- Owoce są łatwo strawne i stanowią ważne urozmaicenie diety. Większość owoców ma właściwości alkalizujące, oczyszczające i ochładzające, dzięki którym równoważą efekty diety bogatej w białko.
- Owocem z naszej strefy klimatycznej, który jest jednoznacznie ciepły termicznie jest czereśnia, chociaż niektórzy autorzy zaliczają do ciepłych owoców również brzoskwinie, morele i śliwki. Spotkałam się nawet z opinią, że brzoskwinie są silnie ogrzewające. Pozostałe owoce są albo neutralne termicznie albo ochładzające (zwłaszcza porzeczki, truskawki, agrest, jagody).
- Cześć owoców wykazuje działanie przeczyszczające, ale są także takie które leczą biegunkę (czarne jagody).
- Jeżeli spożywamy zbyt dużo słodkich owoców, ich nawilżające właściwości mogą powodować nagromadzenie Wilgoci w ciele. Dlatego warto je przygotowywać z przyprawami / produktami o działaniu osuszającym.
- Kwaśne owoce mają właściwości ściągające, również mogą równoważyć działanie słodkich owoców (taka kombinacja sprawdza się w sałatkach owocowych).
- W chłodnych porach roku lepiej spożywać owoce jesienne, których w naszym klimacie nie brakuje: jabłka, gruszki, śliwki, niesiarkowane owoce suszone.
- Aby najlepiej skorzystać z właściwości owoców najlepiej spożywać ją same. Wyjątek stanowią zestawienia np. owoce z sałatą lub selerem naciowym.
- W trakcie upalnego lata, aby zapobiec syndromowi Gorąca późnego lata zalecane jest spożywanie arbuzów, kwaśnych jabłek, owoców jagodowych, picie soków z cytrusów.
- Owoce bardzo dobrze działają na osoby które są napięte z powodu wpływu emocji, nadmiaru aktywności fizycznej lub gorącego klimatu. Dlatego tak często są spożywane i doceniane w strefie klimatu gorącego i wilgotnego lub w gorących porach roku.
- Sok przygotowany z owoców ma jeszcze większe właściwości ochładzające i oczyszczające. Pozostałe po wyciskaniu soków, skórki i miąższ działają bardziej ogrzewająco, budująco. Najbardziej zrównoważone energetycznie są owoce spożywane w całości! Można również spożywać owoce w postaci smoothie ponieważ zawierają całe zmiksowane owoce.
- Podgrzewanie soków, pieczenie / duszenie / smażenie czyni je mniej wychładzającymi. Dodatek rozgrzewających lub aromatycznych przypraw również podnosić termikę tych produktów.
- Regularne picie soków owocowych, nawet takich bezpośrednio wyciskanych powoduje efekt odwrotny od zazwyczaj oczekiwanego, po dłuższym czasie zamiast zwiększenia witalności czujemy się coraz słabiej i łatwo wpadamy w irytacje. Zazwyczaj nie kojarzymy tego stanu z przebytymi kuracjami sokowo-owocowymi w okresie letnim, ponieważ efekty pojawiają się po paru miesiącach.
- W przypadku chorób przewlekłych, w który owoce są zalecane jako produkty terapeutyczne powinno się je spożywać osobno, np. miseczka czereśni spożywana 4 razy w tygodniu łagodzi drętwienia pochodzenia reumatoidalnego.
- Osoby, które są słabe lub mają objawy Zimna lub niedoboru powinny ostrożnie stosować surowe owoce albo w ogóle z nich zrezygnować. Gotowane, pieczone, duszone owoce są jak najbardziej polecane.
I nie martwmy się, że obróbka termiczna pozbawi nas witamin, witaminy to nie wszystko.
dzień dobry, do owoców o naturze ogrzewającej zaliczane są także brzoskwinie, morele, śliwki.
Według moich informacji zaczerpniętych z literatury i z wykładów brzoskwinie i morele maja naturę neutralną do ogrzewającej. Śliwki w odmianach fioletowych są ochładzające, a te o kolorze skórki żółtym są neutralne. Również spotkałam się ze źródłami, w których brzoskwinie i morele mają ciepłą termikę, ale przeważają informacje na temat ich neutralnych właściwości, tak więc nie zakwalifikowałam ich do grupy owoców ogrzewających. Z owoców rosnących w naszej strefie klimatycznej tylko czereśnie są jednoznaczne ogrzewające. Czasami termika produktu związana jest ze stopniem dojrzałości owoców, dojrzała brzoskwinia na pewno jest dużo cieplejsza niż ta zerwana przed czasem. Proszę o podanie literatury, z której zaczerpnięte są te informacje chętnie się z nią zapoznam.