Kilka słów o potrawie
Wariant letni popularnej owsianki. Dzięki dodatkowi wychładzających owoców letnich, ciepłe i gotowane śniadanie nie jest aż tak rozgrzewające jak owsianki przygotowywane w chłodniejszych porach roku.
CZAS
PORCJE
KATEGORIA
- Płatki owsiane 4-5 łyżek, około 50g
- Maliny, borówki amerykańskie, brzoskwinie razem około 200g
- Sezam prażony biały – 1 łyżeczka
- Potrawa zalecana przy niedoborze Qi i Yang Śledziony, Serca i Nerek, w stanach osłabienia, zmęczenia.
- Owsiankę można gotować na wodzie, mleku roślinnym lub krowim.
- Osoby z Gorącem Serca mogą gotować owsiankę na mleku krowim.
- Osoby z objawami Wilgoci powinny zrezygnować z mleka krowiego i gotować owsiankę na wodzie lub mleku roslinnym.
- U osób z objawami Wilgoci dobrze jest podprażyć płatki owsiane przed gotowaniem.
- Dodatek ochładzających owoców letnich równoważy ogrzewające właściwości owsianki, dzięki temu jest lepsza w okresie wysokich temperatur.
- Dodatek ochładzającego białego sezamu, który jest jednocześnie słodki i tłusty, pomaga odbudować Krew i Płyny ciała, które mogą zostać uszkodzone przez wysokie temperatury.
Zobacz także
KOMPOTY
Kompot jest wywarem sporządzonym z owoców, tradycyjny napój spożywany przez nas od wieków, zapomniany na wiele lat, odstawiony do lamusa, powoli wraca do łask.
ZUPA Z DYNI, DAKTYLI CHIŃSKICH, NASION LOTOSU I BIAŁEGO GRZYBA
Pierwszy raz jadłam tę potrawę w Pekinie, w okresie zimowym. Odżywcza, kojąca, nawilżająca potrawa. Słodkość bez wyrzutów sumienia.
SUAN MEI TANG – KWAŚNA HERBATA ŚLIWKOWA NA UPALNE DNI
Suan Mei Tang, najsłynniejszy letni napój, pity w czasie sezonu słonecznego MANG ZHONG i pozostałe upalne letnie dni. Przepis na ten napój istnieje od ponad 1000 lat. Włączenie go do letniego menu zapobiega możliwym dolegliwościom wynikającym z powodu Gorąca.
Witam C. Diolosa napisał „(..) jeśli jesz na śniadanie owsiankę z mlekiem i miodem i popijasz ją sokiem z świeżo wyciśniętych pomarańczy lub owocową herbatką, spowoduje to zastój oraz wilgoć w żołądku i nawet nudności”
Jakie jest Pani zdanie na ten temat oraz czy dotyczy się to także owsianki z owocami?
Zgadzam się ze zdaniem C.Diolosy. Ten wymieniony przez niego „zdrowy zestaw śniadaniowy” powoduje więcej szkody niż pożytku. Wielu moich pacjentów zjada właśnie takie śniadanie, a w Zachodniej Europie jest to zestaw znany i lubiany od wielu, wielu lat. Dlatego też można zaobserwować częste konsekwencje takich wyborów dietetycznych. Ja polecam owsiankę, ale:
1. Dla pacjentów niedoborowych lub pracujących/ćwiczących/uczących się intensywnie.
2. Spożywaną raczej w chłodniejszych porach roku
3. Zawsze gotowaną!!! dla osób z objawami Wilgoci nawet prażona przed gotowaniem.
4. Raczej na wodzie, lub mleku roślinnym.
5. Owoce sezonowe – jagodowe polecam jako niewielki dodatek w lecie (dobrze chłodzą organizm), jabłka/gruszki raczej duszone/pieczone/grillowane w pozostałych porach roku. Tak samo owoce suszone.
6. Dla osób z objawami Zimna dodatek rozgrzewających przypraw mile widziany:)
Owsianka na surowo, tylko namoczona na noc, popularne musli z zimnym mlekiem lub jogurtem to nie jest najlepszy wybór – pożywienie ciężkostrawne, wychładzające, śluzotwórcze. jak do tego dodamy surowe owoce, soki wyciskane lub herbatkę owocową to spotęgujemy efekt Zimna. Do trawienia jest nam potrzebne ciepło, dlatego ciepłe, łatwo przyswajalne śniadanie to podstawa. Witaminy i składniki mineralne to nie wszystko.