Sezon ten zaczyna się 4 lub 5 kwietnia każdego roku. Qing Ming po chińsku bezpośrednio oznacza czyste niebo i ziemię. Odnosi się to między innymi do czystego słonecznego nieba, które się teraz częściej pojawia oraz czystości ziemi, w znaczeniu m.in. czystości świeżej zieleni, która również teraz rozwija się.

Okres ten dzieli się na 3 części: w pierwszej Tungowiec Forda rozwija liście i kwiaty, w drugiej mysz polna rozwija się w ptaki w ciepłą pogodę (nie wiem co autor miał na myśli), w trzeciej można po raz pierwszy w roku zaobserwować tęcze po wiosennych deszczach. Mówi się, że widoki wiosenne w porze Czystej Jasności są bardzo urokliwe. Wraz ze wzrostem temperatury jest to bardzo dobra pora na wiosenną orkę. Chińskie powiedzenie o tym okresie mówi „pszenica rozwija się teraz znacząco, melony i groszek powinny być teraz uprawiane”.

Zwyczaje

W przeszłości w tym okresie oddawano cześć przodkom.  Zwyczaj ten pojawił się w okresie dynastii Zhou (1046-221 r p.n.e.).  W tym czasie jest też Festiwal Zimnego Jedzenia, który wiąże się z bardzo przykrą historią z przeszłości, w której dwie osoby zostały spalone. W związku z tą historią na pamiątkę w tym okresie zakazane jest używanie ognia, a jedzenie spożywa się zimne (czyli jest to coś bardzo dziwnego w chińskiej kulturze). Również popularne jest czyszczenie grobów, wiosenne wycieczki, puszczanie latawców i Tzu-chu (stara chińska gra w piłkę nożną). Tradycja czyszczenia grobów wciąż jest podtrzymywana wraz z paleniem kadzidełek, świeczek, składaniem w darze jedzenia i picia i modlitwami do przodków. Na południowych ziemiach od rzeki Jangcy przetrwał pewien zwyczaj kulinarny. Spożywa się tam w okresie Qing Ming kulki kleistego zielonego ryżu, któremu kolor zielony nadaje zielony sok warzywny.

Przetrwał też zwyczaj wiosennych wycieczek, aby podziwiać rozwijającą się w tym czasie roślinność z np. świeżymi listkami wierzby i kwitnieniem wielu gatunków drzew i krzewów. Często te wycieczki to rodzinne wypady z własnym prowiantem.

Jeśli chodzi o puszczanie latawców uprawiane jest raz, bo jest dobra do tego pogoda – całkiem ciepło, często czyste niebo i odpowiednio mocny wiatr a z drugiej strony Chińczycy od wieków uważają, że latające latawce mogą odwrócić niepowodzenia. Aby to zadziało się często po zabawie odcinają linkę pozwalając odlecieć latawcowi, a wraz z nim chorobom i nieszczęściom.

Profilaktyka zdrowia

 

Styl życia

 

Pogoda jest coraz bardziej słoneczna i łagodna jeśli chodzi o temperatury, co sprzyja kwitnieniu brzoskwini i moreli. Niestety jest to wciąż czas chorób gorączkowych (np. gryp), ujawniają się także pewne choroby przewlekłe oraz te związane z układem oddechowym (w tym czasie u niektórych osób dochodzi do wzorca chorobowego nazywanego w chińskiej medycynie atakiem Wątroby na Płuca co może skutkować m.in. pojawieniem się sezonowego kataru siennego).

 

Powinno się,  jak to wiosną nadal iść spać wcześniej i wcześniej też wstawać. Cały czas dbamy również o częstą wentylację pomieszczeń.  Jeśli jest dobra pogoda i nie ma smogu to zaleca się spacery na świeżym powietrzu w lesie, parku i wykonywanie tam fizycznych ćwiczeń, które zrelaksują ciało. Warto przed ćwiczeniami na zewnątrz wypić ciepłą wodę.

