Tekst powstał w oparciu o nauczanie mistrza Zhang Ming Lianga – obecnego XIV dzierżawcę szkoły Emei.

W treningu qigongu Emei Shen Zhan obowiązują 4 zasady, które tak naprawdę są obecne w większości systemów qigong.

 Te 4 zasady to:

  1. Obszerność ruchów
  2. Powolność
  3. Pauza/ zatrzymanie
  4. Obserwacja/ uważność

 

Obszerność ruchów

Każdy ruch w qigongu powinniśmy wykonywać tak obszerny jak to możliwe. Po pierwsze, ma to za zadanie rozciągnąć kości i ścięgna (w relacji do siebie) poprzez rozciąganie i rozluźnienie mięśni i stawów. Metoda ta pozwala także rozciągnąć kręgosłup (rozluźniając w nim napięcia) oraz wytworzyć przestrzeń pomiędzy narządami wewnętrznymi. Tylko dzięki wytworzeniu tej przestrzeni qi i krew oraz cenne płyny w ciele będą krążyć bez przeszkód.

Starożytni Chińczycy poprzez obserwacje zauważyli, że tylko obszerność może wytworzyć zaokrąglenie, a będąc zaokrąglonymi możemy oddychać i w ten sposób poprawić krążenie qi i krwi w ciele.

Również ta metoda opiera się na wprowadzeniu w życie starożytnej myśli, że te ćwiczenia naśladują Niebo i Ziemię. Tylko kiedy Niebo jest wysoko, a Ziemia jest solidna, przestrzeń pomiędzy nimi, czyli centrum może być puste, a w tej pustej przestrzeni jest miejsce na to, aby w niej się coś rozwijało, rosło.

Wykonując ruch maksymalnie obszerny na Twoje możliwości nie myśl o rozluźnieniu, a o swoim limicie zakresu ruchu. Użyj siły, aby zbliżyć się do tego limitu. W tym momencie mięśnie będą napięte, a oddech nierówny. Jednak nie przejmuj się tym, bo to jest proces. Jednak musisz zachować zasady bezpieczeństwa czyli nie przekraczać swojego limitu zakresu ruchu i zbytniego naprężenia mięśni.

Możemy przyrównać tutaj nasze ciało do systemu rur (meridiany, naczynia krwionośne, limfatyczne itd. ). Proces ten polega na zwiększeniu przestrzeni wewnątrz rur i w ten sposób przygotować się do następnego etapu treningu qigong. 

Z czasem zaczniesz używać coraz mniej siły, aby wykonać jak najobszerniejszy ruch. Jako efekt wprowadzenia tej zasady pojawia się więcej przestrzeni w ciele w ten sposób krew, qi, limfa itd. lepiej krążą i to krążenie jest efektywne i spokojniejsze zarazem.

Pin It on Pinterest

Share This