Chi Shao Yao. Radix  Paeoniae rubra. Zioło o smaku gorzkim, kwaśnym, lekko zimne, działa w kanale Wątroby i  Śledziony.

Należy do grupy ziół ochładzających Krew w przypadku syndromu Gorąca Krwi. Do tej samej grupy ziół należy m.in. MU DAN PI, kora piwonii drzewiastej. Chi Shao Yao usuwa nadmiarowe gorąco z Krwi. Usuwa zagęszczoną Krew, zmniejsza opuchliznę i uśmierza ból. Usuwa Gorąco Wątroby.

Chi Shao Yao pobudza krążenie krwi i rozprasza zastoje, stosowane jest w formułach oddziałujących na zaburzenia menstruacyjne. Zmniejsza bóle lub obrzęki wynikające z urazów. Oczyszcza Gorąco i chłodzi Krew w przypadku wysokiej gorączki, problemów ginekologicznych, takich jak nadmierne krwawienie, przedwczesna menstruacja, obecność skrzepów we krwi. Oczyszcza Ogień Wątroby mogący objawiać się bólem, zaczerwienionymi i obrzękniętymi oczami.

*Nie stosować u osób z biegunką oraz z objawami Zimna oraz niedoboru Krwi. Należy zachować ostrożność w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi ponieważ może to mieć działanie synergistyczne.

Dobowa dawka suszonego zioła: 6 -30g

Zamieszczony opis absolutnie nie nadaje się do stawiania samodzielnych diagnoz, udzielania terapeutyczny zaleceń, przyjmowania ziół bez odpowiedniego wykształcenia w zakresie ziołolecznictwa Medycyny Chińskiej. W przypadku zachorowania nie może on zastąpić diagnozy lekarza ani leczenia.

 

Pin It on Pinterest

Share This