Brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica (L.) Batsch) – drzewo należące do rodziny różowatych. Prawdopodobnie pochodzi ze środkowych i północno-wschodnich Chin, obecnie występuje tylko jako roślina uprawna. W Chinach była już uprawiana 4000 lat temu. Przez Persję do Grecji dotarła ok. 300 r. p.n.e. W Rzymie rozpowszechniła się w ciągu pierwszego wieku n.e. Następna fala rozprzestrzenienia nastąpiła w XVI wieku, kiedy to brzoskwinia trafiła do Europy Północnej i następnie dalej na różne kontynenty. Owoc ze względu na działanie zasadotwórcze i moczopędne, stosowany jest w chorobach reumatycznych i schorzeniach układu moczowego. Działa również uspokajająco. Smaczne owoce najczęściej jada się na surowo, można je również piec, gotować i suszyć. Z pestek wyrabia się olej, który stosuje się w kosmetykach. Wartość energetyczna – 39 kcal/100g.

Ze względu na kształt owoców brzoskwinie można podzielić na kuliste (tradycyjne) i płaskoowocowe, czyli inaczej spodkowe. 

Nektaryny to nazwa brzoskwiń o nieomszonych owocach, przypuszczalnie powstały w wyniku samoistnej mutacji na obszarze Chin.

Wg medycyny chińskiej brzoskwinia ma smak słodki i kwaśny. Kwestia termiki jest dość skomplikowana,  informacje na jej temat są różne w zależności od źródła. Podawana jest termika ochładzająca, neutralna, ogrzewającą do gorącej. Działa w Płucach i Jelicie Grubym (Wątrobie).

Działanie:

  • Tworzy Płyny ciała, odżywia i porusza Krew, rozpuszcza zastoje Krwi, zmiękcza stwardnienia (można stosować w przypadku bolesnych menstruacji z powodu zastoju Krwi).
  • Brzoskwinie są stosowane do leczenia suchego kaszlu i suchości w Płucach. Nawilżają Płuca, łagodzą objawy astmy oraz zaparć.
  • Obniżają wysokie ciśnienie Krwi.
  • Stosować w przypadku niedobóru Yin Żołądka – pragnienie, suchość w gardle, zaparcia.
  • Nawilżają jelita, redukują Gorąco i Suchość w Jelicie grubym, zwłaszcza w przypadku przewlekłych zaparć u osób starszych. Mus z gotowanych brzoskwiń jest idealny dla osób z ostrym stanem zapalnym jelit.
  • Niezalecane w przypadku objawów Gorąca w postaci np. zmian skórnych.

W ziołolecznictwie chińskim używa się także pestek brzoskwini – TAO REN oraz suszonych niedojrzałych brzoskwiń – BI TAO GAN.

Pin It on Pinterest

Share This