Portulaka Portulaca oleracea L. (Portulacaceae) – roślina pospolita na całym Świecie, w cieplejszych rejonach klimatycznych. W Polsce rośnie dziko. Gatunek uprawiany jako warzywo, sprzedawany we Francji, w krajach Beneluksu, w Hiszpanii oraz w innych krajach basenu Morza Śródziemnego, także w Indiach, Azji Wschodniej, Meksyku i od niedawna w USA. Wg medycyny chińskiej cenne zioło [Ma Chi Xian] usuwające Gorąco i toksyny.
Właściwości lecznicze
Roślina wykorzystywana leczniczo już w starożytnym Egipcie. Autorzy klasyczni przypisywali portulace działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, moczopędne, kojące, przeciwgorączkowe, przeciwgrzybiczne. Wiele właściwości przypisywanych w przeszłości zostało potwierdzonych, potwierdzonych nowoczesnymi badaniami fitochemicznymi. W świetle ostatnich badań, wyrażenie „roślina długowieczności” przypisywane portulace w chińskiej tradycji medycznej wydaje się być właściwe.
Składniki aktywne i właściwości
Wszystkie części tej rośliny mają właściwości lecznicze: od korzeni do łodygi, od liści do nasion. Pędy portulaki to istna bomba witaminowa: oprócz witaminy A i C zawierają szereg cennych minerałów i mikroelementów (żelazo, wapń, sód, potas i magnez) – a także antyoksydanty i kwasy omega-3 w imponującej ilości 0,2 – 0,38 g na 100 g masy.
Dla porównania: to 2-4 razy więcej, niż w 100 g dorsza, i prawie tyle samo, co w identycznej ilości halibuta! To największa ilość kwasów-omega 3, jaką można znaleźć w warzywach liściastych.
Wysoka zawartość kwasów omega-3 spowodowała, że spożycie portulaki jest zalecane ofcjalnie obywatelom USA w celu przeciwdziałania efektom spożycia kwasów tłuszczowych pochodzących z fast foodów. Wyniki pokazały że nie jest istotne pochodzenie portulaki (roślina dzika czy uprawiana), każda portulaka ma rzadką zdolność do podnoszenia zawartości kwasów omega-3 w organizmie.
Medycyna chińska również czerpała garściami z wartości odżywczych tej rośliny, stosując ją jako środek wspomagający trawienie, leczący biegunki i krwawienia jelitowe, a także łagodzący skutki występownia hemoroidów. Współcześnie portulaka polecana jest również chorym na cukrzycę. Jedynymi poważnymi przeciwwskazaniami przed jej spożywaniem są: okres ciąży, oraz tzw. syndrom “leniwego jelita”.
Portulaka jako pokarm
Portulaka rośnie szybko i nie wymaga skomplikowanych zabiegów, nawożenia, obfitego podlewania itp. Do spożycia nadają się wszystkie “nadziemne” części portulaki: liście można przygotowywać podobnie jak szpinak, łodygi – jak szparagi, natomiast kwiaty stanowią świetny zamiennik kaparów. Portulakę można jeść zarówno w postaci surowej – w sałatkach – jak i w charakterze dodatku do sosów i potrawek (jak robią to do dziś mieszkańcy greckich wysp). Tradycyjna grecka dieta, w tym dieta Krety, zawiera wiele dziko rosnących rośliny. W Grecji portulakę je się na świeżo, w sałatkach, zupach i omletach lub gotuje z drobiem; w miesiącach zimowych suszona portulaka jest używana w zupach i pasztetach warzywnych oraz jako herbata na ból gardła i ból ucha. Jej mięsiste łodygi zawierają pożywny, nieco kleisty sok, który po podgrzaniu zagęści przygotowywaną potrawę.
Przeglądając różne przepisy zawierające portulakę zauważyłam, że jest to bardzo popularne warzywo w Basenie Morza Śródziemnego, w Chinach, Indiach, Meksyku. Jestem pod wrażeniem ilości przepisów i sposobów spożycia. Będę je próbować sukcesywnie, bo portulaki u mnie dostatek:)
Portulaka w Polsce rośnie naturalnie. Skoro nie możemy dostać jej jeszcze w sklepach (może to się w krótce zmieni:), spróbujmy ją uprawiać w domu (na balkonie, w doniczce), wysiłek niewielki, efekty wspaniałe. Każdemu się uda.
Na zdjęciach poniżej:
jajecznica z portulaką
Portugalska zupa z portulaką;) brzmi i smakuje wybornie
Źródła
https://green-farm.pl/portulaka-warzywna/
The Mediterranean Diets: What Is So Special about the Diet of Greece? The Scientific Evidence. Artemis P. Simopoulos. The Journal of Nutrition, Volume 131, Issue 11, November 2001
Pozdrawiam i mam pytanie: Czy i jak mogę zamrozić portulakę na zimę. Dziękuję:-)
Ciężko mi powiedzieć, nie próbowałam. Ale trzeba pamietać o termice i funkcji portulaki, jest na ochładzająca, dobrze działa na toksyczne gorąco, czy na pewno chcemy ją spożywać w zimie? Pozdrawiam Grażyna Kidawska