Pewnego dnia Budda zapytał swoich uczniów „Jak długo trwa nasze życie na Ziemi?”.

Jeden z uczniów podniósł rękę i powiedział „Określoną ilość dni” czyli inaczej mówiąc może być liczone w dniach.  Budda potrząsnął przecząco głową i powiedział „Nie znasz podstawowych powodów”.

Następnie zadał to samo pytanie do wszystkich uczniów. Następny uczeń podniósł rękę i powiedział „Życie trwa pomiędzy naszymi posiłkami” czyli tak długo jak możemy jeść. Jeśli przestaniemy jeść życie powoli skończy się. Budda znów potrząsnął przecząco głową i powiedział „Źle”.

Znów zadał to samo pytanie na forum.  Kolejny uczeń odpowiedział „Życie trwa tylko pomiędzy oddechami” . Słysząc to Budda uśmiechnął się i powiedział „Tak to prawda. Nasze życie trwa tylko pomiędzy wdechem a wydechem. Bez oddechu życie się kończy.”

Z tej historii uczymy się jak ważne jest oddychanie. Nasze życie zaczyna się oddychaniem i tak samo się kończy. To pokazuje jak istotne ono jest.

W toku ewolucji qigongu, która trwała tysiące lat ludzie stopniowo podsumowali wiele metod i wymagań praktyki oddychania, aby regulować zdrowie i wydłużać życie. Regulacja oddechu jest to jeden z trzech najważniejszych elementów treningu qigong.

Oddech i życie są nie tylko ściśle ze sobą powiązane, ale są także symbolem i siłą napędową życia.  W oczach wielu ludzi oddychanie to tylko wdychanie tlenu i wydychanie dwutlenku węgla. Nie zdają sobie sprawy, że oddychanie niesie ze sobą jakość i ciągłość życia. Oddech to życie. Ludzie nie tylko polegają na oddychaniu, aby przeżyć, ale powinni także polegać na prawidłowej metodzie oddychania, aby uniknąć chorób i dłużej żyć. Kontrolowanie oddychania może poprawić witalność i odporność. Z kolei nieprawidłowy oddech może powodować choroby i skrócić nasze życie.

Z uwagi na to, że długość oddechu wpływa na życie i można go regulować. Sekret witalności i uzdrawiania człowieka tkwi w oddychaniu, co pokazuje, jak ważne jest prawidłowe ćwiczenie oddechu. Stąd od starożytności, aby osiągnąć cel zapobiegania chorobom i ich leczenia oraz przedłużania żywotności, ludzie rozpowszechniali wiele sposobów ćwiczenia oddechu. Jedną z takich technik jest „oddech żółwia” czyli powolne oddychanie. Sprawia ona, że metabolizm również się spowalnia, a to z kolei opóźnia proces starzenia. Qigong, który jest częścią medycyny chińskiej uważa ćwiczenia oddechowe jako ważny rdzeń zachowania zdrowia (Yang Sheng).

Oddech wpływa na naszą energię witalną qi, a regulując oddech poprzez ćwiczenia oddechowe wpłyniemy korzystnie na harmonię i zdrowie ciała i umysłu.

Pin It on Pinterest

Share This