Malina właściwa (Rubus idaeus L.), krzew owocowy z rodziny różowatych, występuje powszechnie w niemal całej Europie i części Azji. Wzmianki o malinach pojawiają się w źródłach ok. 300 r. p.n.e., uprawiane są od IV w. n.e. Pierwsze uprawy malin znane są ze średniowiecznych przyklasztornych ogrodów, pod koniec XVIII w. pojawiły się pierwsze odmiany hodowlane.

Smaczne i pachnące owoce, nadają się do spożycia zarówno na surowo, jak przetworzone na: soki, dżemy, konfitury. Ze względu na dużą zawartość związków purynowych maliny nie są wskazane dla osób z podagrą.

Surowcem zielarskim jest owoc Fructus Rubi idaei oraz liść – Folium Rubi idaei. Owoce mają działanie napotne i przeciwgorączkoweoraz ogólnie wzmacniające. Podobne działanie, lecz jeszcze silniejsze mają liście, które ponadto działają moczopędnie, żółciopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, ściągająco oraz poprawiają przemianę materii. Napar z suszu owocowego i liści wykorzystuje się w stanach gorączkowych. Maliny są wskazane w leczeniu grypy, przy chorobach infekcyjnych z gorączką w przebiegu, skuteczne zwłaszcza u dzieci, wspomagająco dla osób z cukrzycą typu II.

Wg medycyny chińskiej owoce maliny są ochładzające termicznie, mają słodki i lekko kwaśny smak, wnikają do Żołądka, Jelita Grubego, Wątroby i Nerek.

Działanie:

  • Regulują apetyt, tonizują Qi, nawilżają Żołądek i Jelito Grube, generują Płyny ciała i Krew.
  • Odżywiają Yin Wątroby, mają działanie uspokajające, regulują cykl menstruacyjny, leczą anemię.
  • Są lekko moczopędne, usuwają Gorąco poprzez diurezę, jednocześnie kontrolują nadmierne i częste oddawanie moczu. Działają lekko przeczyszczająco.
  • Wzmacniają Jing tak, jak wszystkie owoce z drobnymi pesteczkami (truskawki, poziomki, porzeczki, jeżyny).

Liście malin są ochładzające i lekko gorzkie. Mają działanie ściągające, rozpraszają Gorącą Wilgoć. Wzmacniają macicę, powstrzymują krwawienia.

Suszone niedojrzałe owoce malin – FU PEN ZI, są słodkie, kwaśne, lekko ogrzewające mają działanie ściągające, wnikają do Wątroby i Nerek, działają skuteczniej niż dojrzałe owoce malin. Poprawiają widzenie poprzez tonizację Wątroby i Nerek, w takiej sytuacji mogą być stosowane pojedynczo przez dłuższy czas lub w połączeniu z ziołami wzmacniającymi Wątrobę i Nerki, np., używa się ich z czarnymi owocami morwy [Sang Shen] lub/i owocami goji [Gou Qi Zi]. Wzmacniają Yang, zmniejszają ból dolnej części pleców. Nie stosować u osób z Pustym Gorącem.
Dzienna dawka suszonego zioła : 4.5 – 9g.

Pin It on Pinterest

Share This