LIAN QIAO – owoc forsycji zwisającej (Fructus forsythiae). Zioło o smaku gorzkim, lekko ostrym, termice ochładzającej, działa w kanale Serca (Jelita Cienkiego), Płuc, Pęcherzyka Żółciowego (Wątroby). Należy do grupy ziół usuwających toksyczne gorąco.

  • Rozprasza Gorący Wiatr i odblokowuje powierzchnię  (wysoka gorączka, niewielkie dreszcze, ból gardła z bólem głowy).
  • Oczyszcza Gorąco, którego objawami jest rozdrażnienie oraz wysypki skórne.
  • Oczyszcza Gorąco, redukuje toksyczność i rozprasza guzki – stosowany przy wszelkiego rodzaju owrzodzeniach, czyrakach, guzkach w górze ciała.
  • Nie stosować w przypadku niedoboru Śledziony z biegunką lub przy czyrakach które już pękły.

Zioło opisywane w Shen Nong Ben Cao Jing [Materia Medica Boskiego Rolnika].

Dawkowanie 6-15g suchego zioła na dzień w recepturze. 

Zbiór: Owoce zbiera się, gdy zaczynąją dojrzewać jesienią, a następnie suszy się. Najlepsze nasiona Forsycji nazywane są Qing Qiao i mają kolor zielonkawy. Owoce zbierane, w pełnej dojrzałości mają żółty kolor, zbierane są przed sezonem słonecznym zwanym HAN LU – Zimną Rosą . Po wysuszeniu nazywa się je Lao Qiao lub Huang Qiao. Dobry Huang Qiao ma żółty kolor, dużą i grubą skorupę bez nasion.

W Europejskim ziołolecznictwie forsycja nie jest bardzo popularna, mimo to pozyskuje się z niej cenne produkty lecznicze o dużej zawartości flawonoidów, lignanów i saponin. W fitoterapii wykorzystywane są kwiaty i owoce forsycji – Flos et Fructus Forsythiae

 http://www.poradynazdrowie.manpol.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=293&Itemid=5

Forsycja zawiera cenną siringinę (obecną również w lilakach i ligustrze), którą zachodnie ziołolecznictwo wykorzystuje w leczeniu zapalenia wątroby, marskości i stłuszczenia miąższu wątroby, ponadto przy chorobach autoimmunologicznych wątroby, nerek, gruczołów dokrewnych, endometriozy, czy łuszczycy. 

https://rozanski.li/3198/syringina-kwas-syringowy-i-surowce-syringinowe-w-praktycznej-fitoterapii/

Botanika: Forsycja zwisająca (Forsythia suspensa VAHL) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Pochodzi z północnych i środkowych Chin. Sprowadzona do Europy w 1833 roku, nie występuje w stanie dzikim, znana jest jedynie jako uprawiana roślina ozdobna. 6 gatuknów forsycji występuje w Azji i jeden gatunek na Bałkanach – Forsycja europejska (F. europaea DEG.et BALD.). Forsycje należą do najbardziej rozpowszechnionych krzewów ozdobnych, co widać zwłaszcza w okresie kwitnienia wczesną wiosną. Nie mają wielkich wymagań glebowych. Są zdrowe i wyjątkowo odporne, bardzo dobrze sobie radzą w zanieczyszczonych warunkach miejskich. Gatunek  całkowicie mrozoodporny.

Aby pozyskać owoce forsycji we własnym zakresie musimy znaleść właściwą forsycję, czyli zwisającą. Rosną one w parkach i starych ogrodach. Od lat nie widziałam krzewów tego gatunku w szkółkach roślin ozdobnych, został wyparty przez formy mieszańcowe Forsythia x intermedia, które są zdeceydowanie od niej atrakcyjniejsze wizualnie.  

Zamieszczony opis absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz, udzielania terapeutyczny zaleceń, przyjmowania ziół bez odpowiedniego wykształcenia w zakresie ziołolecznictwa Medycyny Chińskiej. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

 https://www.womensweekly.com.sg/health/10-tcm-herbs-banish-fat-detox-body/?slide=0

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Medycynie Chińskiej, w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z tego zakresu mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM.

Pin It on Pinterest

Share This