W tradycji chińskiej podobnie jak i w innych tradycyjnych kulturach, które zachowały się do naszych czasów występuje zwyczaj specjalnej opieki nad kobietą, który po chińsku nazywa się ZUO YUE ZI (można to przetłumaczyć jako Złoty Miesiąc). Trwa on w zależności od tradycji od miesiąca do 40 dni.

Ten specjalny czas dla kobiet to okres opieki poporodowej. Zwyczaj ten nie powstał na bazie wskazówek ichnich celebrytek, które pojawiały się w toku historii, ale na głębokiej wiedzy medycznej wynikającej z bardzo wnikliwej obserwacji ciała i psychiki kobiecej.

Złoty Miesiąc nie polega na tym, aby jak najszybciej stracić wagę i być znów szczupłą osobą, której się przytrafiło być matką. Zuo Yue Zi to czas na głęboką regenerację matki dziecka. W tym czasie ma ona poczuć się jak królowa, a nie zastanawiać się co zrobić by wyglądać jak jej wersja sprzed ciąży.

Kobieta w tym czasie ma honorowe miejsce w rodzinie i społeczeństwie jako matka dająca życie, a więc sama ofiarowuje coś niezwykle cennego dla rodziny i całego społeczeństwa. W naszej kulturze po urodzeniu dziecka prawie całą uwagę przekierowuje się na dobrostan dziecka a nie matki, co prowadzi, według statystyk do 20% depresji poporodowych wśród mam w połogu. Tradycyjne kultury ze swoim niezwykle uważnym podejściem do kobiet po urodzeniu dziecka niwelują tego typu problemy prawie do zera.

Co zatem powinna robić świeżo upieczona mama?

Fizycznie odpoczywać, mieć dobrą odżywczą dietę z ciepłymi posiłkami, która pozwoli jej zregenerować Krew, Yin, Yang i Jing, a mentalnie ma być odżywiona przez emocjonalne wsparcie jej bliskich. Kobieta po urodzeniu dziecka ma poczuć się dumna i ważna dla swoich bliskich. Ten sposób traktowania jej sprawia, że spada poziom stresu po porodzie i łatwiej jej nawiązać dobrą relację z dzieckiem. Łatwiej też wtedy karmić piersią.

Dlaczego ważna jest tak głęboka regeneracja dla matki dziecka w połogu?

Wynika to zarówno z obciążenia dla organizmu jakim jest sama ciąża, ale też sam poród przyrównuje się do maratonu. Dochodzi wtedy do sporej utraty krwi, kobieta doświadcza długotrwałego bólu i zachodzą w trakcie poważne zmiany hormonalne. Kiedy kobieta zaczyna karmić piersią to produkcja mleka według medycyny chińskiej znów zużywa duże zasoby Krwi i Qi (sił witalnych). Tak więc organizm matki, który jest osłabiony ciążą i porodem musi być w miarę szybko bardzo mocno zregenerowany, aby dał radę produkować mleko dla dziecka.

Główna zasada opieki nad matką w połogu według medycyny chińskiej to 3 dni oczyszczania i 30 dni wzmacniania.

Zasada ta podobnie jak inne kluczowe zalecenia na okres Złotego Miesiąca będzie wyjaśniana w kolejnych częściach tej serii artykułów.

 

Pin It on Pinterest

Share This