Druga ważna rzecz po porodzie to masaż jako forma profilaktyki, aby nie dopuścić do zastojów krwi. Krążenie krwi jest słabe, jest mniej krwi, a do tego we krwi jest więcej protein, co może wywołać powstanie skrzepów krwi. Wykonuje się głównie masaż piersi dla lepszej laktacji i podbrzusza dla lepszej cyrkulacji krwi w tym obszarze, co będzie sprzyjać lepszej regeneracji narządów rodnych i zapobiegnie powstawaniu skrzepów krwi w tym wrażliwym obszarze. Sprzyja to również regeneracji jing.

Olej do masażu powinien być ciepły. Dobrze jest, aby matka po masażu wzięła ciepłą kąpiel i wypiła po niej ciepłą wodę. Dobrze jest zacząć masaż od pleców, a szczególnie lędźwi, potem nogi, piersi i na końcu podbrzusze – w tej okolicy ruchy powinny być koliste. Masaż ułatwia też detoksykację organizmu matki. Taki masaż powinien być wykonywany ze szczególną troską i szacunkiem.

Trzecia ważna rzecz po porodzie to ogrzewanie matki. W Chinach zwykle robi się to za pomocą moksybucji i trwa około tygodnia. Nagrzewa się w linii centralnej ciała od przodu od pępka do wysokości kości łonowej i  z tyłu ciała od talii do kości ogonowej. Czas trwania to 5-10 minut po obu stronach ciała.

Masaż taki zwykle wykonuje się tydzień po porodzie, a u kobiet po cesarskim cięciu 2 tygodnie po porodzie. U kobiet z objawami gorąca takimi, jak gorączka i poty nie wykonuje się takiego zabiegu.

Ta metoda wzmacnia jing, dość szybko pobudza energię i daje dobre samopoczucie i wzmacnia nerki.

Taki masaż wykonuje się też w innych tradycyjnych kulturach, nawet tych z gorącym klimatem.

Unikamy zimnego powietrza i zimnych pryszniców.

Pin It on Pinterest

Share This