Okres ten zaczyna się 8 lub 9 października każdego roku. Nazwa sugeruje, że od tego czasu zwykle zaczyna się zimniejszy okres. Dalej pojawia się rosa, która czasami zamarza. 

Han Lu ma 3 części: pierwszy wieńczy okres migracji dzikich gęsi na południe Chin, w drugim widać więcej małż nad brzegiem morza (kiedyś ludzie w Chinach nie mogli w tym czasie znaleźć wróbli, a kiedy nad brzegiem morza znaleźli małże o podobnym kolorze do wróbli pomyśleli, że wróble zamieniły się w małże), w trzeciej części tego okresu kwitną chryzantemy.  

Na północy Chin pojawiają się pierwsze przymrozki, podczas gdy na południu panuje przyjemna słoneczna pogoda. Polska ma zbliżony klimat do panującego w północnej części Chin. W tym czasie uważa się, że pogoda często się zmienia i może to być dużą przeszkodą dla prac w polu. Częste jesienne deszcze z silnym wiatrem, a nawet zacinający śnieg mogą mieć katastrofalne skutki ze względu na utrudnione prace polowe.  

 Zwyczaje  

 Festiwal Podwójnej Dziewiątki przypada 9-go dnia 9-go miesiąca kalendarza księżycowego. Obchodzi się go od czasów Walczących Królestw (475 r. p.n.e. – 221 r. n.e.). Tradycyjnie w ten dzień chodzi się po górach, nosi się do ubrań ozdoby z derenia jadalnego, hołubi się chryzantemy i pije domowe wino. Z uwagi na to, że słowo Jiujiu oznaczające Festiwal Podwójnej Dziewiątki w wymowie jest podobne do słowa oznaczającego wieczność w tym okresie Chińczycy modlą się do swoich przodków i szczególnie dbają o osoby w podeszłym wieku. Podobnie jak w Święcie Środka Jesieni, spożywa się specjalne ciasteczka tyle, że tu nazywa się je ciastkami Podwójnej Dziewiątki lub Ciastkami Kwiatami. Zrobione są z polerowanego ryżu zmieszanego z mąką i przyozdobione są orzechami oraz suszonymi owocami sezonowymi. Oprócz tego pije się wino z chryzantem i fermentowanych ziaren, które dojrzewają dokładnie rok  

Profilaktyka zdrowia

Temperatura okresu słonecznego Han Lu jest zimniejsza niż poprzedniego okresu Bai Lu. Z tym okresem przechodzimy od chłodu do zimna w przyrodzie. W miarę jak klimat stopniowo się ochładza, wszystko na świecie zaczyna się przygotowywać do zimy, a energia yang ludzkiego ciała zaczyna się stopniowo koncentrować, aby dostosowywać się do zmian w zewnętrznym świecie przyrody. Jednocześnie konieczne jest wspieranie utrzymywania własnej energii yang, aby zapobiec inwazji zimna i wiatru.

W okresie Zimnej Rosy na wskutek chłodu i skłonności do suchości w układzie oddechowym częściej dochodzi do różnego rodzaju dolegliwości oddechowych lub nawrotu chorób przewlekłych i przeziębień. 

Styl życia 

Jeśli chodzi o profilaktykę zdrowia to w czasie Zimnej Rosy temperatura potrafi spaść często bardzo szybko. Ludzie w tym okresie mogą być bardziej senni. Kiedy jest zimniej łatwiej powstają zastoje krwi, a u kobiet skrzepy w krwi miesięcznej (szczególnie jeśli ubierają się nieadekwatnie do pogody). W dawnych Chinach uważano, że ludzie ze względu na zdrowie powinni wstawać podobnie jak kury i dbać o czas na odpoczynek (wcześnie wstajemy i wcześnie idziemy spać). Taka pogoda może mieć często niekorzystny wpływ na nasz układ odpornościowy, dlatego zalecano w tym czasie bardziej spokojne ćwiczenia, a nie intensywne. Po takich ćwiczeniach ważne jest, aby odpowiednio dobrze się ubrać, aby zachować w ten sposób ciepło i unikać łapania przeziębień.

Jest chińskie powiedzenie: „w czasie Białej Rosy powinieneś utrzymywać ciało ciepłym, podczas gdy w czasie Zimnej Rosy szczególnie dbaj o ciepło stóp”. Stopy często mają słabe krążenie krwi wynikającego m.in. z tego faktu, że są najdalej oddalone od naszego serca. Jeśli na zewnątrz ciała jest zimno a my do tego nie zabezpieczamy odpowiednio stóp to zimno dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne i krążenie jeszcze bardziej pogarsza się. Stąd tak ważne jest dbanie szczególnie w tym czasie o ciepłotę stóp. 

 

 Aspekt dietetyczny 

W tym sezonie oprócz wspierania Płuc zwracamy uwagę na wzmacnianie Śledziony, bo to dzięki jej prawidłowej pracy Płuca będą dobrze nawilżone i wzmocnione.

Jeśli chodzi o pożywienie zaleca się spożywać szczególnie: orzechy włoskie, sezam, białe grzyby (np. pieczarki), rzodkiew, korzeń lotosu i korzeń lilii (Bai He), a z mięs kurczaka, kaczkę, wołowinę, ryby i krewetki dla wzmocnienia naszego ciała. Ogólnie należy jeść więcej produktów o naturze słodkiej i nawilżającej, które korzystnie wpłyną na żołądek i śledzionę, ale również na płuca i jelita. Przy okazji takie pokarmy korzystnie wpłyną u osób z objawami suchości i drapania w gardle. 

 

Aspekt mentalny

Nasila się melancholijny nastrój jesienny i poziom mentalny coraz łatwiej staje się niestabilny, dlategostaramy się szczególnie zwracać uwagę na zachowywanie pozytywnego nastawienia umysłu,zapobiegamy uczuciu stagnacji Qi Wątroby a więc odpowiedni ruch, śpiewanie, podzielenie się problemami i emocjami z osobą zaufaną, wykrzyczenie się w przestrzeni gdzie nie ma nikogo itp. 

Pin It on Pinterest

Share This