Kilka słów o potrawie

Tradycyjnie congee/kongee jest to wodnista papka lub kleik składający się z garści ryżu gotowanego na małym ogniu z pięcio-, sześciokrotnie większą ilością wody. Ryż jest najbardziej popularnym zbożem do przygotowywania congee, może też być on zastąpiony przez proso, orkisz lub inne zboża. Oryginalnie congee było gotowane w glinianym naczyniu przez parę godzin, a woda była sukcesywnie uzupełniana.

 

}

CZAS

minimum 30-40 min.

PORCJE

2

KATEGORIA

Śniadania
Składniki:

*Polecam ryż typu Arborio lub inne ryże uprawiane we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Portugali ze względu na długość okresu wegetacji.

Jak przyrządzić:

Ryż przepłukać, zalać wodą i gotować tak długo aż ziarna się rozpadną. Jak kleik będzie gotowy dodać pokrojone na kawałki szparagi i ugotować je do miękkości. Kleik można posolić. Congee powinno być raczej bardziej wodniste.

MODYFIKACJE
  • Ta zupa jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna. Wzmacnia Qi i Płyny ciała. Harmonizuje trawienie, ma działanie odżywcze, łagodzące, chłodzące. Wskazana dla rekonwalescentów zwłaszcza po przebytych chorobach układu oddechowego z wysoką gorączką w przebiegu.
  • Szczególnie zalecana przy Wilgotnym Gorącu, osłabieniu trawienia, nadwadze.
  • Jeżeli spożywamy congee jako danie terapeutyczne kleik dzielimy na dwie porcje. Jedną spożywamy rano a drugą wieczorem.
  • Dodatek sosu Tamari spowoduje, że potrawa będzie bardziej działa na jelito grube, pobudzi wypróżnienie, nawilży jelita.
  • Dodatek prażonego czarnego sezamu spowoduje, że zupa będzie bardziej wzmacniała aspekt Krewi.
  • Dodatek szczypiorku podniesie termikę potrawy, będzie ona bardziej wskazana dla osób z objawami Zimna.

Zobacz także

KOMPOTY

KOMPOTY

Kompot jest wywarem sporządzonym z owoców, tradycyjny napój spożywany przez nas od wieków, zapomniany na wiele lat, odstawiony do lamusa, powoli wraca do łask.

SUAN MEI TANG – KWAŚNA HERBATA ŚLIWKOWA NA UPALNE DNI

SUAN MEI TANG – KWAŚNA HERBATA ŚLIWKOWA NA UPALNE DNI

Suan Mei Tang, najsłynniejszy letni napój, pity w czasie sezonu słonecznego MANG ZHONG i pozostałe upalne letnie dni. Przepis na ten napój istnieje od ponad 1000 lat. Włączenie go do letniego menu zapobiega możliwym dolegliwościom wynikającym z  powodu Gorąca. 

AUTOR PRZEPISU:

Pin It on Pinterest

Share This