Dzisiaj przedstawiam jak powinien wyglądać rozkład składników pokarmowych w diecie wg medycyny chińskiej, optymalny dla większości mieszkańców naszej strefy klimatycznej. 

*Jeżeli został zdiagnozowany przez terapeutę jakiś wzorzec chorobowy, to powinny zostać podane szczegółowe zalecenia dietetyczne, mające na celu przywrócić równowagę organizmu. Nie zawsze będą się one pokrywały z zaleceniami opisanymi poniżej np. w przypadku nadwagi może zostać zmniejszona ilość zalecanych węglowodanów na korzyść warzyw, w przypadku nawracających infekcji zatok zostanie zalecona eliminacja nabiału itp. 

  • około 50% to zboża, które stanowią dominującą część diety według medycyny chińskiej (kasza jaglana, owies, pszenica, orkisz, quinoa, jęczmień, ryż, żyto, gryka, amarantus, płatki zbożowe z pełnego przemiału, rzadziej mąka z pełnego przemiału).
  • około 30% to warzywa, z przewagą warzyw sezonowych (pieczone, duszone, gotowane, przygotowane na parze). Surowe, jeśli pozwala na to stan układu pokarmowego (trawienie surowych warzyw i owoców wymaga dużych nakładów energetycznych ze strony układu trawiennego i może go nadwerężyć na dłuższą metę). Surówki i sałatki korzystne są raczej w sezonie letnim. Zimą powinny dominować warzywa pieczone, duszone lub gotowane, zwłaszcza w postaci zup. Do tej grupy pokarmów zaliczamy również rośliny strączkowe (fasole, groch, bób, soczewice, ciecierzyca). 
  • do 5 % owoce, powinny raczej stanowić małą część całodniowej diety. Na surowo powinny być spożywane osobno, raczej w cieplejszych porach roku. W postaci kompotów, musów, kisieli, przecierów, galaretek, czyli po obróbce cieplnej i jako dodatek do potraw można spożywać je cały rok. Należy ograniczyć mocno owoce nie pochodzące z naszej strefy klimatycznej, są one zbyt wychładzające. Suszone owoce z upraw ekologicznych (niesiarkowane), suszone na powietrzu (rodzynki, daktyle, morele, figi, śliwki), spożywać jako dodatek, pod warunkiem, że nie powodują niestrawności.
  • maksymalnie do 10% mięso, ryby, jajka, nabiał – należy spożywać tylko szlachetne gatunki mięsa i ryb, które nie były mrożone, najwyżej 2-3 x w tygodniu, (w zależności od indywidualnego zapotrzebowania organizmu), np. 2 x obiad mięsny, 1 x obiad rybny; szczególnie w chłodnych porach roku; mięso najlepiej spożywać gotowane, pieczone, duszone, krótko smażone (rzadziej), przyrządzane ze świeżym imbirem, grzybami lub owocem głogu (Shan Zha), podawane z dużą porcją warzyw. Jajka z chowu naturalnego (na miękko, omlety, lekkie jajecznice). Masło, najlepiej w postaci klarowanej (tzw. ghee). W małych ilościach i od czasu do czasu dopuszczalne są: zsiadłe naturalnie mleko, naturalny jogurt bez dodatków smakowych (najlepiej przygotowany samodzielnie z mleka dobrej jakości). Lepiej spożywać nabiał w ciepłych porach roku.
  • do 5 % to orzechy (laskowe i włoskie, migdały, siemię lniane, sezam, mak, szlachetne grzyby. Oleje: nierafinowane, świeże oleje tłoczone na zimno (olej lniany i oliwa z oliwek). Przyprawy i zioła: ostrożnie stosować ostre rozgrzewające przyprawy (pieprz, chili, imbir suszony, cynamon, goździk), w niewielkich ilościach stosować ciepłe zioła osuszające i wspomagające trawienie (majeranek, tymianek, bazylia, lubczyk, rozmaryn, cząber, imbir świeży, kolendra, kminek, czosnek). Ilość przypraw i ziół dodawanych do potraw należy dostosować do indywidualnych potrzeb – osoby wychłodzone z osłabionym trawieniem mogą stosować ich więcej, osoby z Gorącem, Gorącą Wilgocią lub niedoborem Krwi i Yin powinny je stosować bardzo ostrożnie lub w ogóle z nich zrezygnować.  Sól – niewielkie ilości soli kamiennej lub morskiej, himalajskiej.

Medycyna chińska jest systemem, który uwzględnia wpływ środowiska w którym żyjemy i do tego środowiska dopasowuje zalecenia, dlatego dla osób żyjących w innym klimacie niż nasz te zalecenia mogą się nieznacznie różnić (tradycyjna dieta mieszkańców Skandynawii różni się od diety mieszkańców basenu morze Śródziemnego i jest dostosowana do panującego klimatu). 

Jest jedno zalecenie, które obowiązuje we wszystkich strefach klimatycznych, w przeciwieństwie do niektórych wytycznych zachodnich, zaleca się spożywanie pokarmów spożywczych po obróbce cieplnej. Tak przygotowane produkty są łatwiej strawne, a składniki pokarmowe lepiej przyswajalne.  

Pin It on Pinterest

Share This