Jednym z najbardziej lubianych przez Polaków warzyw jest pomidor zwyczajny (Solanum lycopersicum L.). Roślina z rodziny psiankowatych, do Europy dotarła po 1492 roku, po odkryciu Ameryki. Owoc pomidora zwyczajnego jest niskokaloryczny (22 kcal w 100g), jest dobrym źródłem potasu, beta-karotenu oraz witamin C, E i likopenu. Owoce pomidorów spożywane są pod różnymi postaciami: w stanie surowym, jako składnik zup, sosów, sałatek, kanapek, potraw z ryżu. Pomidory są też przetwarzane na soki, przeciery i koncentraty.

Wg medycyny chińskiej pomidor [FAN QIE] jest chłodny, ma smak słodki i lekko kwaśny, działa w Wątrobie, Żołądku i Płucach.

  • Pomidory mają odświeżającą i nawilżającą naturę. Odżywiają Krew (ból gardła z pragnieniem i suchością).
  • Oczyszczają wewnętrzne Gorąco i odżywiają Płyny Ciała. Pomidory są bardzo cennym produktem w lecie (zaparcia spowodowane stanem nadmiarowym lub niedoborem płynów, krwawienia z nosa, dolegliwości skórne ze swędzeniem i zaczerwienieniem, alergia na promienie słoneczne, sezonowe alergie).
  • Odżywiają Yin Żołądka (pomocne w leczeniu cukrzycy z powodów niedoborowych, zapalenia dziąseł z krwawieniami).
  • Odżywiają Yin Wątroby i oczyszczają Gorąco Krwi, dzięki czemu są pomocne, gdy występuje suchość oczu, niepokój, bóle głowy, czerwone oczy, zawroty głowy, nadciśnienie.

Surowe pomidory w postaci sałatki odżywiają Płyny Ciała oraz oczyszczają Gorąco Krwi. Sałatka z surowych pomidorów z mozarellą jest najbardziej naturalnym sposobem odżywienia Yin Żołądka i Jelita Grubego, poprawia jakość wypróżnień oraz snu.

Aby odżywić Krew i oczy zdecydowanie lepsze będą gotowane pomidory.

Sos pomidorowy wzmacnia Płyny Ciała i Krew, szczególnie w połączeniu z wołowiną,

Pieczone pomidory zwłaszcza z dodatkiem rozgrzewających przypraw (rozmaryn, tymianek, pieprz czarny) mają naturę bardziej Yang.

Przeciwwskazania: Objawy niedoboru Yang – syndrom Zimna. Spożywanie pomidorów w zimnych porach roku doprowadza do długotrwałego wychłodzenie i osłabienia organizmu.

Dawka dzienna: 1-2 pomidory.

Pin It on Pinterest

Share This