W medycynie chińskiej wg teorii sześciu wpływów klimatycznych (Zimno, Gorąco, Wilgoć, Suchość, Letnie Gorąco i Wiatr), idea Wiatru jest najtrudniejsza do zrozumienia. Jest najmniej namacalna, najbardziej tajemnicza, najdalsza od współczesnego myślenia.

Wiatr odzwierciedla ruch, a nie materię. Wiatr może niszczyć, ale może również wprawiać w ruch. Taki koncept jest z natury rzeczy niemożliwy do uchwycenia.

W czasach starożytnych wiele chorób – szczególnie z nagłym początkiem – wynikało ze złego wpływu demona lub istoty, która przemieszczała się przy pomocy wiatru. Wiatr sam w sobie nie powodował choroby, ale zaburzenie było spowodowane przez istotę, która weszła z wiatrem jako medium inwazji. Dlatego wysnuto wniosek, że ochrona przed wiatrem ustrzega nas przed nagle pojawiającymi i szybko rozwijającymi się chorobami.

Wraz ze stopniowym spadkiem pokładania wiary w duchy i demony, Wiatr sam stał się czynnikiem patologicznym. Wiatr wraz z Zimnem stanowią główne czynniki chorobotwórcze w tradycji Shang Han Lun. Razem z Zimnem, Wiatr, stał się bezpośrednim wpływem odpowiedzialnym za zakłócenie równowagi organizmu (a więc nadal był odpowiedzialny za nagłe zachorowania).

Wraz z postępem medycyny konwencjonalnej ludowe i szamańskie koncepcje zanikały wśród społecznej świadomości, a pojęcie Wiatru stało się metaforą: choroby wywołane przez Wiatr nie tylko pojawiają się nagle, ale przypominają wiatr. Termin „Wiatr” nabrał poetyckiego znaczenia. Fizyczne oznaki i objawy Wiatru w ciele przypominają trzepotanie liści (tiki, drżenie, zespół niespokojnych nóg), zaburzenie stabilności (zawroty głowy, objawy przemieszczające się w ciele), zaburzenie powierzchni jeziora (wysypka, swędzenie), a niekiedy katastrofalne burze wiatrowe (napady, zawały serca i udary). 

Wiatr może być zbiorem objawów, specyficznym zaburzeniem, które wniknęło do ciała przez odsłonięty obszar szyi. Gdy w ciele występują bardziej przewidywalne lub bardziej namacalne objawy, wówczas nie mamy do czynienia z Wiatrem jako czynnikiem chorobotwórczym.

Wiatr jest zewnętrznym czynnikiem chorobotwórczym, ale nie każdy jest tak samo podatny na jego wpływy. Podatność na zewnętrzne warunki wiatrowe (nagłe pojawienie się przeziębienia, grypy, porażenia nerwu twarzowego lub innych dolegliwości) oraz wewnętrzne scenariusze wiatrowe (różnego rodzaju problemy neurologiczne i psychologiczne) wynikają z występującego w ciele stanu niedoboru. Niedobór może dotyczyć Krwi (zużywanie zasobów) lub Qi (niedobór w kanałach).

Ponadto, tak jak w naturze, wiatr i ogień wzajemnie się wspierają. Innymi słowy, wewnętrzne Gorąco i związana z nim Suchość zwiększają podatność na Wiatr. Wewnętrzny Wiatr aktywuje stan zapalny, powodując objawy mylące pacjenta: „Najpierw było tutaj, potem zniknęło, a następnie było tam; wygląda tajemniczo…”.

Niedobór Qi jest jednym z niedoborów leżących u podstaw patologii Wiatru. Podobnie jak w przypadku „przeziębienia”, gdzie naszą najlepszą ochroną jest regeneracja, dobre nawodnienie i odżywienie. Ważnym jest uświadomienie sobie, że Niedobór Qi może również wynikać z przewlekłego Wiatru, ponieważ organizm wykorzystuje zasoby do stłumienia wewnętrznego Wiatru. Zwyczajnie mówiąc – Wiatr zużywa nasze zasoby. W medycynie chińskiej mawiamy: „Ignorując Wiatr prowadzimy do zmęczenia”.

Terapeuci mogą mieć preferencje, czy zacząć od uzupełniania niedoborów lub rozpraszania Wiatru, ale ogólnie rzecz biorąc nasze działania skierowane są na Niedobór Krwi i Qi, Gorąco, układ trawienny i Wiatr. 

Wiatr jest przede wszystkim zakłóceniem, które pojawia się niczym złodzieje zakradający się do naszych domów. Czasami złodzieje szybko znikają i odzyskujemy nasze cenne zdrowie. Czasami pozostają lub pojawiają się od naszego wnętrza. Powodują wszelkiego rodzaju kłopoty, gdy przemieszczają się z jednej kryjówki do innej, aby uniknąć wykrycia.

W  trakcie leczenia objawów Wiatru w ciele trzeba zastosować pełną strategię (choć nie wszystkie naraz): 

  • Usuwamy Wiatr
  • Przekształcamy śluz (poprawiamy trawienie)
  • Zakotwiczamy Qi
  • Odżywiamy Płyny
  • Wzmacniamy Krew
  • Usuwamy Grorąco
  • Harmonizujemy Ying Qi i Wei Qi
  • Wzmacniamy Qi Płuc

W kolejnym artykule dowiecie się jak leczyć objawy Wiatru za pomocą diety.

Publikacja opracowana na podstawie artykułu Andrew Sterman’a, znanego i cenionego nowojorskiego terapeuty klasycznej medycyny chińskiej, który specjalizuje się m.in. w dietetyce. Swą praktykę opiera w dużej mierze na naukach dr Jeffrey’a Yuen’a – mistrza dwóch, wielowiekowych linii taoistycznych. 

Pin It on Pinterest

Share This