Zimowe przesilenie jest jednym z najważniejszych spośród 24 sezonów słonecznych. Wynika to m.in. z tego faktu, że to pierwszy zaobserwowany i wyróżniony spośród sezonów słonecznych. Zaczyna się on 22 grudnia każdego roku. Yin osiąga swoje maksimum a to oznacza, że Yang zaczyna w przyrodzie stopniowo rosnąć. W tym czasie dni są najkrótsze a okres panującego mroku najdłuższy.

Zimowe przesilenie ma 3 fazy: w pierwszej robaki w ziemi mocno zwijają się, bo nadchodzą duże mrozy; w drugiej łosie zrzucają swoje poroża, w trzeciej podziemne źródła gorącej wody gotują się i dają początek „wiosennym wodom”. Ludowe chińskie przysłowie mówi, że „po zimowym przesileniu nadchodzą najniższe temperatury”. Jednak, jak zauważono w większości miejsc w Chinach największe mrozy przychodzą w styczniu. Obserwację astronomiczne poczynione przez starożytnych Chińczyków mówią, że po zakończeniu tego sezonu słonecznego następuje 9 najchłodniejszych dni, które przychodzą na północnej części półkuli ziemskiej. Tak naprawdę są to 3 okresy po 9 dni i uważa się, że w trzecim powinny nadejść najcięższe mrozy.

Zimowe przesilenie nazywane jest też Zimowym festiwalem. W czasach dynastii Zhou (1046 r p.n.e – 221 r. p. n. e.) w czasie tego okresu obchodzono Nowy Rok. Także w trakcie panowania dynastii Han (206 r p. n. e. – 220 r .n. e.) obchodzono w tym czasie festiwal, gdzie poddani mieli wolne i świętowali ze swoimi rodzinami obfitymi posiłkami. Podczas dynastii Song (960-1279) powstało nawet powiedzenie „Zimowe przesilenie jest równie ważne jak Festiwal Wiosny” (Festiwal Wiosny to inna nazwa w chińskiej kulturze na Nowy Rok). W czasach ostatnich dwóch dynastii Ming i Qing cesarze w tym czasie składali ofiary w Świątyni Nieba w Pekinie. Zwykli zjadacze chleba obchodzili wtedy ten czas biorąc kąpiel, ubierając się w czyste ubrania i składając także bogate ofiary. Było to święto obchodzone w ramach swoich rodów. Jest ono żywe do dzisiaj. W północnych Chinach w tym czasie spożywa się pierogi i mówi się, że tradycję tą rozpoczął jeden z największych lekarzy w dziejach Chin i nazywał się Zhang Zhongjing (żył w czasach dynastii Han). Gdy wrócił na emeryturę do swoich rodzinnych stron w prowincji Henan było to właśnie w czasie Zimowego przesilenia. Zauważył wtedy, że wielu ludzi w tej okolicy cierpiało z powodu odmrożonych uszu. Zaprosił ich do swojego domu gdzie w swojej szopie zrobił chwilową stołówkę. Zrobił wtedy pierogi nadziewane baraniną z chilli i ziołami rozpraszającymi zimno w organizmie. Pierogi uformował w kształcie przypominającym ludzkie ucho. Tym daniem wyleczył wielu swoich pobratymców.

Profilaktyka Zdrowia 

Styl Życia

To bardzo ważny czas także z punktu widzenia chińskiej profilaktyki zdrowia (Yang Sheng). Od tego czasu energia Yin w przyrodzie, w tym w ludzkich organizmach stopniowo maleje, a energia Yang się odradza. Generalnie mówi się, że w zimie najważniejsze to odżywiać w organizmie Yin, jednak Yang także należy wzmacniać. Stąd szczególnie ważne w tym czasie, aby uwzględnić każdego dnia wystarczającą ilość regularnego odpoczynku, który sprawi, że nasz umysł zostanie również zregenerowany. Trzeba unikać w tym czasie przepracowania, ponieważ może to poważnie osłabić nasze siły i jeśli jeszcze nie w samą zimę to na wiosnę możemy chorować (a wtedy panuje grypa). Ze względu na zimno panujące na zewnątrz ubieramy się stosownie ciepło do warunków pogodowych. Ubrania powinny być nie tylko ciepłe ale również miękkie i nie uciskające (szczególnie bielizna), by nie doprowadzały do zastojów Krwi. Również staramy się uprawiać jakiś sport, aby nie dopuścić do zastojów krwi, pamiętając jednak, że intensywność tego sportu nie może być za duża, aby nie pozbawić się sił witalnych. 

Dieta

Jeśli chodzi o zalecenia dietetyczne to dieta jak zwykle powinna być zróżnicowana z rozsądną kombinacją zbóż, owoców, mięsa i warzyw, odpowiednim doborem pokarmów bogatych w wapń (Nerki z punktu widzenia zachodniej medycyny zarządzają gospodarką wapnia) oraz rozgrzewających posiłków, aby zadbać o Śledzionę i Nerki.

Polecane jest mięso z baraniny, jagnięciny i kurczaka, aby przywrócić naszemu ciału witalność. Warto dodać też do naszej diety nasiona lotosu, białe grzyby i daktyle, aby usunąć wewnętrzne gorąco i nadmiar tłuszczu w organizmie. W posiłkach powinno być więcej pokarmów słonych i tłustych, ale zarazem posiłki powinny być mniejsze, ponieważ są bardziej kaloryczne. Trzeba je uzupełniać posiłkami, pokarmami lżejszymi i usuwającymi Wilgoć, która może powstać po zjedzeniu pokarmów bardziej tłustych. Takim pokarmem na stałe wprowadzonym do diety, w czasie zimy powinna być rzodkiew biała, która oczyszcza z wilgoci i śluzu Płuca i Jelito Grube.

Aspekt Umysłu

Powinniśmy starać się w tym czasie, o ile to możliwe utrzymywać pozytywny nastrój, unikać złości, zniecierpliwienia, stanów depresyjnych.

Akupresura

Jeśli chodzi o ucisków punktów to nadal warto masować te same punkty co w poprzednim sezonie polecałem czyli są to punkty leżące na meridianie Nerek Kid 1, 3 i 10. Warto jednak teraz dodać aż do końca stycznia moksę na punkty CV 4, aby wzmocnić energię yuan qi w dolnym dantian. 

Punkty na meridianie Nerek wesprzemy też temperaturą gdy zafundujemy na wieczór kąpiel stóp w ciepłej wodzie, która obejmie wtedy swym wpływem punkty Kid 1, 3 oraz SP 6, który wpłynie korzystnie zarówno na Nerki, krążenie krwi, ale też będzie stymulował odbudowę Yin w organizmie czyli mówiąc językiem zachodnim pomoże odbudować się fizycznej stronie naszego organizmu. Można do kąpieli dodać sól jednak z dodawaniem rozgrzewających ziół jak imbir uważałbym, bo może to być niebezpieczne u osób z objawami gorąca zarówno tzw. nadmiarowego, które może objawiać się np. skórnymi czerwonymi zmianami oraz niedoborowego jak np. uderzenia Gorąca u kobiet w menopauzie. Kąpiel stóp nie powinna być zbyt długa 10 minut wystarczy.

Pin It on Pinterest

Share This