Przyprawy i zioła kuchenne są bardzo ważnym elementem codziennej diety, a prawidłowe zrozumienie ich energetyki jest bardzo istotne dla naszego zdrowia.

  • Mimo, że są one stosowane w niewielkich ilościach, to wywołują silne reakcje w organizmie. Ważne jest, abyśmy je we właściwy sposób i w odpowiednich ilościach wykorzystywali.
  • Zioła kulinarne i przyprawy kuchenne można  umiejscowić pomiędzy żywnością a ziołami leczniczymi, mądrze stosowane, poprawiają trawienie i wspomagają zdrowie, niewłaściwie użyte, łatwo mogą zaburzyć równowagę organizmu, co często można zaobserwować u wielu osób. Przyprawy, jako substancje silnie działające pomagają, ale czasami również utrudniają nasze wysiłki w zakresie leczenia, warto o tym pamiętać.  
  • Na całym świecie zioła i przyprawy kuchenne są wykorzystywane do gotowania, konserwowania żywności i jako substancje lecznicze. Dawniej były drogie, rzadkie i bardzo cenione, obecnie większość przypraw jest tania i łatwo dostępna, co często prowadzi do nadużywania ich w kuchni.   

Podczas gotowania dla osoby w podeszłym wieku, osłabionej przez stres lub chorobę niezbędne jest utrzymywanie prawidłowego apetytu i wspomaganie trawienia. Jeśli jest ona bardzo słaba, jedzenie powinno być raczej mdłe i długo gotowane, aby zwiększyć jego przyswajalność. Idealnym przykładem jest congee. Wraz z postępem regeneracji chorego dieta musi zawierać coraz więcej składników odżywczych, w tym okresie powinniśmy wspomagać apetyt i wzmacniać trawienie. Dodatek soli, ale również delikatnie rozgrzewających przyprawy, takich jak rozmaryn, oregano, majeranek, świeży imbir, cynamon, gałka muszkatołowa lub goździk jest istotny aby potrawy uczynić bardziej zachęcające do spożycia oraz zwiększyć przyswajalność składników pokarmowych, a tym samym wspomóc powrót do zdrowia. Rozgrzewające przyprawy i zioła kuchenne są również bardzo ważne dla długoletnich wegetarian, których przewód pokarmowy jest mocno wychłodzony.   

Z tej perspektywy łatwo zauważyć, że energetyka żywności jest równie ważna lub ważniejsza niż zawarte w niej składniki odżywcze i  liczne fitozwiązki. Niestety ta kwestia nie stanowi to przedmiotu zainteresowania dietetyki zachodniej.  

Wiele tradycyjnych potraw opiera się na głębokim zrozumieniu, w jaki sposób przyprawy i zioła kuchenne pomagają w trawieniu jedzenia, które im towarzyszą. Z tych wielowiekowych tradycji  kulinarnych powinniśmy czerpać wiedzę, jest ona genialnie logiczna i zawsze! zgodna z teorią dietetyki medycyny chińskiej.

Dla przykładu, nasiona takie, jak kminek lub mak pomagają trawić węglowodany, często dodaje się je do chlebów, szczególnie tych ciężkich. Kumin pomaga trawić mięso i fasolę, jest standardem w gulaszach z kuchni Maroka, Meksyku, Indii. Oregano wspomaga trawienie węglowodanów i tłuszczów i jest standardem w pizzy. Istnieją niezliczone przykłady tradycyjnej mądrości żywieniowej w klasycznych potrawach: rozmaryn z jagnięciną, cynamon w szarlotce, gałka muszkatołowa w puree ziemniaczanym, sałata zielona z sosem vinegret, mozzarella z bazylią, te połączenia nie są przypadkowe.

Szczegóły w kolejnym poście. 

Pin It on Pinterest

Share This