1. Pierwsze co potrzebuje kobieta po porodzie to spokojne miejsce i nastrój, aby się zregenerować. To ważne, bo od teraz trudno będzie się fizycznie i emocjonalnie regenerować. Dziecko wymaga na matce koncentracji także w nocy, często są one nieprzespane. 
  2. Zaleca się zaraz po porodzie nie czytać za dużo i nie oglądać tv. Nie powinna mieć taka świeżo upieczona matka zbyt dużo mentalnej aktywności, która będzie pochłaniać jej koncentrację, bo to zużywa dużo Qi.
  3. Z czasem powinna, gdy naprawdę poczuje się gotowa i na siłach zacząć ćwiczyć, ale tylko delikatne aktywności jak spacer, joga lub qigong. Ćwiczenia dynamiczne są nie zalecane, bo zużywają dużo Qi i Krwi, które idą do mięśni. W tym czasie matka powinna głównie regenerować swoje wnętrze, czyli organy wewnętrzne, Qi i Krew.

Część kobiet myśli, że jeśli nie będą mocniej ćwiczyć, to nie tylko nie zrzucą wagi, a wręcz leżąc i regenerując się przybędą na wadze. To błędna logika, bo jest dokładnie odwrotnie. Regeneracja narządów wewnętrznych, Krwi i Qi spowoduje, że stopniowo metabolizm poprawi się i matka w naturalnym rytmie zacznie zrzucać wagę. Nie należy więc brać złego przykładu z mody narzucanej obecnie przez celebrytki. 

Chroniczny stres oksydacyjny z braku odpoczynku sprawi, że kobiety będą przybierały na wadze. Brak wypoczynku drenuje Jing i uniemożliwia jego regenerację. Jeśli Jing nie zregeneruje się, każda aktywność organizmu oparta na Yin Qi i Yang Qi będzie coraz słabsza.

Seks w czasie Złotego Miesiąca jest zabroniony. Dlaczego?

  1. Wagina musi zregenerować się po porodzie
  2. Istnieje ryzyko infekcji przy niezagojonych ranach waginy i sromu, i przy osłabionych siłach organizmu.
  3. Seksualne pożądanie u kobiety spowoduje nasilenie emocji, które zabiorą jej siły i spokój umysłu, które są potrzebne do regeneracji. 
  4. Ponadto seksualne pożądanie obniża poziom prolaktyny, która z kolei potrzebna jest, aby wywoływać laktację w tym newralgicznym okresie. 
  5. Kobieta, która się zregeneruje sama poczuje ochotę na seks. 

 

Pin It on Pinterest

Share This