Jaja są podstawą wielu potraw, jako bogate źródło substancji odżywczych. W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze i przepiórcze. Towarzyszą one człowiekowi od początku jego istnienia. Białko zawarte w jajku niewątpliwie posiada ogromną wartość odżywczą, jednak nie przez wszystkie osoby może być wykorzystywane, ponieważ charakteryzuje się wysokimi właściwościami alergizującymi.

 Wg medycyny chińskiej kurze jajka [JI Zi] są chłodne termicznie jeżeli są spożywane na surowo lub ciepłe po ugotowaniu. Mają smak słodki. Żółtko działa w Sercu i Nerkach, białko w Płucach.

 WŁAŚCIWOŚCI:

 Żółtko [JI ZI HUANG]:

  • Odbudowuje Qi (wyczerpane, słabość, zmęczenie, nieożywienie).
  • Odżywia Yin i Krew (nerwowość, niepokój wewnętrzny, palpitacje, zaburzenia snu, zawroty głowy, kurza ślepota).

 Białko [JI ZI BAI]:

  • Odżywia Yin Płuc (nawilża Płuca, leczy suchy kaszel i chrypkę, bóle gardła, wzmacniają głos).
  • Zmniejsza objawy Gorąca (wewnętrzny niepokój, oparzenia, zgaga z Gorąca, zaczerwienienie oczu).

PRZECIWSKAZANIA:

  • Nadmierne spożycie jajek może spowodować zastój Qi, zwłaszcza Qi Wątroby.
  • Ograniczyć ilość jajek w diecie w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych.
  • Ograniczyć przy wzdęciach, nadmiarze Śluzu, obrzękach stóp, czyrakach, wypryskach.
  • Spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do nagromadzenia Wilgoci z objawami takimi jak: niestrawność, alergie, przewlekłe infekcję uszu, bóle głowy z tępym uciskiem, zapalenia zatok.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRZYGOTOWANIA JAJEK (Claude Diolosa)

Jajka ugotowane na miękko odżywiają Krew Serca i wzmacniają Qi Śledziony, poprawiają sen a także pamięć.

Jajka w koszulce z dodatkiem octu odżywiają Krew Wątroby, mięśnie oraz więzadła, dlatego są doskonałym pożywieniem dla sportowców.

Jajka na twardo z odrobiną soli odżywiają esencję nerek – JING i mogą także wzmocnić Qi Śledziony, ale nie są zalecane w przypadku zastoju Qi, zastoju pokarmu lub flegmy w przewodzie pokarmowym.

Jajecznica ze szczypiorkiem, pieprzem, cebulą, czosnkiem i papryką będzie doskonałym pomysłem na śniadanie, gdyż odżywia Krew i wewnętrzne płyny oraz wzmacnia Qi. Nie powinna być jednak spożywana w przypadku Wilgotnego Gorąca w Wątrobie (zapalenie wątroby) czy infekcji oraz kamieni w pęcherzyku żółciowym.

Pomysł, że jajka mogą być niebezpieczne i zwiększać cholesterol, to znowu nieporozumienie dotyczące fizjologii, natury żywności i sposobów przygotowywania posiłków. Jedynie jeśli dodasz dużo soli, spożycie jajek może stać się problemem dla naczyń krwionośnych.

Pin It on Pinterest

Share This