Przykłady pokarmów, które są tonikami qi i mają ciepłą naturę termiczną patrząc z punktu widzenia chińskiej dietetyki: owies, ryż, bataty, kłącze pochrzynu, grzyby, cynamon, koper włoski, kozieradka, imbir, gałka muszkatałowa, rozmaryn, tymianek

Przykłady pokarmów, które odżywiają krew i mają ciepłą naturę termiczną patrząc z punktu widzenia chińskiej dietetyki: rosół z kurczaka, bulion gotowany na kościach, kukurydza, burak czerwony, morele, awokado, warzywa z ciemnozielonymi liściami jak szpinak, daktyle, nasiona czarnego sezamu, fasola i czerwone mięso

W diecie dla kobiet w połogu polecane są też produkty fermentowane, aby wesprzeć trawienie. Korzystne bakterie w nich zawarte działają dobrze dla układu trawiennego, nerwowego i odpornościowego. Wspierają też produkcję witamin z grupy B.

Jeśli chodzi o produkty surowe, które są rozważane jako zimne z punktu widzenia chińskiej dietetyki to jeśli są one spożywane równocześnie z ciepłymi posiłkami i napojami, które sprawią, że będziemy produkty surowe przyjmować na ciepły żołądek będzie to korzystne. Produkty surowe jak tłoczona na zimno oliwa z oliwek, daktyle, figi, miód, mango, kiwi, ananas, kiełki i nasiona są bogate w enzymy, które pomagają w trawieniu. Stąd połączenie np. ciepłej zupy i sałatki z w/w produktów może razem zadziałać korzystnie na kobietę w połogu.

Łożysko (placenta) – po chińsku Zi He Che ostatnio istnieje moda wśród celebrytek na Zachodzie, aby w połogu spożywać swoje własne łożysko w postaci kapsułek. W medycynie chińskiej łożysko jest bardzo silnym tonikiem qi, krwi i jing (esencji) jest ciepłe patrząc z punktu widzenia chińskiej dietetyki. Potrafi wzmocnić a zarazem uspokoić umysł. Patrząc z punktu widzenia chemicznego zawiera witaminę B6, żelazo, endorfiny, które pomagają uśmierzyć ból i poprawić nastrój. Zawiera też inne hormony, które wpływają na nastrój, uczucie zmęczenia i laktację oraz regulują działanie tarczycy. Łożysko jest bogate w cynk, którego często bardzo brakuje w okresie połogu a ten składnik reguluje nastrój i apetyt.

W chińskiej medycynie łożysko jest rozpatrywane jako bardzo mocno działający składnik, który zbyt mocno stymuluje kobietę i w związku z tym nie podaje się go kobietom w połogu, których organizmy już są przestymulowane przez ciąże i zmiany, które zaszły w czasie porodu i połogu.

Składnik ten jest zalecany natomiast mężczyznom dla wzmocnienia ich esencji (jing).

Trzeba wspomnieć, że u niektórych kobiet łożysko może być źródłem toksyn, które zgromadziły się w czasie ciąży stąd bardzo ważne jest sprawdzone źródło preparatów z łożyska.

 

Pin It on Pinterest

Share This