Qigong to część medycyny chińskiej, która ma działanie zarówno lecznicze jak i profilaktyczne. Jest to jedyny znany mi system ćwiczeń, który uwzględnia w swym działaniu wszystkie układy i wszystkie poziomy funkcjonowania człowieka. Działa na umysł, energię witalną i ciało. Każdy z systemów jest nastawiony na działanie jakiegoś poziomu bądź układu np. działamy na układ ruchu, układ krążenia, układ pokarmowy, na określone organy wewnętrzne, na układ nerwowy itd. Niektóre systemy qigong są bardzo subtelne i działają głównie na poziom energii witalnej bądź umysł.
Te unikalne systemy powstawały w Chinach od tysiącleci. Jest kilka systemów, które wyróżnia się w toku historii jako najbardziej znane. Są to:
- Liu Zi Jue (6 Leczących Dzwięków) – system działający głównie na organy wewnętrzne i powiązane z nimi meridiany poprzez określone dźwięki, które intonujemy i proste ruchy. Wibracja dźwięków zawartych w tym systemie wpływa zarówno na ruch energii w meridianach jak i organach. Jest to więc subtelny system, ponieważ głównie działa na poziomie energii witalnej.
- Wu Qin Xi ( Zabawy 5 zwierząt)- system stworzony przez lekarza Hua Tuo w II w. Lekarz ten był wybitną postacią w historii chińskiej medycyny, bo oprócz opracowania qigongu był też wybitnym chirurgiem wykonującym już w tamtym czasie operacje na czaszce przy opracowanym przez niego znieczuleniu. Wu Qin Xi działa na układ ruchu i na narządy wewnętrzne. Hua Tuo i jego uczniowie dożyli sędziwego wieku ok 100 lat. Jak dobry to efekt możemy zrozumieć gdy mamy świadomość, że na początku XIX wieku średnia życia w Europie wynosiła 36 lat.
- Yi Jin Jing (Przemiana Mięśni i Ścięgien) – system stworzony w VI wieku przez indyjskiego mnicha Bodhidharmę dla mnichów z klasztoru Shaolin, którzy w tym czasie nie mogli się pochwalić się dobrą kondycją fizyczną i często chorowali. Jest to jeden z 3 systemów stworzonych przez Bodhidharmę. Yi Jin Jing działa głównie na układ ruchu, ale też trochę na narządy wewnętrzne i wzmacnia siły witalne.
- Ba Duan Jin (8 Kawałków Brokatu) – system stworzony przez wybitnego generała Yue Fei w XI wieku. Działa na układ ruchu i narządy wewnętrzne.
Jestem pod wrażeniem, ja dopiero od kwietnia 2018r. odkryłam tai chi, jeszcze dużo pracy przede mną