Dietetyka wg Medycyny Chińskiej to bardzo prosty i logiczny system, oparty na naturalnych produktach, który sprawdza się i jest stosowany nie tylko od wieków, a nawet od tysiącleci. Nie znam innego systemu dietetycznego, który ma tak długą tradycję i doświadczenie, działa na wszystkich, bo jest dobierany indywidualnie dla każdego.  Poniżej przedstawiam podstawowe zalecenia dotyczące odżywiania się wg Medycyny Chińskiej…i zdrowego rozsądku.

  1. Jedzenie ma być smaczne! Staraj się spożywać je z przyjemnością, w miłej atmosferze, bez znaczenia czy jesz sam czy z bliskimi. Nigdy nie jedz jak jesteś zdenerwowany.
  2. Dostosuj sposób odżywiania się do pór roku, przestrzegaj sezonowości produktów. Dopasowanie stylu życia i spożywania posiłków do zmian zachodzących w określonych porach roku to jest jedno z najważniejszych zaleceń pomagających zachować energię życiową i zdrowie.
  3. Korzystaj ze świeżych produktów dostępnych w danej porze roku lub produktów przechowywanych w naturalny sposób, nie dłużej niż rok od okresu wegetacji (dotyczy to zbóż, nasion strączkowych, nasion i orzechów, suszonych owoców).
  4. Korzystaj z produktów dostępnych w naszym regionie klimatyczny, gdyż właśnie one najlepiej zaspokoją potrzeby organizmu i pomogą nam się zaadaptować do zmian klimatycznych.
  5. Należy spożywać tylko produkty nieprzetworzone i naturalne, nie stosujemy kuchenek mikrofalowych do gotowania i odgrzewania, konserw, mrożonek, żywności konserwowanej chemicznie, np. siarkowanej, żywności pakowanej w opakowania aluminiowe, liofilizowanej, gotowych posiłków długo przechowywanych.
  6. Potrawy powinny być maksymalnie świeże, łagodnie przygotowane, z dbałością o zachowanie naturalnego smaku. Należy unikać skomplikowanych dań i połączeń smakowych.
  7. Należy jeść mniej, ale regularnie. Jemy do 70-80% objętości żołądka, odchodzimy od stołu w momencie, kiedy jeszcze jesteśmy w stanie coś zjeść. Powinno się starannie przeżuwać pokarm, nie połykać niepogryzionego jedzenia.
  8. Nie należy przejadać się wieczorem. Ostatni posiłek powinien być spożyty najpóźniej 18.00-19.00, to zalecenie wynika z aktywności dobowej narządów.
  9. 2-3 razy dziennie spożywać ciepłe gotowane pożywienie. Należy ograniczyć produkty spożywane na surowo. W naszym klimacie jest to kluczowe zalecenie! Stosowanie się do tej rady bardzo korzystnie wpłynie na nas stan zdrowia.
  10. Stosujemy zróżnicowane metody gotowania dostosowane do pór roku: blanszowanie, gotowanie na parze, gotowanie w dużej ilości wody, potrawy przygotowane w piekarniku, sosie własnym, szybkowarze, unikamy smażenia, chociaż w określonych przypadkach może to zostać zalecone.

 

Proste, prawda? A jakie skuteczne!

Pin It on Pinterest

Share This