Owies (Avena sativa L.) – roślina uprawna należących do rodziny wiechlinowatych, w stanie dzikim występują w basenie morza Śródziemnego i Azji Środkowej. Od 2000 lat owies stanowił jeden z podstawowych składników codziennej diety. Ceniono go za doskonałe cechy agrotechniczne oraz szczególne właściwości lecznicze i odżywcze. Swą popularność owies zawdzięcza płatkom owsianym, które w postaci owsianek, czy musli jedzone są codziennie na całym świecie.
Wartość odżywcza i energetyczna owsa jest stosunkowo wysoka – 366kcal/100g. Zawiera sporą ilość białka, dużo „dobrych” tłuszczów oraz witaminy z grupy B. Ziarno owsa (całe nieobłuszczone) zawiera przeciętnie 32% błonnika, zaś płatki owsiane około 14%. Na uwagę zasługuje również najwyższa wśród zbóż zawartość rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego. Beta-glukany (błonnik rozpuszczalny) wpływa bezpośrednio na metabolizm cholesterolu poprzez wiązanie kwasów żółciowych w jelicie – co skutkuje obniżeniem jego poziomu we krwi. Beta-glukany mają właściwość tworzenia żeli w przewodzie pokarmowym, co przyczynia się do zmniejszenia stężenia glukozywe krwi po posiłku, wzmacniają również układ immunologiczny człowieka poprzez aktywację fagocytów odpowiedzialnych za wchłanianie obcych substancji i komórek.
Owies możemy spożywać w różnych postaciach, zazwyczaj są to płatki owsiane (zwykłe, górskie, błyskawiczne) a także pęczak owsiany, kasze owsiane, otręby oraz mąka owsiana.
Wg medycyny chińskiej owies jest lekko ogrzewający, posiada smak słodki oraz lekko gorzki. Działa w Śledzionie, Żołądku, Płucach, Sercu i Nerkach.
- odżywia Serce i uspokaja układ nerwowy – koi nerwy
- wzmacnia odporność
- łagodzi pragnienie, działa moczopędnie
- podnosi witalność, regeneruje Qi, przywraca siły po chorobie, przeciążeniu fizycznym i umysłowym.
- wzmacnia stawy i tkankę łączną (ponieważ jest to zboże bogate w krzem),
- usuwa Wilgoć (prażenie owsa przed gotowaniem wzmacnia tą właściwość), zatrzymuje biegunki.
Dzień dobry. A spożywanie płatków owsianych górski, bez obróbki termincznej, jest wskazane czy nie? Myślę tu o spożywaniu, takich płatków z jogurtem, czyli chyba jest to wersja na surowo. Proszę o info jak wpływa na organizm takie zjadanie płatków osianych górskich. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Barbara
Jestem absolutnie przeciwniczką spożywania płatków owsianych i innych zbóż na surowo! lub tylko zalanych wrzątkiem. Są one przede wszystkim ciężkostrawne. Niektórzy mogą powiedzieć, że dłużej czują po nich sytość, ale jest to raczej związane z uczuciem zalegania w żołądku i słabego trawienia. Surowe płatki w połączeniu z jogurtem to jeszcze gorszy wybór. Zdrowe jedzenie powinno być lekkostrawne i nie obciążać układu pokarmowego, tylko w takim przypadku można być pewnym, że przyswajamy wszystkie potrzebne nam składniki z produktów spożywczych. Polecam płatki owsiane zagotować z wodą przez co najmniej 10 minut i podać je z ulubionymi dodatkami. Parę przepisów z wyjaśnieniem, co i dla kogo będzie wskazane, znajdzie pani na blogu. Proszę gotować płatki a poczuje Pani różnicę. Indeks glikemiczny nie zawsze jest najważniejszy, w dietetyce odchodzi się już od tej teorii. Pozdrawiam GK