Qigong to część medycyny chińskiej, która ma działanie zarówno lecznicze jak i profilaktyczne. Jest to jedyny znany mi system ćwiczeń, który uwzględnia w swym działaniu wszystkie układy i wszystkie poziomy funkcjonowania człowieka. Działa na umysł, energię witalną i ciało. Każdy z systemów jest nastawiony na działanie jakiegoś poziomu bądź układu np. działamy na układ ruchu, układ krążenia, układ pokarmowy, na określone organy wewnętrzne, na układ nerwowy itd. Niektóre systemy qigong są bardzo subtelne i działają głównie na poziom energii witalnej bądź umysł. Te unikalne systemy powstawały w Chinach od tysiącleci. Jest kilka systemów, które wyróżnia się w toku historii jako najbardziej znane. Są to:
  • Liu Zi Jue (6 Leczących Dzwięków) – system działający głównie na organy wewnętrzne i powiązane z nimi meridiany poprzez określone dźwięki, które intonujemy i proste ruchy. Wibracja dźwięków zawartych w tym systemie wpływa zarówno na ruch energii w meridianach jak i organach. Jest to więc subtelny system, ponieważ głównie działa na poziomie energii witalnej.
  • Wu Qin Xi ( Zabawy 5 zwierząt)- system stworzony przez lekarza Hua Tuo w II w. Lekarz ten był wybitną postacią w historii chińskiej medycyny, bo oprócz opracowania qigongu był też wybitnym chirurgiem wykonującym już w tamtym czasie operacje na czaszce przy opracowanym przez niego znieczuleniu. Wu Qin Xi działa na układ ruchu i na narządy wewnętrzne. Hua Tuo i jego uczniowie dożyli sędziwego wieku ok 100 lat. Jak dobry to efekt możemy zrozumieć gdy mamy świadomość, że na początku XIX wieku średnia życia w Europie wynosiła 36 lat.
  • Yi Jin Jing (Przemiana Mięśni i Ścięgien) – system stworzony w VI wieku przez indyjskiego mnicha Bodhidharmę dla mnichów z klasztoru Shaolin, którzy w tym czasie nie mogli się pochwalić się dobrą kondycją fizyczną i często chorowali. Jest to jeden z 3 systemów stworzonych przez Bodhidharmę. Yi Jin Jing działa głównie na układ ruchu, ale też trochę na narządy wewnętrzne i wzmacnia siły witalne.
  • Ba Duan Jin (8 Kawałków Brokatu) – system stworzony przez wybitnego generała Yue Fei w XI wieku. Działa na układ ruchu i narządy wewnętrzne.
To kilka znanych systemów, ale na przestrzeni wieków powstało mnóstwo systemów utrzymywanych w tajemnicy, które działają bardzo dobrze. Według mojej wiedzy najlepsze systemy qigong powstały w szkołach klasztornych Shaolin i Emei. Szkoły te nie tylko zawierają bardzo szeroką gamę qigongów, ale też były one i są nadal skarbnicą pełnej wszechstronnej wiedzy obejmującej pracę z umysłem, ciałem i energią. Zawierają one w sobie medytację, medycynę chińską z często unikatowymi metodami, recepturami ziołowymi itd. i ćwiczeniami kung fu twardego i miękkiego oraz qigongami. W następnych artykułach będę przybliżał jak qigong obejmuje swym działaniem 3 Skarby (Jing, Qi, Shen), które zostały omówione w artykule na temat witalności  oraz jak działa qigong na poszczególne układy uwzględniając w tym zachodnie wyniki badań.

Pin It on Pinterest

Share This