Terapeuci medycyny chińskiej stosują różnorodne techniki, aby promować zdrowie i leczyć choroby. Najczęściej stosowanymi metodami są :

Ziołolecznictwo. Chińska Materia Medica opisuje tysiące substancji leczniczych – przede wszystkim roślin, ale także niektóre minerały i produkty zwierzęce. Stosuje się różne części roślin, takie jak liście, korzenie, łodygi, kwiaty i nasiona. W ziołolecznictwie chińskim zioła są zazwyczaj łączone w formuły/ receptury (mieszanki ziół) i podawane w postaci wywarów, kapsułek, granulek, pudrów lub koncentratów. Jest to niezwykle skuteczna metoda leczenia.

Akupunktura to rodzina procedur obejmujących stymulację określonych punktów ciała za pomocą różnych technik. Technika akupunktury, która była najczęściej badana naukowo, obejmuje penetrację skóry cienkimi, stałymi, metalowymi, sterylnymi igłami, które są manipulowane przez dłonie lub przez stymulację elektryczną.

Dietoterapia. Stosuje dostępne produkty spożywcze w celach leczniczych i w profilaktyce zdrowia. Dietoterapia często jest stosowana samodzielnie, a czasami jako środek pomocniczy w terapii rozszerzonej o np. o ziołolecznictwo. Bazuje na smaku i termice produktów spożywczych i ich kombinacjach, w czym jest bardzo zbliżona do ziołolecznictwa.

Tai chi to wielowiekowa praktyka umysłu i ciała. Starożytna chińska sztuka walki praktykowana od wielu stuleci do promowania zarówno dobrego zdrowia jak i samopoczucia. Obejmuje delikatne, podobne do tańca ruchy ciała połączone z głębokim rytmiczne oddychaniem i spokojnym, medytacyjnym stanem umysłu.

Masaż Tui Na ma na celu przywrócenie harmonii przepływu energii w ciele oraz detoksykację organizmu. Zabieg Tui Na nie koncentruje się jedynie na uśmierzaniu skutków choroby (symptomów), lecz przede wszystkim na wyeliminowaniu jej przyczyn. Polecam zwłaszcza Tui Na pediatryczną.

Pin It on Pinterest

Share This