KUAN DONG HUA – kwiaty podbiału pospolitego (Flos Tussilaginis Fafferae). Zioło o smaku ostrym, termice ogrzewającej, działa w kanale Płuca. Należy do grupy ziół uśmieżających kaszel i świszczenie. Kieruje zbuntowaną Qi w dół i powstrzymuje kaszel, powszechnie używane do leczenia kaszlu i duszności o różnej etiologii. Ze względu na ogrzewającą naturę najcześciej jest stosowany przy kaszlu z powodu Zimna. Nie polecany przy kaszlu, który towarzyszy chorobom z Gorąca (infekcje bakteryjne z wysoką Gorączką).

 Zioło opisywane w Shen Nong Ben Cao Jing [Materia Medica Boskiego Rolnika]. Jest to najstarsza, częściowo zachowana chińska farmakopea, sklasyfikowano w niej 365 ziół.

Dawkowanie 4.5-9g suchego zioła na dzień. 

 * Dzięki preparacji w miodzie wzrasta jego zdolność do nawilżania Płuc (smak słodki działa nawilżająco, dlatego syropy na suchy kaszel np. z prawoślazu są robione na bazie cukru, przygotowanie ich na bazie ksylitolu mija się z celem, ponieważ ksylitol to alkohol i nie ma działania nawilżającego, wręcz odwrotnie).

Ziele podbiału (Herba Farfarae) zostało wpisane do Farmakopei Polskiej Królestwa Polskiego w 1817. Wg farmakologi zachodniej  kwiaty podbiału są stosowane  w przeziębieniu, anginie, zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej oraz w zapaleniu krtani. Polecany także w celu łagodzenia suchego kaszlu. Pomocniczo w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, osłabieniu odruchu wykrztuśnego i w zanikowym suchym nieżycie gardła u palaczy tytoniu i osób w wieku podeszłym. Korzystniejsze jest stosowanie podbiału w połączeniu z innymi ziołami wykrztuśnymi, najczęściej z tymiankiem. 

Surowcem leczniczym są liście, całe ziele lub sam kwiat – Folium, Herba seu Flos Farfarae. Pozyskuje się je z natury w czasie kwitnienia i suszy w temperaturze do 50 stopni C. 

Składniki aktywne:  wielocukry: śluzy (8-10%) zbudowane z galaktozy, pentozy i kwasów uronowych; inulina (3%), estry seskwiterpenowe (tusilagon),  flawonoidy: kemferol, kwercetyna, garbniki (5%),  olejek eteryczny, aminy i amidy (cholina), fitosterole, alkaloidy pirolizydynowe.

https://rozanski.li/435/podbial-tussilago-farfara-linne/

Botanika: Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae Dum.). Bylina. Rodzime obszary jego występowania obejmują Europę, dużą część Azji oraz Algierię i Maroko. W Polsce jest pospolity. Kwiatostany pokazują się, zanim rozwiną się liście. Kwitnie od marca do maja. Preferuje gleby gliniaste, miejsca kamieniste, żwirowiska nadrzeczne, osuwiska, skarpy przydrożne, urwiste brzegi rzek i potoków.

Powyższe opisy zawierają określenia używane w Medycynie Chińskiej, w związku z tym, dla osób bez dostatecznej wiedzy z tego zakresu mogą być niezrozumiałe. Powyższe informacje nie mogą być traktowane jako jedyne źródło wiedzy na temat opisanego zioła. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z terapeutą / zielarzem TCM. 

Pin It on Pinterest

Share This