Rzodkiewka (Raphanus sativus L. subvar. radicula) zaliczana jest do warzyw rzepowatych, pochodzi z półwyspu Apeńińskiego, uprawiana od XVI w. Charakteryzuje się niską wartość kaloryczna – 14kcal /100g, zawartość węglowodanów 2-3 %, białka nie przekracza 1%. Obecność olejku gorczycowego zawierającego siarkę, nadaje rzodkiewce smak i przyczynia się do działania regulującego trawienie. Jest to wczesne warzywo wiosenne, powszechnie uprawiane również na zbiór jesienny. Zbliżone właściwości odżywcze ma rzodkiew.
Natura termiczna neutralna/ochładzająca, smak ostry, słodki. Działa w Żołądku, Śledzionie, Płucach, Jelicie grubym.
- Nawilża Płuca, rozrzedza Śluz. Stosowana regularnie zapobiega nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Szczególnie dobra w przypadku zapalenia zatok, chrypy, bólu gardła. Sprowadza w dół nadmiernie wznoszące się Qi, regulują przepływ Qi – łagodzi mokry kaszel, świszczący oddech, uczucie rozpierania i ucisku w klatce piersiowej oraz przywraca apetyt.
- Chłodząca natura rzodkwi wypływa korzystnie na stany związane z Gorącem, krwawienie z nosa, potyliczny ból głowy.
- Rzodkiewka, jak i jej nasiona (LAI FU ZI) usuwają zalegający pokarm, wspomagają funkcjonowanie układu trawiennego, łagodzą objawy niestrawności i wzdęć z powodu przejedzenia.
- Osoby z objawem niedoboru i Zimna oraz Suchości powinny unikać rzodkiewek i rzodkwi.
- Nie łączyć rzodkiewek z preparatami z żeń-szeniem, ponieważ osłabia jego działanie.
- Profilaktycznie stosujemy kilka rzodkiewek (5-7szt.) 2-3 x dziennie. Terapeutycznie 100-200g rzodkiewek lub Daikon.
Rzodkiewki można jeść na surowo lub z innymi warzywami, bardzo smaczne są gotowane w zupie jarzynowej lub w congee. W Chinach popularna jest zupa z rzodkiewkami i tofu, chociaż tam używa się białą, dużą rzodkiew – DAIKON. Dostępna jest ona w sklepach w okresie jesienno-zimowym. Rzodkiewki/Daikon/rzodkiew można również krótko smażyć z różnymi warzywami lub dusić na maśle.
*Korzeń rzodkwi jest głównym składnikiem leku ziołowego Raphacholin® C. Raphacholin C zawiera w składzie m.in. wyciąg suchy z korzenia rzodkwi czarnej, tradycyjnie stosuje się go w niestrawności, dolegliwościach trawiennych związanych z dysfunkcją wątroby (wzdęcia, bóle brzucha, odbijania, nudności, zaparcia), zaburzeniach aktywności skurczowej pęcherzyka żółciowego.
**Wywar z nasion rzodkwi oraz nasion gorczycy białej jest stosowany do regulacji Qi i usuwania Śluzu.