Okres Bai Lu Biała Rosa zaczyna się 7 września. Jest to trzeci okres w ramach jesieni. W tym czasie temperatury obniżają się stopniowo a woda w formie pary skrapla się. Jest to widoczne szczególnie rankiem w postaci rosy. Jesień w chińskiej medycynie jest powiązana z elementem Metalu i kolorem białym. Chińczycy widzą rosę,  jako coś białego, stąd etymologia nazwy tego okresu. Kiedy Chińczycy widzą rosę kojarzą, że teraz temperatury zaczynają spadać.

Sezon Bai Lu dzieli się na 3 części: w pierwszej zaczynają odlatywać dzikie gęsi; w drugiej części zaczyna się migracja jaskółek z południa na północ Chin, a w trzeciej części ptaki poszukują szczególnie intensywnie pożywienia i gromadzą je na zimę.

Ruch słońca w stosunku do Ziemi sprawia, że w tym czasie stopniowo do powierzchni dociera coraz mniej promieni słonecznych. Mimo, że temperatury obniżają się, w Chinach uważa się, że jest to jeden z najlepszych czasów na wycieczkę np. w góry, ponieważ powietrze jest teraz szczególnie świeże i czyste. Rolnicy zwykle cieszą się z nadejścia tego okresu, bo oznaczał on koniec najcięższych prac i satysfakcję ze zbiorów, zwłaszcza z sorgo, kukurydzy i bawełny. Jednocześnie siano w tym czasie pszenicę ozimą.

Zwyczaje

W czasie sezonu Białej Rosy ludzie z prowincji Jiangsu czczą pamięć Wielkiego Yu, który jest postacią legendarną żyjącą ok. 5000 lat temu. Uważany jest za wielkiego bohatera, ponieważ wymyślił jak radzić sobie z gospodarką wodną (długotrwałe ulewy powodowały powodzie, a susze niszczyły zbiory). To on stworzył różnego rodzaju rowy melioracyjne i udrażniał zastoje w rzekach.

Jeśli chodzi o zalecenia dla zdrowia, w tym czasie poleca się dietę bardziej odżywczą, którą nazywano Odżywczą Rosą. W zależności od regionów raczono się różnymi specjałami np. w mieście Nanjing w tym czasie był okres zbioru herbaty, zwanej nie inaczej jak Białą Rosą. W prowincjach Jiangsu i Zhejiang sporządzano wino Biała Rosa z kleistego ryżu i sorgo. Za to w prowincji Fujian w ramach dnia Białej Rosy spożywano owoce daktyla longan. Uważa się jedzenie go wzmacnia Śledzionę, uspokaja nerwy i wygładza skórę.

Profilaktyka zdrowia

W sezonie Białej Rosy powietrze staje się yin czyli wilgotne i zimne oraz cięższe. Podobnie jak w poprzednim okresie Chu Shu zwracamy uwagę na odpowiednie dostosowanie ubrań do coraz bardziej obniżających się temperatur. Uważa się to za szczególnie istotne u dzieci, osób starszych oraz pacjentów z artretyzmem, bronchitem, chorobami układu krążenia i po udarze. Chińczycy starali się po tym sezonie stosować zasadę, aby nie zostawiać już żadnej części ciała gołej (odsłoniętej) narażając ją na zbyt dużą różnicę temperatur szczególnie rano i wieczorem. Nie zastosowanie się do tej zasady może skutkować szybkim złapaniem przeziębienia lub powrotem choroby przewlekłej w tym także takiej, która już od dłuższego czasu nas nie nękała. Z drugiej strony zachęca się do większej aktywności na zewnątrz, aby w ten sposób wzmacniać układ odpornościowy.

Pogoda robi się coraz bardziej sucha, a to może być niekorzystne dla gardła i krtani, które w ten sposób będą powodowały dyskomfort, a także kaszel. Skóra może także bardziej się przesuszać, a także mogą nasilić się ataki alergii i zaparcia. W przypadku odczuwania takich dyskomfortów zaleca się spożywanie większej ilości owoców i warzyw, które usuwają gorąco z Płuc a także te, które wzmacniają funkcję Nerek i odżywiają yin, qi i krew. Tak działające owoce to np. gruszki, jabłka, grejpfruty, owoce daktyla longan i persymona (kaki). Unikajmy produktów o zimnej temperaturze, które mogą uszkodzić yang śledziony i żołądka.

Generalne wskazówki dietetyczne dla osób z alergiami to unikać diety surowej, zimnej (termika jest tu rozumiana zgodnie z medycyną chińską, a nie chodzi o niską temperaturę potraw), słonej oraz tłustej jak owoce morza, kiszonki i marynaty.  

Jeśli chodzi o aspekt emocjonalny to jesień powiązana jest z Płucami, a te ze smutkiem, dlatego starajmy się utrzymywać pozytywny nastój podczas jesiennych wycieczek, wspinaczek górskich i innych działań, które dają nam radość i aktywizują nasze oddychanie i krążenie krwi, aby nie czuć się przygnębionymi. Z drugiej strony natura sprawia (więdnięcie kwiatów i opadanie liści na drzewach), że łatwiej popadamy w melancholię, a nawet depresję, więc jeśli wiemy, że mamy skłonności do łatwego ulegania takim nastrojom na jesień starajmy się wzmocnić system Płuc. Z trzeciej strony jeśli w tym czasie doświadczymy w tym czasie jakiejś straty w życiu to często łatwiej przejść to doświadczenie obserwując jak natura także traci liście, kwiaty, witalność, wiedząc równocześnie, że na wiosnę znów odżyje. 

Pin It on Pinterest

Share This