Medycyna chińska za najbardziej skuteczne metody dbania o zdrowie uważa odpowiednią aktywność fizyczną, dietę i pracę z emocjami, jednak jak choroba już się rozwinęła trzeba zastosować inne metody terapeutyczne.

 

Jeżeli dietą i zmianą stylu życia nie jesteśmy w stanie przywrócić zdrowia to potrzebujemy czegoś co jest zbliżone do jedzenia – ziół. To już nie jest jedzenie, nie jest tak łagodne jak pożywienie, posiada dodatkowe właściwości.

Zioła chińskie mają niezwykle precyzyjne i silne działanie. W medycynie chińskiej, ziołolecznictwo uważane jest za najpoważniejszą i najskuteczniejszą metodę leczenia.

Chińska medycyna ziołowa przyjmuje holistyczne podejście do chorób i profilaktyki. Koncentruje się w równym stopniu na zapobieganiu chorobom, jak i na ich leczeniu.

Większość chorób manifestuje się określonymi objawami, ale przyczyna konkretnej choroby może być różna u różnych osób. Z tego powodu osobom o podobnych warunkach zdrowotnych można zalecić zupełnie inne chińskie recepty na leki ziołowe. Wykwalifikowany terapeuta przepisze chińską recepturę ziołową specjalnie dobraną do aktualnego stanu pacjenta. Formuła jest również dostosowywana i modyfikowana podczas trwania terapii, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

Istnieje ponad 450 substancji powszechnie stosowanych w chińskiej medycynie – większość z nich jest pochodzenia roślinnego, lecz także stosowane są substancje pochodzenia zwierzęcego oraz mineralne.

Niektóre zioła są używane powszechnie w kuchni, zaliczamy do nich mi.in.: imbir, korę cynamonu, nasiona kopru włoskiego, cebulę dymkę, kurkumę, miód, kardamon, gorczycę, nasiona sezamu, kudzu, goździki, skórkę pomarańczy, pieprz syczuański, liście mięty, owoce i liście morwy, lukrecję, fasolkę mung, adzuki  i wiele, wiele innych.

Typowe chińskie leki ziołowe dostępne w aptekach jako suplementy diety to m.in. preparaty z reishi, żeń-szenia, owoców goji, miłorzębu japońskiego.

Inne zioła znane nam są z przydomowych ogrodów i kwiaciarni, takie jak kwiaty chryzantemy, róży, korzenie piwonii, owoce forsycji, kwiaty suchodrzewu, agastache, liście epimedium, korzenie rabarbaru, pluskwicy.

Chińskie leki ziołowe są rzadko przepisywane w postaci pojedynczego zioła zazwyczaj tworzone są formuły – receptury ziołowe. W porównaniu z pojedynczymi ziołami, formuła ma silniejsze działanie, szersze zastosowanie, dlatego można za jej pomocą leczyć skomplikowane przypadki. Odpowiednie połączenie ziół w formule może zmniejszyć jej skutki uboczne, dzięki czemu można ją stosować przez długi czas i wciąż będzie bezpieczna dla pacjenta.

Dobrze skonstruowana formuła leczy stan chorobowy pacjenta, jednocześnie przeciwdziałając i minimalizując niepożądane działania pojedynczych ziół wchodzących w jej skład, w ziołolecznictwie bardzo dba się o bezpieczeństwo podawanych receptur. Chińskie leki ziołowe mogą pomóc w ogólnym utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu chorobom. Wzmacniając prawidłowe funkcje organizmu, wzmacnia się układ odpornościowy i promuje zdrowie.

Celem terapii ziołowej jest przywrócenie ciała do stanu równowagi (homeostazy), w tym stanie organizm uruchamia system samoleczenia, co pomaga w powrocie do zdrowia.

  1. Chińskie zioła powinny być przyjmowane pod nadzorem wyszkolonego terapeuty.
  2. Medycyna chińska jest zalecana jako uzupełniająca metoda leczenia, co oznacza, że najlepiej jest je stosować po postawieniu diagnozy przez lekarza.
  3. Najlepsze wyniki terapii uzyska się, po wprowadzeniu przez pacjenta zmian zalecanych przez terapeutę związanych ze stylem życia, np. zastosowanie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu i wypoczynku, opanowanie technik redukcji stresu.

Pin It on Pinterest

Share This