Warzywa strączkowe jet to bardzo ważna grupa produktów spożywczych o szczególnych właściwościach dietetycznych. Zaliczamy do tej grupy m.in.: fasolkę szparagową, groch cukrowy, bób, fasolnik chiński. 

Warzywa strączkowe należą do rodziny motylkowatych. Są to rośliny jednoroczne, których częścią spożywczą są owoce i nasiona. Są to przeważnie pnącza, rosnące szybko do góry, szczególnie w okresie wiosennym. Są to warzywa, które wysiewa się najwcześniej wiosną. Te cechy pokazują nam silne powinowactwo z elementem Drzewa. Dojrzałe do spożycia strączki zwisają na pędach, czyli mają cechę ruchu zsyłającego. Warzywa strączkowe mają nature ochładzającą, nawilżającą i działanie zsyłające, dlatego też są tak doskonałymi diuretykami.

Budowa anomiczna rośliny zawsze mówi nam o jego działaniu, w tym przypadku mamy element Drzewa, bo rośliny szybko pną się do góry, lub intensywnie rosną w górę, a strączki zsyłają w dół (element Wody) – połączenie elementu Wątroby i Nerek. 

Jak zastosować te informacje w praktyce?

Możemy stosować rośliny strączkowe do leczenie refluksu, który będzie łagodzony przez zsyłające działanie strączkowych. Również sprawdzą się w leczeniu nawracających infekcji dróg moczowych. Zwłaszcza gotowane w zupach, które zmniejszą pieczenie, uczucie palenia podczas oddawania moczu. Mając ochładzającą termikę zmniejszają nadmierny apetyt oraz odprowadzają nadmiar wody z organizmu, dlatego są tak często zalecane w dietach odchudzających. 

Owoce roślin strączkowych spożywa się:

  • w stanie niedojrzałym w postaci całych strączków – fasolka szparagowa, groch cukrowy
  • w postaci nasion w stanie niedojrzałym – groch (zielony groszek), fasola, bób
  • w postaci nasion w stanie dojrzałym – groch, fasola, ciecierzyca

Warzywa strączkowe spożywamy gotowane, ale przez krótki czas, żeby zachowały swoją jędrność i sprężystość oraz naturalnie zielony kolor. Warzywa te są wychładzające, a to nie służy Żołądkowi, więc lepiej je ugotować, udusić, zblanszować lub krótko podsmażyć, jak w przypadku grochu cukrowego. 

Warzywa strączkowe są bardzo cennym źródłem białka roślinnego, soli mineralnych (zwłaszcza magnezu, żelaza i fosforu) i witamin (zwłaszcza z grupy B). Wymagania klimatyczne strączkowych są bardzo zróżnicowane, są to raczej rośliny ciepłolubne, najbardziej wytrzymały na niskie temperatury jest groch i bób (wiedzą o tym szczęśliwi posiadacze ogródków). Fasole są bardziej wymagające, dlatego uprawy roślin strączkowych są rozmieszczone w krajach o klimacie zdecydowanie cieplejszym.

W postaci strączków lub nasion w postaci niedojrzałej w Polsce spożywamy następujące rośliny :

Fasola szparagowa (Fasola zwykła, Phaseolus vulgaris L.) pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, do Europy dotarła w XVI w. Obecnie Fasole są jednym z najważniejszych warzyw uprawianych na Świecie i stanowią podstawę wyżywienia w wielu rejonach Świata.

Groch (Pisum sativum L.) pochodzi z Europy i północnej Azji, dlatego jest bardziej wytrzymały na niskie temperatury. W uprawie od kilku tysięcy lat. Jako warzywo spożywane jest w postaci niedojrzałych nasion, u nas niestety najczęściej w postaci mrożonej lub konserwowej oraz zdecydowanie rzadziej jako groch cukrowy, w postaci zielonych strąków.
Bób (Vicia faba L. var. major) to jedna z najstarszych roślin uprawnych, znana już w czasach prehistorycznych. W starożytności uprawiano go w Chinach, Egipcie, Grecji i Rzymie. W stanie dziki spotykany jest w Afryce Północnej. Jest to najmniej wrażliwy na niskie temperatury gatunek ze wszystkich strączkowych. W Polsce bób spożywa się najczęściej w postaci niedojrzałych nasion w postaci ugotowanej.  Również dostępny jest mrożony i konserwowy. Suche nasiona bobu w naszym rejonie są rzadko spożywane, w odróżnieniu od południa Europy i północnej Afryki.

Fasolnik chiński (Wspięga pospolita (Lablab purpureus (L.) Sweet) pochodzi z Afryki, rzadko spotykana roślina w naszych ogrodach, uprawiana raczej amatorsko. Roślina wybitnie ciepłolubna, w krajach europejskich m.in. w Holandii i Francji warzywo to uprawiane jest pod osłonami. Okazałe strąki o barwie zielonej, purpurowej lub fioletowej mogą osiągnąć około 60 cm długości. W przeciwieństwie do fasoli, fasolnik pozbawiony jest łyka. Przez konsumentów jego strąki są oceniane jako smaczniejsze od fasoli szparagowej.

Charakterystyka warzyw strączkowych wg medycyny chińskiej:

TERMIKA

SMAK OBSZAR WNIKANIA WŁAŚCIWOŚCI

ZASTOSOWANIE

FASOLA SZPARAGOWA

Ochładzająca Słodki

Śledzona

Żołądek

Nerki

Odżywia Yin

Wzmacnia Qi Śledziony

Porusza Płyny w Środkowym Ogrzewaczu, wykazuje działanie moczopędne.

Usuwa Gorącą Wilgoć, szczególnie zalecana przy kamicy nerkowej*

Infekcje pecherza moczowego I nerek, skąpomocz.

Zatrzymanie wody w dole ciała, z towarzyszącym odczuciem gorąca w nogach- obrzęki nóg.

Podwyższony poziom cukru, szczególnie polecana cukrzykom do łagodzenia objawów, takich jak częste oddawanie moczu i uczucie pragnienia.

Może nasilać zaparcia. 

Osoby z objawami Zimna powinny spożywać fasolkę szparagowa przygotowaną z czosnkiem lub imbirem

GROCH

(ZIELONY GROSZEK)

Ochładzająca Słodki

Śledzona

Żołądek

Wzmacnia Qi Śledziony

Harmonizuje trawienie

Przywraca prawidłowy ruch Qi w ciele

 

Łagodzi mdłości, czkawkę odbijanie się, kaszel

Działa moczopędnie I lekko przeczyszczająco

Stosować w przypadku skurczów, obrzęków, zaparć, wykwitów skórnych

* zielony groszek z marchewką to danie silnie wzmacniające Qi Śledziony

BÓB

Ochładzająca Słodki

Śledziona

Żolądek

Wzmacnia Śledzionę, usuwa Wilgoć

Działa moczopędnie

Wzmacnia system trawiennny

 Stosowany do leczenia obrzęków I opuchlizny

* w przypadku słabości systemu trawiennego po spozyciu bobu a także innych strączkowych moga pojawić się  wzdęcia

FASOLNIK CHIŃSKI

Ochładzająca

Słodki

Mdły

Śledziona

Żołądek

Nasiona wzmacniają Śledzionę, harmonizują układ trawienny

Usuwają Wilgoć i Gorąco

 

*Debelizyna – w medycynie zachodniej pasta z wyciągiem z nasion fasoli indyjskiej stosowana jest w profilaktyce kamicy dróg moczowych oraz jako lek wspomagający w leczeniu kamicy dróg moczowych (drobne złogi).

Pin It on Pinterest

Share This