Sezon Li Qiu Początek Jesieni rozpoczyna się co roku 7 lub 8 sierpnia. Qiu oznacza kurczyć się, wycofywać. To pojęcie odnosi się do stanu energii Yang. Jesienią stopniowo ustępuje ona, robiąc miejsce dla energii Yin.

Li Qiu składa się z 3 części: w pierwszej stopniowo temperatura spada, często poprzez wpływ wiatru, który wywiewa gorąco. W drugiej części zwiększają się stopniowo różnice temperatury pomiędzy dniem a nocą, co powoduje powstawanie porannych mgieł. W trzeciej części ludzie zaczynają słyszeć dźwięki jesiennych cykad.

Mimo, że zaczyna się jesień, w systemie 24 sezonów słonecznych to temperatury nie zmieniają się raptownie. Często bywa tak, że przez pierwsze 2 tygodnie ciepło lub nawet gorąco pozostaje i dopiero po tym okresie stopniowo się ochładza. Chińczycy nazywają ten okres jesienią tygrysa. W przeszłości mieszkańcy Państwa Środka nazywali okres od Początku Jesieni do Jesiennego Przesilenia długim latem.

Jest to czas zbiorów tegorocznych plonów. Chińscy rolnicy w przeszłości zwykli mawiać: „jeden słoneczny dzień w Początku Jesieni pozwala zachować wiele energii pracowników na polach”,  „trzy dni deszczowe w Początku Jesieni powodują rozpulchnienie ziaren” a „deszcz w Początku Jesieni przynosi złoto na wszystkie pola”. Te różne powiedzenia ilustrują jak ważna jest pogoda w czasie zbiorów.

Zwyczaje

W czasach dynastii Zhou (1046-221 r p.n.e) zwracano już uwagę na wpływ kierunków świata oraz kolorów na życie. Cesarz wraz z nadejściem Początku Jesieni podążał w kierunku zachodnim i modlił się do Białego Pana oraz Boga Jesieni. Z czasem ludzie witali ten okres jedząc świeże owoce, które usuwały z nich gorąco i zapobiegały powstawaniu biegunki. Wieczorami w okresie Początku Jesieni zamężne, ale bezdzietne kobiety wychodziły na zewnątrz w towarzystwie innych przyjaciółek, aby zebrać melony/dynię lub fasole hiacyntową. Jeśli udało im się zebrać to pierwsze zwiastowało to, że dana kobieta urodzi w przyszłości chłopca, a jeśli znalazła to drugie, to urodzi dziewczynkę. W późniejszych czasach wraz z kobietami wychodziły też na zbiory dzieci i jeśli dane dziecko zebrało cebulę sugerowało to, że dziecko to będzie inteligentne, a jeśli zebrało melon albo inny owoc, to będzie żyło dobrze i długo. Od czasów dynastii Song (960-1279) ludzie świętowali ten czas jedząc ciastka i popijając winem, a nowożeńcy odwiedzali swoich rodziców.

W tym czasie a dokładnie 7-go dnia 7-go miesiąca obchodzi się w Chinach dzień zakochanych. Jest to Święto podwójnej 7-ki. Jest ono praktykowane od czasów dynastii Han (206 r p.n.e. – 220 r n.e.)

Profilaktyka Zdrowia

W czasie Li Qiu temperatura i wilgotność stopniowo maleją. Powietrze staje się bardziej suche z wyjątkiem poranków, kiedy mogą pojawiać się poranne mgły. Jak pisałem wcześniej w dzień wciąż potrafi być gorąco, więc trzeba nadal uważać, aby się nie przegrzać i doprowadzić do udaru słonecznego. Jednak coraz większe różnice w temperaturach pomiędzy dniem i nocą stają się odczuwalne. Chińczycy powiadają o tym okresie „Ciepło na Wiosnę i Zimno na Jesień” co oznacza, że powinniśmy dostosowywać ubiór do warunków panujących na zewnątrz, a nie na podstawie tego jaka pora roku teraz jest, ponieważ zmiany temperatury na wiosnę i jesień potrafią być bardzo szybkie i znaczące. Jeśli chodzi o dietę to nie powinniśmy w tym czasie jeść zbyt dużych posiłków, bo może to doprowadzić do różnych przypadłości trawiennych. Zaleca się jeść łagodne pożywienie, które chroni i wzmacnia śledzionę i żołądek oraz usuwające gorąco z płuc jak białe grzyby (np. pieczarki), sezam i miód. Aby uchronić się przed suchością, która grozi nam w tym sezonie z powodu pogody, dieta powinna dbać o płyny ustrojowe oraz odżywiać Yin. Nie zaleca się spożywać zatem w tym sezonie cebuli, imbiru. Za to korzystnie jest jeść pokarmy, w tym owoce i warzywa o smaku kwaśnym.

Jeśli chodzi o umysł to w tym czasie możemy mieć skłonność do melancholijnego nastroju szczególnie gdy zobaczymy jakąś smutną scenę, sytuację. Zaleca się utrzymywać otwarty i optymistycznie nastawiony umysł, aby utrzymać zdrowie psychiczne.

Powinniśmy wcześnie kłaść się spać i wcześnie wstawać.

Pin It on Pinterest

Share This