Warzywa stanowią istotną część naszej codziennej diety, najbardziej polecane są do spożycia te, które rosną lokalnie i spożywane są sezonowo.

Warzywa raczej nie wywołują niepożądanych reakcji u osób zdrowych, jednak niektóre z roślin mają właściwości, które nie są tolerowane przez wszystkich np. osoby z dolegliwościami spowodowanymi złym metabolizmem wapnia powinny unikać warzyw bogatych w kwas szczawiowy i solaninę, do nich zaliczamy między innymi rabarbar, szpinak, szczaw i rośliny z rodziny psiankowatych.

Warzywa takie, jak marchew, pietruszka, pasternak, z rodziny kapustne, dynia mają łagodne właściwości i są bezpieczne dla większości osób (warzywa kapustne mogą być nie wskazane u osób z chorobami tarczycy, ale trzeba to indywidualnie określić). Pochodzą one z naszego, umiarkowanego klimatu i świetnie dostosowały się do warunków pogodowych w których żyjemy. Spożywając je regularnie przejmujemy ich właściwości, lepiej się adaptujemy do zachodzących zmian i budujemy naszą odporność na chłodną pogodę i choroby związane z warunkami atmosferycznymi.

Cebule, szczypiorki, por, czosnek, szalotka posiadają silne właściwości lecznicze, jednak ich działanie jest zbyt silne by spożywać je codziennie albo dużych ilościach. Są to produkty o gorącej naturze, które nie są korzystne dla osób z objawami Gorąca w ciele (nadciśnienie, zaczerwienione oczy, stany zapalne, gorączka, czerwone obrzęki, nerwowość). U osób z objawami Gorąca zalecam ograniczenie tych produktów w codziennej diecie.

Pamiętaj, że o wartości leczniczej pokarmu wg zasad medycyny chińskiej decyduje smak i właściwości termiczne. Niektóre warzywa nie mają ani ogrzewającej ani ochładzającej natury i opisuje się je jako neutralne. Dla niektórych warzyw ustalono konkretną ilość produktu, który należy spożywać w celach leczniczych.

W przypadkach chronicznych (np. choroby przewlekłe) powinniśmy spożywać warzywa, jako produkty terapeutyczne w ilościach umiarkowanych, satysfakcjonujących i regularnie, od 4 do 6 razy w tygodniu,

 

W stanach ostrych (np. ból gardła, zaczerwienione gardło, gorączka) możemy zalecone przez terapeutę warzywa lub potrawy z nich sporządzone spożywać częściej, nawet kilka razy w ciągu dnia, dopóki dolegliwości nie ustąpią.

Pin It on Pinterest

Share This