Poniższy artykuł jest oparty na wykładzie Petera Torssella, który odbył się w maju tego roku na międzynarodowym kongresie TMC w Rothenburgu.

3 typy diety:

  1. Dieta rolnika
2. Dieta wegetariańska
3. Dieta paleolityczna

„Otyła osoba jest bogata w wilgoć podczas gdy osoba szczupła jest obfita w ogień”

 Zhu Dan Xi (1281-1358) – lekarz chiński, twórca szkoły Odżywiania Yin.

Śledziona tworzy ciało produkując qi i płyny ciała, które stają się krwią.

„…mięśnie (…) są oparte na krwi…kiedy ilość krwi się zwiększa forma ciała też się zwiększa” 

Zhang Jiebin (1563-1640) – lekarz chiński, jeden z członków szkoły Ciepłego Wzmacniania. 

 4 typy ludzi: 

Mniejszy yang: szczupła budowa, muskularna, osoba energiczna, bystra, aktywna, pobudliwa. Częściej ciepła (chodzi o odczuwanie przez nią wewnętrznego ciepła) i mniej lub częściej czerwona (kolor skóry). 

*Mniejszy (shao) – tu oznacza szczupły

Mniejszy yin: szczupła, mniejsze napięcie mięśniowe, blada, zmęczona, ma się wrażenie, że jest słaba i zimna

Dla nich odpowiednia dieta to dieta rolnika. Mniejszy yin powinna kłaść większy nacisk na jedzenie w większej ilości pokarmów rozgrzewających, a mniejszy yang na spożywanie więcej pokarmów chłodzących (chodzi o energetykę pożywienia według medycyny chińskiej). 

Większy yang: duży, silnie zbudowana struktura kości z dużymi mięśniami lub nadwagą, czerwony, energiczny, bystry, aktywny, pobudzony, grube wypukłe paznokcie, tendencje do łuszczycy i nadwagi. Dla tego typu odpowiednia jest dieta wegetariańska.

Większy yin: duży, otyły, mniejsze napięcie mięśniowe, blady, zmęczony, dajacy wrażenie osoby słabej i zimnej. Duże ryzyko zapadania na choroby związane ze syndromem metabolicznym (m.in. nadwaga, wysoki poziom cukru we krwi, insulinoodporność, cukrzyca typu 2) .Dla tego typu osób właściwa jest dieta paleolityczna.

Pin It on Pinterest

Share This