 

Zaleca się w tym sezonie używanie bawełnianej, luźnej odzieży, aby zachować komfort ciała. Pościel i odzież powinny być suche i „oddychające”. 

 

Zmiany temperatur są w tym sezonie duże i różnica między temperaturą porankiem, nocą i dniem jest znaczna, stąd trzeba uważać na odpowiednie ubieranie się, aby uniknąć przeziębienia.

 

Po równonocy wiosennej yang w ludzkim ciele stopniowo zaczyna się unosić. Powinniśmy podążyć za tym naturalnym prawem i wspierać podnoszenie yang w ciele poprzez ruch fizyczny.

 

Aspekt umysłu

 

Ze względu na czas w którym oddaje się cześć przodkom w Chinach, nie powinno się wpadać w zbytni smutek. Generalnie zaleca się w tym czasie szczególnie dbać o zarządzanie nadmiernymi emocjami i na ile to możliwe, starać się utrzymywać przyjemny i spokojny stan umysłu. Powinniśmy postarać się teraz szczególnie zachować otwarte podejście do życia.

 

Wiosna to czas silnej qi Wątroby. Na poziomie emocjonalnym możemy być teraz bardziej drażliwi i łatwo odczuwać dyskomfort emocjonalny powiązany z Wątrobą, co może objawiać się depresją, zaburzeniami nastroju, ale także fizycznymi chorobami wątroby, chorobami sercowo-naczyniowymi i mózgowo-naczyniowymi. Stąd bardzo ważna jest teraz harmonizacja pracy Wątroby na poziomie fizycznym, energetycznym i emocjonalnym. Jeśli nie zharmonizujemy Wątroby może ona atakować inne organy, a szczególnie Płuca, co może skutkować chorobami układu oddechowego takimi, jak katar sienny, astma czy alergiami skórnymi.

 

Aspekt diety

 

Zaleca się w tym czasie odżywianie Wątroby (zwracam uwagę co polecają chińscy specjaliści ODŻYWIANIE a nie OCZYSZCZANIE Wątroby). W związku z tym poleca się warzywa i zioła takie, jak tasznik pospolity, szpinak i Shan Yao czyli jam, a także kapustę pekińską, rzodkiew, chiński szczypiorek a do picia herbatę Mingqian, która jest korzystna dla Wątroby i oczu, a także pomaga dobrze przejść okres wiosennego przesilenia z uczuciem senności. Herbata Mingqian jest bardzo cenną herbatą, bo to pierwsze pączki herbaty zbierane tuż przed okresem Czystej Jasności kiedy bywa dość jeszcze chłodno co sprawia, że nie będzie zbyt dużo tych pączków, ale zarazem nie pojawiają się jeszcze szkodniki. Taki surowiec jest więc dobrej jakości i bogaty w różne cenne składniki odżywcze.

 

Dodatkowo w diecie powinno się uwzględnić produkty odżywiające Krewwzmacniające Qi poprzez poprawę funkcji Śledziony oraz usuwające Wilgoć. Daniem szczególnie zalecanym w tym okresie jest kleik z ryżu z porem. 

 

Jeśli chodzi o zapobieganie chorobom układu oddechowego, a szczególnie tym przewlekłym powinniśmy unikać pokarmów takich,  jak: ryby morskie, krewetki, baranina, pędy bambusa. Zaleca się natomiast spożywanie większej ilości kaszy jęczmiennej, aby odżywić Wątrobę i Krew, ogrzać qi oraz wzmocnić Śledzionę i osuszać wilgoć poprzez spożywanie m.in. Shan Yao (korzeń pochrzynu czyli jam), tasznika pospolitego (Capsella bursa-pastoris, Ji Cai- po chińsku) – wg medycyny chińskiej poprawia diurezę, harmonizuje Śledzionę, poprawia wzrok, zatrzymuje krwawienia, obniża ciśnienie, a według niektórych źródeł również usuwa patogeniczny Wiatr. 

Pin It on Pinterest

Share This