadaktywności Żołądka. 
  • Wszystkie te wskazania, mimo że rozbieżne z punktu widzenia zachodniego, znajdują swoje uzasadnienie na gruncie teorii Medycyny Chińskiej. 

Działanie przeciwgorączkowe

Wszystkie zioła, które należą do grupy usuwających patogeny z najbardziej zewnętrznych części naszego ciała, mają działanie przeciwgorączkowe. Potwierdzono to badaniami naukowymi na zwierzętach. 20-procentowy ekstrakt alkoholowy z korzeniu kudzu obniżał gorączkę lepiej niż aspiryna i efekt ten utrzymywał się przez 7-8 godzin. 

Działanie przeciwcukrzycowe

Już 2000 lat temu korzeń kudzu wykorzystywany był do leczenia tzw. XIAO KE „syndromu pragnienia i wyniszczenia”, który opisuje symptomy, które przejawiają chorzy na cukrzycę. Współczesne badania potwierdzają, że wodne roztwory Ge Gen mają działanie antydiabetyczne. Podawanie ekstraktu Ge Gen w dawce 1-4 g/km masy ciała istotnie obniżał poziom glukozy we krwi u szczurów chorych na cukrzycę. Tradycyjnie zioło to używane jest do nawilżania żołądka, likwidowania pragnienia, które są symptomem wspólnym zarówno u diabetyków, jak również osób nadużywających alkoholu, który naraża na uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Badania sugerują, że osoby pijące intensywnie lub upijające się, które suplementują kudzu, spożywają mniej alkoholu. Zioło to nie wydaje się jednak zmniejszać głodu alkoholowego. 

Menopauza – izoflawony

Zawartość izoflawonów w Ge Gen zależy od rodzaju rośliny oraz od warunków jej wzrostu. Najwięcej ich występuje w odmianie P. labota, pochodzącej z północnych i północno-wschodnich części Chin. Największą aktywność w tym zakresie wykazuje substancja o nazwie pueraryna. 

Kości i stawy

Badania przeprowadzone na szczurach pokazują, że korzeń kudzu wywiera bezpośredni wpływ na chrząstkę stawową i może skutecznie zapobiegać przyspieszeniu jej degradacji wywołanej przez wycięcie jajników, co prowadzić będzie do zmniejszenia ilości kobiecych hormonów płciowych. Taka sama sytuacja występuje w okresie menopauzy. Ge Gen wykazuje również potencjalne korzyści ochronne przed utratą masy kostnej oraz kolagenu typu II, warunkuje zdrowe funkcjonowanie stawów. 

Choroby układu krążenia

Niektóre wczesne badania prowadzone w Chinach sugerują, że pueraryna, może zmniejszyć objawy bólu w klatce piersiowej po przyjęciu doustnym lub dożylnym. Podejrzewa się również, że może zmniejszać poziom lipoprotein LDL i poziom insuliny u osób z chorobą niedokrwienną serca. Jest ona również w stanie skutecznie obniżać ciśnienie krwi oraz towarzyszące temu bóle głowy u osób z nieznacznie podwyższonym ciśnieniem krwi. 

Produkty do wstrzykiwań z pueraryny stosowane są w chińskich szpitalach, nie są natomiast dostępne w Europie oraz Stanach Zjednocznych. W chińskich szpitalach substancja ta jest stosowana również w leczeniu udaru spowodowanego zakrzepem a także przy zawałach serca.

zdj. tcmwiki.com

Zamieszczony opis absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz, udzielania terapeutyczny zaleceń, przyjmowania ziół bez odpowiedniego wykształcenia w zakresie ziołolecznictwa Medycyny Chińskiej. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

Pin It on Pinterest

Share This