Sezon DA XUE – Duży Śnieg zaczyna się 7 lub 8 grudnia każdego roku. Jak nazwa wskazuje w tym czasie rozpoczynają się duże opady śniegu. 

Duży Śnieg ma 3 fazy: w pierwszej mówi się, że nie zobaczy się już bażantów, w drugiej tygrysy zaczynają dobierać się w pary i zaczynają się ich gody, w trzeciej roślina nazywana Li pęka nad gruntem ( Li to chińska nazwa na sadźca konopiastego, który rośnie także w Polsce).

Duże opady śniegu są bardzo korzystne dla przyszłych plonów, ponieważ śnieg przykrywając pole sprawia, że ziemia pozostaje w miarę ciepła co sprzyja zbożom ozimym. Śnieg zawiera też minerały i pierwiastki śladowe czyli jest naturalnym nawozem. Ludzie w Chinach wierzą, że jeśli w tym czasie faktycznie pojawią się duże opady śniegu może to zwiastować dobre plony w następnym roku. Jest powiedzenie chińskich rolników „W tym roku pszenica śpi pod śniegiem, w przyszłym roku będzie rolnik spał pod pieczonym chlebem”. Uważa się także, że duże opady śniegu w zimie przyniosą adekwatne opady na wiosnę. W tym czasie na południu Chin wędzi się mięso z dodatkiem przypraw anyż gwiazdkowy, cynamon, pieprz, cukier i sól. Tak przygotowuje się kurczaka, kaczkę i rybę, które potem trzyma się w słoju. Następnie po jakimś czasie wyciąga się je i wiesza pod okapem. Taka potrawa jest przysmakiem na chiński Nowy Rok.

W prowincji Shandong leżącej na wschodzie Chin spożywają w czasie Dużego Śniegu kleik ze słodkich ziemniaków (batatów). W tym czasie zwykle ludzie odpoczywali i przygotowywali się na chiński Nowy Rok.K

Profilaktyka zdrowia 

 

Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską kiedy pogoda jest zimna Qi i Krew naturalnie gromadzą się, kondensują, co pomaga je wzmacniać, ale zarazem łatwo może dojść do stagnacji Qi i Krwi (zastoje Krwi). Jest to sezon w którym ciało ludzkie szczególnie powinien skupić się na odbudowie kości oraz poprawie krążenia qi i krwi, aby móc oprzeć się wpływowi patogenów w postaci Wiatru i Zimna.

 

Z uwagi na to, że w tym czasie większość zwierząt jest pogrążona w hibernacji ludzie także powinni podążać za prawami natury i odpoczywać więcej. Jest to bardzo ważne dla profilaktyki zdrowia i regeneracji organizmu.

 

W tym sezonie powinniśmy utrzymywać ciało w cieple i więcej spać (później wstawać i wcześniej kłaść się spać). W nocy także uwzględniamy, aby było nam ciepło, a przez to krążenie krwi pozostało bez zastojów (zimno powoduje zastój krwi). Jest to ważne, ponieważ w tym czasie powszechne są zaburzenia krążenia krwi, a także przeziębienia i choroby układu oddechowego.  Ze względu na to istotny jest odpowiedni odpoczynek i spokojne ćwiczenia, które poprawią krążenie krwi i wzmocnią układ oddechowy.

 

Zima to świetny czas na wzmocnienie i regenerację ciała i dieta powinna wspierać te procesy. Dieta w tym sezonie nie powinna uwzględniać tylko produkty tłuste i wysoko kaloryczne jak jagnięcina, raczej patrzymy przede wszystkim na swoją indywidualną kondycję i dolegliwości. Uważa się jednak, że jest to dobry czas na toniki wzmacniające ciało. Tonikiem może być odpowiedni pokarm, zioła jak i pokarm połączony z odpowiednimi ziołami (Gou Qi Zi jagody goji, Da Zao owoc daktyla czerwonego, Shan Yao kłącze pochrzynu chińskiego i inne). Mówiąc językiem chińskiej dietetyki zaleca się w tym czasie szczególnie produkty odżywiające Yin i Krew, Wątrobę i Nerki, zarazem oczyszczające układ pokarmowy (żołądek i jelita), ponieważ pierwsza grupa pożywienia jest dość ciężkostrawna. Również powinniśmy dbać o płyny ustrojowe zwane w medycynie chińskiej cennymi płynami.

 

Robimy to ponieważ sezon ten to już połowa zimy i bardzo dobrze wtedy regeneruje się yin w naszym organizmie szczególnie jeśli dbamy o odpowiednią dietę, ale też regenerację ciała w postaci snu w odpowiedniej porze. Wszystko co dzieje się w przyrodzie wskazuje na czas yin czyli słońce szybko zachodzi, dni są krótkie, powietrze jest zimne, śnieg coraz częściej sypie (a przynajmniej powinien). Witalność wszystkich ożywionych rzeczy w tym świecie jest ukryta (nie znikła w ogóle tylko z pola naszego widzenia. Yang w przyrodzie jest ukryte, ale wciąż jest. Trzeba dbać o nie też w swoim organizmie nie nadwyrężając siebie na ile tylko to możliwe, Jeśli chodzi o ćwiczenia powinniśmy teraz szukać spokoju w ruchu.

 

Dbamy, aby w mieszkaniu była odpowiednia temperatura nie spadająca poniżej 20 stopni oraz wilgotność powietrza 30- 40%. Ten ostatni parametr jest szczególnie istotny dla naszego układu oddechowego i stanu naszego gardła.

Dbajmy o utrzymywanie odpowiedniej ciepłoty ciała więc nośmy ubrania, które nam to zapewnią. To nie czas na cienkie ubrania, brak skarpetek, czapek, szalików. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ciepłotę ciała nadwyrężymy yang w ciele to może skutkować o tej porze roku np. gorszą odpornością, ale możemy też mieć mniej sił witalnych latem.

 

Jeśli chodzi o umysł staraj się utrzymywać spokojny i szczęśliwy nastrój (choć w tym roku to szczególnie trudne zadanie). 

 

Można masować punkty Kid, Kid 3 (można też je ogrzewać trzymając w ciepłej wodzie lub moksą) i Kid 10.

 

Pin It on Pinterest

Share This