CONGEE Z GROSZKIEM CUKROWYM I MŁODĄ MARCHEWKĄ
Kilka słów o potrawie
Staram się gotować potrawy z tego co aktualnie rośnie, z tego co jest najświeższe i sezonowe. Dzisiaj na śniadanie polecam kleik ryżowy z groszkeim cukrowym i młodą marchewką.
CZAS
30min. – 1godz.
PORCJE
1
KATEGORIA
Congee
Składniki:
- 60-90g dowolnie wybranego
- ryżu 2-3 szklanki wody
- groszek cukrowy
- młoda marchewka
- kolendra lub szczypiorek
Jak przyrządzić:
Ryż przepłukać, zalać wodą i gotować tak długo aż ziarna się rozpadną. Jak kleik będzie gotowy dodać pokrojone na kawałki marchewki, gotować 5 minut, następnie dodać groszek cukrowy, gotować do miękkości. W upalne dni congee powinno być raczej bardziej wodniste. Można podawać z liśćmi kolendry lub posypać szczypiorkiem. Doprawić solą i pieprzem lub sosem sojowym/Tamari. Można przygotować kleik z dodatkiem rosołu/bulionu.
MODYFIKACJE
- Ta zupa jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna. Wzmacnia Qi i Płyny ciała. Harmonizuje trawienie, ma działanie odżywcze, łagodzące, chłodzące. Wskazana dla rekonwalescentów zwłaszcza po przebytych chorobach układu oddechowego z wysoką gorączką w przebiegu.
- Szczególnie zalecana przy Wilgotnym Gorącu, osłabieniu trawienia, nadwadze.
- Jeżeli spożywamy congee jako danie terapeutyczne kleik dzielimy na dwie porcje. Jedną spożywamy rano a drugą wieczorem.
- Dodatek sosu Tamari spowoduje, że potrawa będzie bardziej działa na jelito grube, pobudzi wypróżnienie, nawilży jelita.
- Prażony czarnego sezamu spowoduje, że zupa będzie bardziej wzmacniała aspekt Krewi.
- Szczypiorek podniesie termikę potrawy, będzie ona bardziej wskazana dla osób z objawami Zimna.
- Kolendra podniesie termikę potrawy. Kolendra przekształca Wilgoć, rozprasza zastój Qi, ogrzewa Yang Nerek.
Zobacz także
KOMPOTY
Kompot jest wywarem sporządzonym z owoców, tradycyjny napój spożywany przez nas od wieków, zapomniany na wiele lat, odstawiony do lamusa, powoli wraca do łask.
ZUPA Z DYNI, DAKTYLI CHIŃSKICH, NASION LOTOSU I BIAŁEGO GRZYBA
Pierwszy raz jadłam tę potrawę w Pekinie, w okresie zimowym. Odżywcza, kojąca, nawilżająca potrawa. Słodkość bez wyrzutów sumienia.
SUAN MEI TANG – KWAŚNA HERBATA ŚLIWKOWA NA UPALNE DNI
Suan Mei Tang, najsłynniejszy letni napój, pity w czasie sezonu słonecznego MANG ZHONG i pozostałe upalne letnie dni. Przepis na ten napój istnieje od ponad 1000 lat. Włączenie go do letniego menu zapobiega możliwym dolegliwościom wynikającym z powodu Gorąca.
AUTOR PRZEPISU: