Praktykujący qigong znają takie stwierdzenie: „Jeśli forma (ciało) nie jest właściwa to qi nie będzie płynąc bez przeszkód a jeśli qi nie będzie płynąc bez przeszkód umysł nie będzie spokojny”.

Jak można to wytłumaczyć z punktu widzenia qigong i TMC (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej)?

Nasze kończyny, ciało i fizyczne ruchy są jak kanały qi i krwi płynące w ciele. Jeśli ruchy są właściwe i odpowiednio rozciągnięte bez zablokowania to qi będzie płynąć bez przeszkód. Stąd mówimy „Jeśli forma (ciało) nie jest właściwa to qi nie będzie płynąc bez przeszkód”. 

Odwrotnie jeśli qi i krew będą płynąc bez przeszkód nasze ciało i umysł będą zrelaksowane i łatwo będzie uspokoić umysł. 

Jeśli płynięcie qi i krwi jest zakłócone to ogromna ilość reakcji może się pojawić jak bolesność, drętwienie, obrzęk i drganie, które następnie zaburzą koncentrację umysłu. To może doprowadzić np. do problemów ze snem zarówno z zasypianiem jak i wybudzeniami, intensywnymi snami, które sprawią, że nie osiągniemy odpowiednio głębokiego, regenerującego snu. Stąd mówimy „jeśli qi nie będzie płynąc bez przeszkód umysł nie będzie spokojny”.

A zatem tylko kiedy nasze ruchy będą wykonywane z gracją, wdziękiem, odpowiednio rozciągnięte a postawy będą właściwe qi i krew będą płynąć prawidłowo. Kiedy qi i krew płyną bez przeszkód to pomaga w lepszej koncentracji naszego umysłu. Z tego powodu mówimy „Jeśli forma (ciało) nie jest właściwa to qi nie będzie płynąc bez przeszkód a jeśli qi nie będzie płynąc bez przeszkód umysł nie będzie spokojny”.

Jak wspomniano wyżej właściwa forma może doprowadzić do swobodnego przepływu qi a taki swobodny przepływ qi ułatwia osiągnięcie spokoju umysłu. Rdzeń tej korelacji tkwi w qi. Właściwa, zrelaksowana forma ciała, niezakłócony przepływ krwi i qi oraz spokój umysłu są w rzeczywistości stanem harmonii między ciałem (formą), qi i umysłem (duchem). 

Powodem dla którego musisz zwrócić uwagę na właściwy ruch ciała w ćwiczeniach tkwi w szczegółach. Przede wszystkim ciało powinno być zrelaksowane. Kiedy ciało jest zrelaksowane, wyprostowane i czujemy się w nim wygodnie – ten stan może zapewnić odpowiednią przestrzeń dla swobodnego ruchu qi. Ruchy powinny być płynne, stawy rozciągnięte.

Pin It on Pinterest

Share This